Bydgoszcz światową stolicą betonu komórkowego: V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego
Stolica województwa kujawsko pomorskiego zmieniła się na kilka dni w międzynarodowe centrum betonu komórkowego. Blisko 300 naukowców, inżynierów i biznesmenów z 30 krajów świata odwiedziło w dniach 14−17 września Bydgoszcz, by wziąć udział w V Międzynarodowej Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego.
Autor: Ewa Jankowska
Bydgoski Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy
Wydarzenie to było kolejnym z cyklu światowych konferencji tej branży. Od 1960 r., kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie, środowisko związane z betonem komórkowym spotyka się średnio raz na 5-6 lat. Inicjatorem konferencji ABK jest EAACA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Betonu Komórkowego), w którego skład wchodzą stowarzyszenia branżowe z 18 krajów, w tym polskie SPB (Stowarzyszenie Producentów Betonów).
Hasło i główny temat konferencji „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju” odzwierciedla cel tego spotkania, zgodny z aktualnymi trendami w zakresie rozwoju światowej gospodarki, a w szczególności budownictwa. Beton komórkowy wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju zarówno ze względu na technologię produkcji, jak i na zastosowanie (budowę, użytkowanie oraz utylizację).
Do Bydgoszczy zjechały największe światowe autorytety związane z Autoklawizowanym Betonem Komórkowym (ABK) – szefowie organizacji, naukowcy i profesorowie uczelni, architekci, inżynierowie oraz prezesi i przedstawiciele kadry zarządzającej największych światowych koncernów betonu komórkowego. Podczas czterech konferencyjnych dni odbyło się szereg spotkań i wygłoszono dziesiątki wykładów. W pięciu tematach podzielonych na 10 sesji poruszono kwestie związane z najnowszymi osiągnięciami w zakresie surowców i produkcji, właściwościami produktów z ABK, zapraw i gotowych materiałów, najnowszymi osiągnięcia w zakresie technik budowy, zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do produkcji i zastosowania ABK oraz trwałości konstrukcji z ABK, a także norm i przepisów.
Beton komórkowy w Polsce obchodzi swoje 60 urodziny
Okazją do spotkania było także 60 lecie betonu komórkowego w Polsce. Właśnie w regionie Pomorza i Kujaw powstały przed sześćdziesięciu laty dwa pierwsze zakłady betonu komórkowego w Polsce (w Redzie i Aleksandrowie Kujawskim – ta druga fabryka należy do Grupy Kapitałowej SOLBET, współorganizatora i sponsora konferencji). Przez cały okres funkcjonowania polskiej branży ABK wyprodukowano w naszym kraju około 200 mln m3 ABK – ta ilość pozwoliła wybudować domy dla około 10 mln ludzi. Osiągnięcie to było możliwe dzięki opracowaniu nowoczesnych technologii produkcji ABK, inwestycjom w badania i produkcję. Współpraca naukowców i producentów na przestrzeni 60 lat obecności branży na polskim rynku dała efekt w postaci 30 wybudowanych w Polsce i 36 wybudowanych pod klucz za granicą wytwórni ABK (Rosja, Irak, Egipt, Chiny, Ukraina).
Polska ma 30 % udziału w europejskim i 10 % w światowym rynku betonu komórkowego.
Największa europejska fabryka betonu komórkowego mieści się w Polsce
Konferencję otworzyła wizyta gości z całego świata w Solcu Kujawskim. Mieszcząca się tu fabryka betonu komórkowego firmy SOLBET jest największym europejskim zakładem produkującym elementy ścienne z ABK. O rozwoju soleckiego zakładu świadczą liczby:
- 1954 r. produkcja wyniosła 3,8 tys. m3
- 1960 r. – 200 tys. m3
- 2000 r. – 498 tys. m3
- 2010 r. zdolności produkcyjne wynosiły 800 tys. m3.
Wizyta w fabryce betonu komórkowego SOLBET w Solcu Kujawskim
Autor: SOLBET
SOLBET jest liderem branży betonu komórkowego w Polsce – dzisiaj udział tej marki w rynku sięga 33% z najbardziej wydajnymi fabrykami (możliwości produkcyjne całej Grupy sięgają 2 mln m3 rocznie). W 2010 roku w 30 zakładach betonu komórkowego w Polsce wyprodukowano łącznie 4,4 mln m3 ABK, z czego 1,4 mln m3 w pięciu zakładach SOLBET. Kluczową rolę w modernizacji i rozwoju przemysłu ABK w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej odgrywa piętnastoletnia działalność spółki SOLBET ZREMB, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji maszyn i urządzeń dla produkcji betonu komórkowego. Jedyne zakłady o tej specjalizacji w Polsce to właśnie SOLBET ZREMB z Solca Kujawskiego i SOLBET Kolbuszowa. „Osiągnięcia i nowości wypracowane przez te zakłady są wdrażane nie tylko w Grupie SOLBET, ale również z całą otwartością dla dobra betonu komórkowego, udostępniane innym producentom. Dzieje się tak, ponieważ jako lider czujemy się odpowiedzialni za rozwój betonu komórkowego w Polsce” – mówi Marek Małecki, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej SOLBET, Przewodniczący Sekcji Betonu Komórkowego w Stowarzyszeniu Producentów Betonów oraz Członek Komitetu Naukowego V Międzynarodowej Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego.
Część merytoryczna konferencji odbywała się na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym. Wydarzenia kulturalne towarzyszące wydarzeniu (koncerty w Operze Bydgoskiej i Filharmonii Pomorskiej, rejs po Wiśle i Brdzie, zwiedzanie Bydgoszczy i Torunia) przyczyniły się do promocji Polski i regionu. Bogaty program merytoryczny konferencji oraz wydarzenia jej towarzyszące stanowiły swoiste uzupełnienie działań podejmowanych w związku z polską prezydencją w Unii Europejskiej.