Budownictwo energooszczędne: BASF w Jekaterynburgu

2010-07-28 16:19
BASF i budownictwo energooszczędne
Autor: BASF Ocieplanie budynku płytami z Neoporu

BASF i Renova Stroygroup zawarły 15 lipca umowę o partnerstwie strategicznym w zakresie energooszczędnego budownictwa w Jekaterynburgu. W dzielnicy nowych osiedli Akademitscheskij Rayon, jednym z największych placów budowy w Europie, spółka Renova planuje wybudowanie mieszkań za pomocą materiałów energooszczędnych oraz ekspertyzy BASF dla około 325 tys. mieszkańców.

- BASF jest jednym z liderów na światowym rynku produkcji materiałów i rozwiązań systemowych dla zrównoważonego budownictwa, o czym świadczy także współpraca ze spółką Renova - mówi dr Jürgen Hambrecht, prezes zarządu BASF.
W dzielnicy Akademitscheskij Rayon właśnie ocieplono pierwszy budynek za pomocą systemu ociepleniowego opierającego się na płycie izolacyjnej z Neoporu®, produktu BASF. Jego zastosowanie pozwala na oszczędność rzędu 50% ton oleju ekwiwalentnego, względem nieocieplonego domu. Ponadto BASF, poprzez swoją spółkę-córkę Luwoge consult, weźmie udział w planowaniu budowy domu niskoenergetycznego w dzielnicy Akademitscheskij Rayon.

- Nasze przedsiębiorstwo stawia na rozwój zrównoważony, a kooperacja z BASF pozwoli nam zrobić w tym zakresie spory krok do przodu - uważa Veniamin Golubitsky, prezes zarządu spółki Renova Stroygroup, Obydwa przedsiębiorstwa chcą współpracować także poza aktualnym projektem przy inicjatywach dotyczących efektywności energetycznej w Uralskim Okręgu Federalnym.

Projekt w Jekaterynburgu powstał w wyniku odbywających się regularnie pomiędzy rządzami obydwu krajów, tak zwanych “niemiecko-rosyjskich konsultacji“, a postanowienie o nim wydano w 2008 r. Wspólne przedsięwzięcia modernizacyjne przedsiębiorstw mają wspierać dążenie rządu do obniżenia krajowego popytu energii o 40%, do roku 2020. Miasto Jekaterynburg i jego region są postrzegane jako projekt pilotażowy w dziedzinie energooszczędnej urbanistyki.

BASF opracowuje i wprowadza na rynek szereg produktów wspomagających oszczędność energii i surowców oraz zapobiegających emisji gazów cieplarnianych. Należą do nich produkty z polistyrenu i poliuretanu, których używa się do produkcji materiałów izolacyjnych dla budynków, ale także pigmenty w powłokach dachowych i elementach z tworzyw sztucznych. Dzięki niższej absorpcji promieni słonecznych, pigmenty te sprawiają, że ciemne powierzchnie nie nagrzewają się zbyt mocno. Natomiast zastosowanie specjalnych domieszek do cementu pozwala na redukcję dwutlenku węgla nawet o 60%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej