Budownictwo zrównoważone – kolejne seminarium RD bud
Konferencja "Budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej" była kontynuacją wdrożonego przez firmę RD bud w 2010 roku projektu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa".
Cykliczne spotkania edukacyjne ekspertów z branży budowlanej oraz reprezentantów instytucji i firm, którym bliska jest tematyka zrównoważonego budownictwa, organizowane przez firmę RD bud odbyły się do tej pory m.in. w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie, gdzie odbyło się również ostatnie seminarium.
Budownictwo zrównoważone to branżowy dialog
W trakcie konferencji zatytułowanej „Budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej” szeroko zostały omówione zagadnienia związane z budowaniem uwzględniającym istotne aspekty środowiskowe zarówno pod względem prawno – finansowym, jak i praktycznym. Pierwsza część seminarium była poświęcona „Ramom prawnym, udogodnieniom i zachętom finansowym dla zrównoważonych inwestycji”. W tym panelu wypowiedzieli się m.in.: dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Marta Janowicz–Stradomska z CERTO Kancelaria Prawna, dr inż. Michał Piasecki z Instytutu Techniki Budowlanej oraz Anna Żyła z Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Drugą część zatytułowano „Inwestycja w zrównoważone budownictwo – inwestycją w rozwój technologiczny materiałów budowlanych przyjaznych środowisku”. Ekspertami tych zagadnień byli: Jolanta Lessig z Pilkington Polska, Henryk Kwapisz z Isover, Mirosław Czarnik z Górnośląskiego Parku Przemysłowego i Tadeusz Pawlaczyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego. Oba manele podsumowała dyskusja uczestników, wśród których wypowiedzieli się m.in. Małgorzata Jędrzejowska Popiołek z Fundacji Poszanowania Energii, Wiktor Piwkowski z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Robert Rodzik z SELENA SA. Wygłoszone prezentacje i wnioski z dyskusji okazały się doskonałym wstępem do warsztatów, w których udział wziąć mogli wszyscy goście seminarium.
Teoria, ale ważniejsza praktyka
W trakcie owych warsztatów uczestnicy seminarium mieli rozplanować koncepcję budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej w oparciu o dostarczone przez firmę RD bud plany oraz kwestionariusz aspektów środowiskowych. Chętnych na takie wyzwanie podzielono na 5 zespołów, z których każdy pracował nad innym projektem - poddane weryfikacji obiekty budowlane były zróżnicowane ze względu na położenie budowy (w ścisłym centrum miasta, na peryferiach miasta i w strefie przemysłowej) – i charakter budowanego obiektu (centrum handlowe, biurowce, zakład produkcyjny, hotel). Taka różnorodność przeznaczenia oraz lokalizacja każdego z projektów zobligowała uczestników warsztatów, do wzięcia pod uwagę takich aspektów jak: wpływ na środowisko, segregacja odpadów budowlanych, ciągi komunikacyjne, strefa dostaw, uciążliwość dla sąsiedztwa oraz zużycie energii. W tym zadaniu swoje wsparcie i wiedzę oferowali eksperci z RD bud. Po zakończeniu prac grupy przedstawiły efekty swoich działań w formie prezentacji, wyjaśniając aspekty środowiskowe, jakie zdecydowano się wdrożyć oraz uzasadnienie wybranych rozwiązań. Zdaniem Jean–Luc Darras, eksperta z firmy RD bud, który dokonał oficjalnego podsumowania warsztatów, wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z tym, wcale niełatwym, zadaniem. I właśnie dzięki takim przedsięwzięciom, jak konferencje organizowane przez RD bud, pojęcie zrównoważonego budownictwa przestaje być pustym hasłem. Kolejne seminarium – będzie to już dwunaste spotkanie z tej serii - RD bud planuje zorganizować pod koniec września 2013 roku, również w Warszawie.
Przypomnijmy, że RD bud jest firmą budowlaną działającą w zakresie generalnego wykonawstwa. Wywodzi się z francuskiej, niezależnej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul, która od ponad 90 lat funkcjonuje na rynku europejskim. W Polsce RD bud obecny jest od 1997 roku.