Budynek pełen historii i ściany skrywające ciepło

2008-10-24 11:09
Ocieplanie internatu
Autor: brak danych

W internacie dla niewidomych chłopców w Laskach będzie cieplej dzięki warstwie styropianu na ścianach i wełnie mineralnej, która pokryje mansardowy dach. Ocieplanie budynku rozpoczęto 17 września 2008 roku. W ośrodku chcieliby mówić, że na tym nie koniec.

W otoczeniu budynku uwija się kilkanaście osób, część z nich pracuje na rusztowaniach. Prace trwają codziennie, od świtu do zmroku. I na ile pozwoli pogoda. Jesień nie gwarantuje jej stabilności. - We wrześniu, gdy padały silne deszcze, rusztowania trzeba było osłaniać. Ale zdarzało się, że przerywano roboty - mówi Jerzy Migurski, dyrektor administracyjny Zakładu dla Niewidomych w Laskach.

Budynek jest już gotowy od strony północnej - najtrudniejszej do wykonania, bo z licznymi dobudówkami. Na pozostałych elewacjach rozpoczęto prace, robione są też skosy dachu. Ocieplone ściany właściwie można malować, choć przydałaby się jeszcze gwarancja, że temperatura nie spadnie poniżej 5oC i nie będzie wiał zbyt silny wiatr. Dziedziniec, którego z zewnątrz nie widać, też będzie ocieplony. Roboty mają się zakończyć w połowie listopada.

Internat od frontu
Autor: Magdalena Stopa Elewacja południowa

Jak się dowiedzieliśmy, w przetargu na ocieplenie, którego rozstrzygnięcie - ze względu na zbyt mało chętnych - wydawało się wątpliwe, ostatecznie wystartowało pięć firm. Gdy 5 września otwarto koperty, wygrał Lub-Pion-Bud z Pionek. Wartość prac, z pominięciem darowizn, czyli wełny mineralnej od MIWO i bezspoinowych systemów ociepleń ze Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń SSO, wynosi blisko 750 tys. zł netto.

- Będziemy się starać o częściowy zwrot kosztów w ramach regionalnego programu operacyjnego "Mazowsze". Właśnie szykujemy wnioski, nabór rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia - mówi dyrektor Migurski.

Do tego samego konkursu ośrodek w Laskach zgłosi też koszty prac, wykonanych wcześniej. Chodzi o wymianę okien. Budynek z nowymi, energooszczędnymi oknami chłopcy zastali po wakacjach.

Pod znakiem zapytania stoi natomiast modernizacja centralnego ogrzewania. W zakres prac, mających usprawnić budynek, włączono ją po wykonaniu audytu energetycznego. By określić, jakiej mocy piece będą potrzebne, warto jednak najpierw wymienić system wentylacyjny. A to już roboty, które budynek wyłączałyby z użytkowania na co najmniej pół roku. Pytanie: czy znajdą się na to pieniądze i gdzie na ten czas umieścić chłopców - wylicza dyrektor ośrodka.

Internat jest pierwszym w Polsce budynkiem, dla którego wykonano świadectwo energetyczne. Po termomodernizacji jego klasa energetyczna miała zmienić się z D na B. Wydaje się, że historia naznaczyła to miejsce mocnym piętnem. Nie dość, że jest wiekowe (budynek pochodzi z lat 20. ubiegłego stulecia - przyp. red.), to do historii zdążyły już przejść klasy energetyczne.

 • Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład dla Niewidomych w Laskach - inwestor
 • Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości - pomysłodawca, wsparcie merytoryczne
 • Ministerstwo Infrastruktury - patron honorowy
 • NAPE - firma odpowiedzialna za audyt energetyczny
 • architekt Tomasz Soczyński, autor projektu ocieplenia przegród zewnętrznych internatu
 • Wojciech Krawczuk - odpowiedzialny za organizację robót
 • Spectrum SA z Lublina - firma odpowiedzialna za montaż okien
 • Lub-Pion-Bud z Pionek - wykonawca prac ociepleniowych
 • Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej MIWO - dostawca wełny mineralnej, Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń SSO - dostawca bezspoinowych systemów ociepleń
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej