Budownictwo na miarę XXI wieku

2008-04-23 17:19

Wyniki konkursu Platynowe Wiertło zostały ogłoszone 16 kwietnia 2008 roku w Warszawie. Nagrodzone w XII edycji obiekty to przykłady nowoczesnego budownictwa, wyróżniającego się jakością wykonania, ciekawą architekturą, jak również zastosowaniem nowoczesnych technologii. O zwycięstwo ubiegało się ponad 60 firm budowlanych z całej Polski. Nagrody przyznawane zostały firmom budowlanym, jak również architektom nagrodzonych obiektów.

Platynowe Wiertło to organizowany cyklicznie konkurs dla firm budowlanych na najlepszy obiekt roku. Jego głównym celem jest wspieranie i promowanie najlepszych wykonawców budowlanych na rynku polskim. Organizatorem konkursu jest firma Bosch.

Przedsiębiorstwa budowlane, które między 1 września 2006 - 30 września 2007 oficjalnie ukończyły i oddały do użytkowania obiekt na terenie Polski, mogły go zgłosić do konkursu do końca września 2007. Obiekty nagradzane były w czterech kategoriach: budownictwo mieszkaniowe, budownictwo użyteczności publicznej, przebudowy i modernizacje oraz obiekty inżynieryjne.

Platynowe Wiertło
Autor: Ewa Jankowska Wyniki konkursu Platynowe Wiertło ogłoszono 16 kwietnia 2008 roku w Warszawie

Laureaci XII edycji konkursu Platynowe Wiertło

Kategoria budownictwo mieszkaniowe

Platynowe Wiertło
Dwa budynki mieszkalne wielorodzinne z garażem podziemnym
Warszawa, ul. Zaściankowa 4 C, 4 D
Wykonawca: ALISMA CONSTRUCTION SA
Projektant: Mariusz Lewandowski
S.A.M.I ARCHITEKCI Sp. z o. o.

Nagrodzone budynki mieszkalne usytuowane na ul. Zaściankowej w Warszawie to przykład właściwego uzyskanie skali budynków w stosunku do otaczającej zabudowy. Na uwagę zasługuje elegancka i powściągliwa architektura, bardzo dobre jakościowo wykonanie z dbałością o detale i zagospodarowanie terenu przy niskim koszcie realizacji.

Złote Wiertło
Budynek mieszkalny LEŚNA POLANA
Gdynia, ul. Porazińska 12 i 14
Wykonawca: P.B WROŃSKI Spółka Jawna
Projektant: Wojciech Targowski
Przedsiębiorstwo Projektowo Wdrożeniowe FORT Sp. z o. o.

Leśna Polana to zespół budynków wykonany w tradycyjnej technologii dla budownictwa mieszkaniowego z ogromną starannością i dbałością o detal. Znakomicie wkomponowany w otaczający las, właściwie wykorzystujący to unikalne położenie. Należy podkreślić również znakomity czas realizacji - dwanaście miesięcy - przy zachowaniu staranności wykonania.

Złote Wiertło
Zespół apartamentów Nowa Lastadia
Gdańsk, ul. Lastadia 35
Wykonawca: Invest Komfort SA
Projektant: Marcin Kozikowski

Nowa Lastadia to doskonały przykład połączenia nowej zabudowy z otoczeniem starego miasta. Całość została wykonana w trudnych warunkach posadowienia ze starannością i dokładnością. Należy podkreślić również dbałość o detal, który czerpie z tradycyjnych form właściwych dla starej architektury gdańskiej. Na uwagę zasługuje również przestrzeń publiczna, tzn.: hol wejściowy wraz z klatkami schodowymi oraz rozwiązania zielonych wnętrz zespołu.

Srebrne Wiertło
Budynek mieszkalny Pogodno Park
Szczecin, ul. Mickiewicza 140-142
Wykonawca: SGI Komfort Sp. z o. o.
Projektant: Marek Orłowski i Marek Szymański
Biuro Projektowe Orłowski i Szymański

Budynek mieszkalny Pogodno Park tworzy doskonałą harmonię z architekturą otaczającej go zabudowy. Podczas jego budowy zastosowano szereg rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Ważnym elementem współtworzącym charakter inwestycji jest zachowanie istniejącego, wartościowego drzewostanu.

Wyróżnienie
Komunalne budownictwo mieszkaniowe, os. Olechów Południe, Budynki nr 1, 2, 3
Łódź, ul. Ks. J. Mazowieckiego 7 i 9, ul. Ks. Wł. Opolczyka 11
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego SA

Budynki, które powstały na osiedlu Olechów Południe w Łodzi są przykładem nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego zrealizowanego w oparciu o najnowsze technologie i materiały budowlane. To przykład dobrego jakościowo budownictwa komunalnego, wykonanego przy niewielkich nakładach finansowych.

Wyróżnienie
Kompleks mieszkalno-biurowy
Poznań, ul. Piątkowska 212
Wykonawca: METROLOG Sp. z o. o.

Kompleks mieszkalno-biurowy w Poznaniu otrzymał wyróżnienie za efektywne wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych. Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie wentylacji z odzyskaniem ciepła, co w połączeniu z doskonałą izolacyjnością przegród zewnętrznych, szczelną stolarką i przemyślanym rozkładem pomieszczeń, pozwoliło uzyskać niezwykle niskie zużycie energii podczas eksploatacji.

Kategoria budownictwo użyteczności publicznej

Platynowe Wiertło
Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej
Jaworzno, ul. Pocztowa/Stojałowskiego
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych "Śląsk" Sp. z o. o.
Projektant: Wojciech Podleski
Pracownia Projektowa Wojciech Podleski

Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie to przykład reprezentacyjnego budynku pełniącego funkcję centrum kulturalnego. Na uwagę zasługuje doskonała akustyka wnętrz oraz znaczne obniżenie poziomu hałasu, pomimo lokalizacji w samym centrum miasta. Warte podkreślenia jest również zachowanie istniejącego drzewostanu, oszczędność w zastosowaniu materiałów oraz perfekcyjne wykonanie, widoczne zarówno w detalach zewnętrznych jak i wewnętrznych budynku.

Złote Wiertło
Galeria sztuki HYDROPATIA
Krynica - Zdrój, ul. Nikifora 1
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe ERBET Sp. z o. o.
Projektant: Biuro Projektów TARKO

Galeria sztuki Hydropatia to przykład obiektu łączącego funkcję gastronomiczną z galerią sztuki. Obiekt bardzo dobrze wkomponowano w otoczenie Parku Zdrojowego. Wnętrza galerii zostały zaprojektowane stylowo i jednocześnie funkcjonalnie. Nowoczesne rozwiązania techniczne łączą się z niezwykle starannym wykonaniem całego obiektu i detali, a jakość elewacji zewnętrznej nie odbiega od wysokiego standardu wykończenia wnętrz.

Złote Wiertło
Centrum Zarządzania Energią
Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 130
Wykonawca: WARBUD S.A.
Projektant: Dariusz Marzecki
Studio WM Dariusz Marzecki

Centrum Zarządzania Energią w Gdańsku zrealizowano w bardzo trudnych warunkach posadowienia, z czym poradzono sobie przez współczesne rozwiązania kolumn żwirowych. Bryła budynku wyróżnia się staranną i współczesną architekturą, która doskonale wpisuje się w istniejące otoczenie. W szczególności należy podkreślić wysoką jakość rozwiązania wnętrz oraz przeszklenia ściany zewnętrznej. Na najwyższe uznanie zasługuje jednak rozwiązanie specjalnych urządzeń serwerowi i siłownie, które zostały zrealizowane równolegle z budynkiem w terminie 11 m-cy.

Srebrne Wiertło
Budynek Sądu Rejonowego i Prokuratur Rejonowych
Białystok, ul. Mickiewicza 3
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane POLBUD Sp. z o. o.
Projektant: Wojciech Lizurej
Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego PROFIL Sp. z o. o.

Budynek Sądu Rejonowego i Prokurator Rejonowych w Białymstoku to przykład niezwykle solidnej realizacji pod każdym względem. Długi czas realizacji wynika zapewne ze skali budynku. Należy podkreślić współczesny wyraz architektury w połączeniu z bardzo wysoką jakością zrealizowanych rozwiązań, wykończenia i detali.

Kategoria przebudowy i modernizacje

Platynowe Wiertło
Budynek biurowy "MAGO S.A."
Rusiec, gm. Nadarzyn, Al. Katowicka 119/121
Wykonawca: Strabag Sp. z o. o.
Projektant: Jerzy Dziuba, Piotr Pietuszko
Pracownia PRO-IDEA

Podczas prac przy budynku biurowym "MAGO.S.A" zastosowano szereg energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań. Zachowano wysoką jakości robót, zadbano o dopracowanie detali. Odpowiednie podświetlenia elewacji i wnętrza obiektu stworzyło charakterystyczny efekt świetlny, eksponujący bryłę budynku.

Złote Wiertło
Ratusz Miejski
Kępno, ul. Ratuszowa 1
Wykonawca: Zakład Projektowo-Budowlany "PROJEKTOBUD" Andrzej Połomski Projektant: Piotr Dominiczak, Marian Szczuraszek
Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak, Marian Szczuraszek

Ratusz Miejski w Kępnie to przykład perfekcyjnie wykonanej renowacji zabytkowego obiektu. Uratowana została stara konstrukcja budynku. Spięte zostały ocalałe szczyty ze ścianami zewnętrznymi. Udało się zachować łukowe sklepienie ceglane, a także ceglane stropy. Zastosowano najnowocześniejsze izolacje i tynki renowacyjne, specjalnie przeznaczone do wilgotnych i zasolonych murów.

Srebrne Wiertło
Ośrodek Kultury i Animacji Wiejskiej
Winna Poświętna, gm. Ciechanowiec
Wykonawca: DOMEX P.P.H.U Artur Michalak
Projektant: Stanisław Poniatowski

Ośrodek Kultury i Animacji Wiejskiej jest przykładem właściwego podejścia do małych obiektów realizowanych na wsi. Autorzy utrzymali właściwą skalę, użyli właściwych materiałów, postarali się o prosty detal. W rezultacie budynek sprawia wrażenie, jakby był tam od zawsze. To budynek łączący umiar i kulturę przyjętych rozwiązań. Z tych też powodów został wyróżniony konkurując z obiektami o dużo większej skali.

Kategoria obiekty inżynieryjne

Platynowe Wiertło
Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT w Porcie Północnym w Gdańsku
Gdańsk, ul. Sucharskiego 7, Port Północny
Wykonawca: Hochtief Construction AG Infrastructure Polska Sp.j.
Projektant: Krzysztof Postoła
Konsorcjum biur projektowych reprezentowane przez BPBM Projmors

Głębinowy Terminal Kontenerowy w Porcie Północnym w Gdańsku to gigantyczna inwestycja, która została zrealizowana w rewelacyjnie krótkim terminie dwudziestu czterech miesięcy. Na uwagę zasługuje terminowość i stopień trudności prowadzonych prac, jak również zastosowanie nowoczesnych technologii budynku hydrotechnicznego, drogowego i kolejowego. Obiekt ten bardzo dobrze wkomponowuje się w krajobraz morski. Oprócz walorów architektonicznych należy podkreślić bardzo wysoką jakość wykonywanych prac.

Wyróżnienie
Drogowe przejście graniczne
Hrebenne
Wykonawca: BUDIMEX DROMEX S.A., oddział centralny w Warszawie

Podczas realizacji Drogowego przejścia granicznego w miejscowości Hrebenne, zastosowano najnowsze technologie sieciowe, które pozwalają optymalnie i bezpiecznie zarządzać posiadaną infrastrukturą, oraz sterować mediami racjonalizując zużycie energii elektrycznej i ciepłej wody. Zastosowane rozwiązania stwarzają bezpieczne i sprawne warunki pracy przejścia granicznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej