Budynek według BREEAM

2008-03-17 13:46

Nowa inwestycja AIG/Lincoln w Budapeszcie to pierwszy w Europie Środkowej budynek, który otrzymał certyfikat BREEAM. Ocena świadczy o umiejętnym połączeniu praktyk budowlanych z ekologią. Inwestycja nosi nazwę Quadrum Business Park i znajduje się w dzielnicy Vesces.

Zaprojektowany przez węgierską pracownię Lukács és Vikár Epiteszstudio, Quadrum to kompleks biurowy o powierzchni 20 tys. mkw. w pobliżu lotniska Ferihegy Airport w Budapeszcie. Inwestycja jest przykładem projektów nowej generacji, w których nowoczesna architektura łączy się z rozwiązaniami pozwalającymi zredukować zużycie energii i wpływ obiektów na środowisko.

"Inwestycja potwierdza nasze przywiązanie do dobrej architektury i najwyższej jakości praktyk budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z redukcją zbędnej energii i materiałów. Miejsce staje się przez to przyjazne dla przyszłych użytkowników" - zapewnia David Lawrence, dyrektor ds. budownictwa na Europę w AIG/Lincoln. I dlatego właśnie inwestycja otrzymala certyfikat BREEAM (ang. Building Research Environmental Assessment Metod - Brytyjski System Oceny Budynków Komercyjnych) z oceną: bardzo dobry.

To jednocześnie przykład na to, jak metodologia BREEAM wpasowuje się w lokalne regulacje. Można przypuszczać, że idea będzie się rozprzestrzeniać w innych krajach europejskich.

Ocena kompleksu Quadrum pod kątem oddziaływania na środowisko, zgodnie z metodologią BREEAM, została przeprowadzona przez licencjonowanych doradców Buro Happold - międzynarodowej interdyscyplinarnej firmy inżynierów projektantów i konsultantów. Buro Happold ściśle współpracuje z BRE Global Ltd, instytucją szkolącą, egzaminującą i licencjonującą firmy oraz organizacje pod kątem przeprowadzania ocen. BRE Global Ltd, będąca częścią BRE Group, współpracuje obecnie z AIG/Lincoln oraz Buro Happold przy opracowaniu wersji BREEAM, która mogłaby zostać wykorzystana przy ocenie wszystkich inwestycji AIG/Lincoln w Europie w ciągu najbliższych 5 lat.

UNIWERSALNA METODA
Za pomocą metody BREEAM można ocenić każdego rodzaju budynek, w dowolnym miejscu na świecie. Obiekt jest poddawany ocenie punktowej w ośmiu kategoriach: management, health and wellbeing, energy, transport, water, materials, land use and ecology, pollution. Suma punktów daje wynik (single score), który jest następnie umieszczany w jednej ze skal: dostateczny, dobry, bardzo dobry, doskonały.

Zaletą metody jest możliwość jej modyfikowania, a tym samym uwzględnienia głównych problemów środowiskowych, występujących w danym kraju lub na konkretnym obszarze. System obliczeniowy jest prosty i przejrzysty. Dla planistów i klientów wskazówką może być to, że zastosowanie rygorystycznych wymogów technicznych nie kłóci się z atrakcyjnością komercyjną obiektu. Metoda może być wykorzystywana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i zespoły projektowe.

Do tej pory program BREEAM był pomocny przy ocenie oddziaływania na środowisko budynków w Luksemburgu, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. Testują go kraje takie jak Algieria, Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), Francja, Włochy, Mauritius, Polska, Filipiny, Szwecja, Turcja. Do oceny przymierzają się rejon Zatoki Perskiej, Środkowa i Wschodnia Europa oraz Azja.

Systemem BREEAM zarządza BRE Global Ltd. Instytucja wchodzi ona w skład grupy BRE i jest spółką zależną BRE Trust.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej