Najwyższy czas, jeśli od roku 2018 wszystkie nowobudowane budynki użyteczności publicznej będą musiały być budynkami prawie zeroenergetycznymi. Polska ma za zadanie określić co znaczy to "prawie".
Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, wdrażającej postanowienia dyrektywy 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest w fazie po konsultacjach społecznych i wewnątrzresortowych oraz KSE a pod koniec października powinien być przedmiotem obrad stałego Komitetu Rady Ministrów. Przedłożenie dokumentu na Radę Ministrów spodziewane jest również na listopad/grudzień 2012 r.
Aby móc wypracować metody i procedury osiągnięcia w budownictwie standardów wymaganych przez Unię Europejską w Europie realizowany był projekt Request w ramach programu Inteligenta Energia Europa. Projekt Request dotyczył zagadnień związanych z wypracowaniem metod i procedur zapewnienia właścicielom i zarządcom budynków wysokiej jakości, kompleksowej i zintegrowanej usługi budowlanej obejmującej wszystkie działania związane z termomodernizacją budynków. Metody i procedury w tym ujęciu dotyczą kwestii organizacyjnych, jak również spełnienia wymagań jakościowych dla materiałów i robót budowlanych oraz instalacyjnych.
Projekt zakończył się konferencjami krajowymi oraz konferencją na poziomie Europejskim, która odbyła się 5 września 2012 w Sztokholmie. W Polsce projekt Request zakończyła Konferencja Nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego, zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A.) przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO).