Budynek według BREEAM

2008-03-17 13:46

Nowa inwestycja AIG/Lincoln w Budapeszcie to pierwszy w Europie Środkowej budynek, który otrzymał certyfikat BREEAM. Ocena świadczy o umiejętnym połączeniu praktyk budowlanych z ekologią. Inwestycja nosi nazwę Quadrum Business Park i znajduje się w dzielnicy Vesces.

Zaprojektowany przez węgierską pracownię Lukács és Vikár Epiteszstudio, Quadrum to kompleks biurowy o powierzchni 20 tys. mkw. w pobliżu lotniska Ferihegy Airport w Budapeszcie. Inwestycja jest przykładem projektów nowej generacji, w których nowoczesna architektura łączy się z rozwiązaniami pozwalającymi zredukować zużycie energii i wpływ obiektów na środowisko.

"Inwestycja potwierdza nasze przywiązanie do dobrej architektury i najwyższej jakości praktyk budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z redukcją zbędnej energii i materiałów. Miejsce staje się przez to przyjazne dla przyszłych użytkowników" - zapewnia David Lawrence, dyrektor ds. budownictwa na Europę w AIG/Lincoln. I dlatego właśnie inwestycja otrzymala certyfikat BREEAM (ang. Building Research Environmental Assessment Metod - Brytyjski System Oceny Budynków Komercyjnych) z oceną: bardzo dobry.

To jednocześnie przykład na to, jak metodologia BREEAM wpasowuje się w lokalne regulacje. Można przypuszczać, że idea będzie się rozprzestrzeniać w innych krajach europejskich.

Ocena kompleksu Quadrum pod kątem oddziaływania na środowisko, zgodnie z metodologią BREEAM, została przeprowadzona przez licencjonowanych doradców Buro Happold - międzynarodowej interdyscyplinarnej firmy inżynierów projektantów i konsultantów. Buro Happold ściśle współpracuje z BRE Global Ltd, instytucją szkolącą, egzaminującą i licencjonującą firmy oraz organizacje pod kątem przeprowadzania ocen. BRE Global Ltd, będąca częścią BRE Group, współpracuje obecnie z AIG/Lincoln oraz Buro Happold przy opracowaniu wersji BREEAM, która mogłaby zostać wykorzystana przy ocenie wszystkich inwestycji AIG/Lincoln w Europie w ciągu najbliższych 5 lat.

UNIWERSALNA METODA
Za pomocą metody BREEAM można ocenić każdego rodzaju budynek, w dowolnym miejscu na świecie. Obiekt jest poddawany ocenie punktowej w ośmiu kategoriach: management, health and wellbeing, energy, transport, water, materials, land use and ecology, pollution. Suma punktów daje wynik (single score), który jest następnie umieszczany w jednej ze skal: dostateczny, dobry, bardzo dobry, doskonały.

Zaletą metody jest możliwość jej modyfikowania, a tym samym uwzględnienia głównych problemów środowiskowych, występujących w danym kraju lub na konkretnym obszarze. System obliczeniowy jest prosty i przejrzysty. Dla planistów i klientów wskazówką może być to, że zastosowanie rygorystycznych wymogów technicznych nie kłóci się z atrakcyjnością komercyjną obiektu. Metoda może być wykorzystywana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i zespoły projektowe.

Do tej pory program BREEAM był pomocny przy ocenie oddziaływania na środowisko budynków w Luksemburgu, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. Testują go kraje takie jak Algieria, Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), Francja, Włochy, Mauritius, Polska, Filipiny, Szwecja, Turcja. Do oceny przymierzają się rejon Zatoki Perskiej, Środkowa i Wschodnia Europa oraz Azja.

Systemem BREEAM zarządza BRE Global Ltd. Instytucja wchodzi ona w skład grupy BRE i jest spółką zależną BRE Trust.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej