Bydgoszczanie z wizją swojego miasta

2009-07-15 16:04
Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku Bydgoszczy
Autor: GM Architekci Sp. z o.o. Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku Bydgoszczy

Zespół młodych bydgoskich architektów z pracowni GM Architekci zwyciężył w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku Bydgoszczy.

- To bardzo ważny dzień dla Bydgoszczy – jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu powiedział prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. – Mam nadzieję, że werdykt zadowoli wszystkich. Chcemy uzyskać nową przestrzeń w naszym mieście, która będzie budować nowe oblicze Bydgoszczy. Powstanie budynek, który będzie pełnił funkcję m.in. siedziby przyszłej metropolii. Wszystkie funkcje obiektu są ważne dla miasta. Powstanie przestrzeń otwarta na ludzi, przestrzeń jawnych obrad Rady Miasta, miejsce pozwalające upamiętnić bydgoszczan, którzy w tym miejscu zginęli z rąk hitlerowców i przestrzeń upamiętniającą istniejącą tu kiedyś świątynię. Będzie to zatem nie tylko nowoczesna przestrzeń obywatelska, ale również doskonałe miejsce spotkań dla bydgoszczan.

Chęć udziału w konkursie wyraziły 142 pracownie, ostatecznie nadesłano jednak 52 prace konkursowe. Przewodniczącym kapituły konkursowej był laureat Honorowej Nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów RP) - prof. Konrad Kucza-Kuczyński. Ogłoszenie wyników miało miejsce 14 lipca 2009 roku.

Decyzją sądu konkursowego I nagrodę i 200 tys. zł przyznano zespołowi pracowni GM Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy w składzie: Maciej Gajownik, Joanna Janusz-Stępak, Agata Łuczaj, Szymon Muszyński, Przemek Gawęda, Zbigniew Rąbalski, Marcin Sajdak, Darek Witucki i Paweł Zarecki.

– Szukaliśmy pracy, w której m.in. odnaleźć można relację zabudowy z płytą Starego Rynku, w której widoczne jest przenikanie się parteru pozwalające na otwarcie budynku na rynek. Pracy, która zawiera zaznaczenie przestrzenne śladów po zburzonym kościele oraz martyrologicznej pamięci tego miejsca – mówił profesor. – Nagrodzona praca proponuje w miejscu dawnego kościoła wielofunkcyjną salę obrad na 350 osób, w której dzięki zastosowanej szklanej elewacji obradujący radni będą widoczni dla mieszkańców miasta. Nie mamy 100% pewności, jak wyglądają fundamenty kościoła i ratusza, ale trzeba zrobić wszystko, aby je wyeksponować. Ten projekt na to pozwala dzięki zaplanowanemu obniżeniu posadzki – uzasadnienie wyboru przedstawił prof. Konrad Kucza-Kuczyński.

II nagrodę otrzymali JEMS Architekci z Warszawy, III - Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych AiB Sp. z o.o. także z Warszawy.
Dwa równorzędne wyróżnienia to HS99 Herman i Śmierzewski z Koszalina oraz Architekton – Ostrowscy Architekci z Katowic. Wyróżnienie dodatkowe za koncepcję ruchomej płaszczyzny wody - Arch-Deco Sp. z o.o. z Gdyni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej