Budownictwo mieszkaniowe, czyli rynek na zakręcie. Relacja ze spotkania

2010-11-22 13:49
Osiedle mieszkaniowe Pod Skrzydłami, Wrocław, ul. Skrzydlata
Autor: Dolnośląska Budowa Roku

Eksperci z obszaru budownictwa wzięli udział w spotkaniu "Budownictwo mieszkaniowe - rynek na zakręcie", które odbyło się 18 listopada 2010 w Warszawie. Organizatorem Projektu jest portal wiedzy dla biznesu - Nowoczesna Firma. Podczas wydarzenia  omawiano wyzwania jakie stoją przed branżą budowniczą w Polsce w nadchodzącym roku.

Konferencja składała się z części merytorycznej i praktycznej. Głównym celem projektu było stworzenie płaszczyzny biznesowej do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Konferencja stała się okazją do spotkania osób z branży jak i potencjalnych partnerów biznesowych. W konferencji wzięli udział specjaliści reprezentujący takie firmy jak: Reas – Residental Advisors, Związek Banków Polskich, Franco Sp. z o.o., Izba Projektowania Budowniczego, Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno – Organizacyjnych Budowlanych Promocja Sp. Z o.o., czy Instytut ceramiki i materiałów budowlanych.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem eksperta p. Zofii Bolkowskiej (Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa w Warszawie), które poświęcone było obecnej sytuacji na rynku budowlanym. Kryzys, z jakim cały świat zmaga się od dwóch lat nie ominął branży budowlanej. Nadzieja i wyobrażenie, że jego skutki będą słabsze niż w innych dziedzinach także było mylne. Zapowiedź kryzysu wystąpiła w drugiej połowie 2008 r. w związku z załamaniem na światowych i europejskich rynkach finansowych. Nastąpiło osłabienie rynku inwestycyjnego i budowlanego. Wzrost budownictwa został przyhamowany. Na rynkach finansowych najwcześniej i najsilniej odbił się na budownictwie mieszkaniowym, nastąpił regres w obrotach mieszkaniami, rozpoczynano budowę coraz mniejszej ilości mieszkań. W budownictwie usługowym na zahamowanie wysokiego wzrostu wpłynął spadek inwestycji zagranicznych. Oczekiwano, że budownictwo infrastrukturalne będzie „motorem” wzrostu sektora budowlanego. Sytuacja ta miała miejsce w 2009 roku. Zadania budownictwa infrastrukturalnego przerosły jednak możliwości przedsiębiorców budowlanych.

Prelegentka podjęła także próbę odpowiedzi na pytanie, jakich zmian możemy spodziewać się na rynku budowlanym w najbliższym czasie. Drugie półrocze 2010 r. powinno być znacznie korzystniejsze niż pierwsze, a wskazują na to wyniki III kwartału, tj.:

  • istnieją projekty w trakcie realizacji, które będą zakończone jeszcze w tym roku,
  • koncentracja oddawania zadań nastąpi w 2011 r.  -  wtedy efekty w budownictwie będą odczuwalne,
  • wiele zadań zaplanowanych do zrealizowania do 2012 r.  „przesunie” się w czasie na dalsze lata.

Kolejna prelekcja poświęcona została tematyce pierwotnego rynku mieszkaniowego w Polsce. Karol Dziecioł  (Associate Director, REAS – Residental Advisors) omówił stan polskiego rynku mieszkaniowego w największych aglomeracjach po III kwartale 2010 pod kątem podaży, popytu, cen oraz prognozy rozwoju rynków w największych miastach w Polsce. Prelegent przedstawił dwie wizje rozwoju relacji popytu i popytu. Scenariusz pesymistyczny zakłada przekroczenie limitów deficytu, co zaowocuje koniecznością ostrych cięć w budżecie na rok 2013. Dodatkowo podwyżce ulegną stawki VAT. Po okresie dobrej sprzedaży w 2010 roku i stabilizacji popytu w 2011 roku, w roku 2012 nastąpi pogorszenie nastrojów społecznych, sytuacji na rynku pracy, wzrost kosztów pieniądza i załamanie popytu mieszkaniowego. Scenariusz optymistyczny zakłada jednak wzrost płac 1-2% rocznie, stabilizację bezrobocia poniżej 12%. Popyt mieszkaniowy będzie wzrastał umiarkowanie lecz stabilnie z przyspieszeniem w I połowie 2013 roku. Szczyt popytowy spodziewać się można około 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany