Budownictwo energooszczędne - podsumowanie projektu Request. Konferencja KAPE i MIWO

2012-11-12 16:06

Standardy budownictwa energooszczędnego, świadectwa charakterystyki energetycznej, problemy termomodernizacji to ważne tematy w Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, który do końca roku ma zostać przedłożony pod obrady Rady Ministrów.

Najwyższy czas, jeśli od roku 2018 wszystkie nowobudowane budynki użyteczności publicznej będą musiały być budynkami prawie zeroenergetycznymi. Polska ma za zadanie określić co znaczy to "prawie".

Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, wdrażającej postanowienia dyrektywy 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest w fazie po konsultacjach społecznych i wewnątrzresortowych oraz KSE a pod koniec października powinien być przedmiotem obrad stałego Komitetu Rady Ministrów. Przedłożenie dokumentu na Radę Ministrów spodziewane jest również na listopad/grudzień 2012 r.

Aby móc wypracować metody i procedury osiągnięcia w budownictwie standardów wymaganych przez Unię Europejską w Europie realizowany był projekt Request w ramach programu Inteligenta Energia Europa. Projekt Request dotyczył zagadnień związanych z wypracowaniem metod i procedur zapewnienia właścicielom i zarządcom budynków wysokiej jakości, kompleksowej i zintegrowanej usługi budowlanej obejmującej wszystkie działania związane z termomodernizacją budynków. Metody i procedury w tym ujęciu dotyczą kwestii organizacyjnych, jak również spełnienia wymagań jakościowych dla materiałów i robót budowlanych oraz instalacyjnych.

Projekt zakończył się konferencjami krajowymi oraz konferencją na poziomie Europejskim, która odbyła się 5 września 2012 w Sztokholmie. W Polsce projekt Request zakończyła Konferencja Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego, zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A.) przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej