Budownictwo mieszkaniowe: w sejmie o aktualnej sytuacji
20 maja br., w Sejmie RP, odbyło się posiedzenie Kongresu Budownictwa, poświęcone aktualnej sytuacji w polskim budownictwie mieszkaniowym.
W wydarzeniu oprócz przedstawicieli rządu wzieli udział reprezentanci spółdzielni mieszkaniowych i TBS z całego kraju, a także kierownictwo i członkowie największych pozarządowych organizacji związanych z budownictwem.
Przeczytaj również: Wrocław: rusza rozbudowa Pasażu Grunwaldzkiego
W czasie obrad omówiono realizację programów mieszkaniowych w Polsce oraz odpowiedzialność instytucjonalną za polityke mieszkaniową. Polska jest na iostatnim miejscu w Europie w większości wskaźników mieszkalnictwa i niestety dystans ten się zwiększa. Programy mieszkaniowe w okresie ostatnich 20 lat zostały wykonane średnio w ok. 20%. W okresie transformacji ustrojowej było aż siedem fundamentalnych reorganizacji instytucji centralnych budownictwa, co pogłębiło bałagan organizacyjny i spowodowało utratę najlepszych kadr. - Do dzisiaj mamy najgorsze ustawodawstwo regulujące procesy inwestycyjne, a prawie każda nowa inicjatywa legislacyjna jest przygotowywana z pogwałceniem praw konstytucyjnych (nowelizacja Prawa budowlanego, ustawy spółdzielcze). Pogłębia się w sposób zastraszający chaos w zabudowie przestrzennej kraju – podkreślał w swoich wypowiedziach Roman Nowicki, przewodniczący kongresu Budownictwa. Przewodniczący Kongresu podkreślił, że będzie zabiegał w Sejmie o zwołanie przez komisję etyki debaty poświęconej jakości stanowionego prawa. Według R. Nowickiego Sejm zamienił się w „maszynkę do głosowania”. Zdarza się, że nie są dopuszczane do głosu organizacje pozarządowe i eksperci mający inne zdanie niż koalicja rządowa. W czasie obrad Kongresu Budownictwa wręczono dyplomy z podziękowaniem za długoletnią współpracę i pracę społeczną na rzecz rozwoju polskiego budownictwa. Otrzymali je: prof. Z. Grabowski, Honorowy Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i redaktor Marek Wielgo z „Gazety Wyborczej”.