Budownictwo zrównoważone – kolejne seminarium RD bud

2013-03-13 21:17
Konferencja RD bud
Autor: RD bud Panel dyskusyjny podczas konferencji RD bud pod hasłem „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”

Konferencja "Budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej" była kontynuacją wdrożonego przez firmę RD bud w 2010 roku projektu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa".

Cykliczne spotkania edukacyjne ekspertów z branży budowlanej oraz reprezentantów instytucji i firm, którym bliska jest tematyka zrównoważonego budownictwa, organizowane przez firmę RD bud odbyły się do tej pory m.in. w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie, gdzie odbyło się również ostatnie seminarium.

Budownictwo zrównoważone to branżowy dialog

W trakcie konferencji zatytułowanej „Budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej” szeroko zostały omówione zagadnienia związane z budowaniem uwzględniającym istotne aspekty środowiskowe zarówno pod względem prawno – finansowym, jak i praktycznym. Pierwsza część seminarium była poświęcona „Ramom prawnym, udogodnieniom i zachętom finansowym dla zrównoważonych inwestycji”. W tym panelu wypowiedzieli się m.in.: dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Marta Janowicz–Stradomska z CERTO Kancelaria Prawna, dr inż. Michał Piasecki z Instytutu Techniki Budowlanej oraz Anna Żyła z Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Drugą część zatytułowano „Inwestycja w zrównoważone budownictwo – inwestycją w rozwój technologiczny materiałów budowlanych przyjaznych środowisku”. Ekspertami tych zagadnień byli: Jolanta Lessig z Pilkington Polska, Henryk Kwapisz z Isover, Mirosław Czarnik z Górnośląskiego Parku Przemysłowego i Tadeusz Pawlaczyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego. Oba manele podsumowała dyskusja uczestników, wśród których wypowiedzieli się m.in. Małgorzata Jędrzejowska Popiołek z Fundacji Poszanowania Energii, Wiktor Piwkowski z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Robert Rodzik z SELENA SA. Wygłoszone prezentacje i wnioski z dyskusji okazały się doskonałym wstępem do warsztatów, w których udział wziąć mogli wszyscy goście seminarium.

Teoria, ale ważniejsza praktyka

W trakcie owych warsztatów uczestnicy seminarium mieli rozplanować koncepcję budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej w oparciu o dostarczone przez firmę RD bud plany oraz kwestionariusz aspektów środowiskowych. Chętnych na takie wyzwanie podzielono na 5 zespołów, z których każdy pracował nad innym projektem - poddane weryfikacji obiekty budowlane były zróżnicowane ze względu na położenie budowy (w ścisłym centrum miasta, na peryferiach miasta i w strefie przemysłowej) – i charakter budowanego obiektu (centrum handlowe, biurowce, zakład produkcyjny, hotel). Taka różnorodność przeznaczenia oraz lokalizacja każdego z projektów zobligowała uczestników warsztatów, do wzięcia pod uwagę takich aspektów jak: wpływ na środowisko, segregacja odpadów budowlanych, ciągi komunikacyjne, strefa dostaw, uciążliwość dla sąsiedztwa oraz zużycie energii. W tym zadaniu swoje wsparcie i wiedzę oferowali eksperci z RD bud. Po zakończeniu prac grupy przedstawiły efekty swoich działań w formie prezentacji, wyjaśniając aspekty środowiskowe, jakie zdecydowano się wdrożyć oraz uzasadnienie wybranych rozwiązań. Zdaniem Jean–Luc Darras, eksperta z firmy RD bud, który dokonał oficjalnego podsumowania warsztatów, wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z tym, wcale niełatwym, zadaniem. I właśnie dzięki takim przedsięwzięciom, jak konferencje organizowane przez RD bud, pojęcie zrównoważonego budownictwa przestaje być pustym hasłem. Kolejne seminarium – będzie to już dwunaste spotkanie z tej serii - RD bud planuje zorganizować pod koniec września 2013 roku, również w Warszawie.

Przypomnijmy, że RD bud jest firmą budowlaną działającą w zakresie generalnego wykonawstwa. Wywodzi się z francuskiej, niezależnej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul, która od ponad 90 lat funkcjonuje na rynku europejskim. W Polsce RD bud obecny jest od 1997 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej