Budownictwo czekają zmiany - o tym na ManuBuild

2007-03-02 12:29

ManuBuild w Rotterdamie - to konferencja, na którą warto wybrać się z dwóch powodów. Po pierwsze, by przekonać się, że budownictwo nie musi hołdować wciąż tradycji i możliwe jest zastosowanie nowych metod. Po drugie, by zobaczyć, co w tym zakresie ma do zaoferowania Polska. Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2007 roku. Jest skierowana do firm sektora budowlanego, ale i do instytucji publicznych, odpowiedzialnych za promocję miast.

Do trzeciej grupy odbiorców zalicza się ośrodki akademickie, jednostki technologiczne i badawczo-rozwojowe - bo to właśnie one są kolebką możliwych, innowacyjnych pomysłów. ManuBuild to jednocześnie nazwa reprezentowanego przez jedenaście krajów konsorcjum, realizowanego przez nie projektu oraz zbliżającej się konferencji. Zdaniem członków konsorcjum, budownictwo stoi dziś przed koniecznością kluczowych zmian. Miałyby one polegać na unowocześnieniu procesu budowy: od momentu powstawania projektu, poprzez logistykę, związaną z dostarczaniem materiałów na plac budowy, aż po ich montaż. W istocie ManuBuild to skrót od nazwy "Open Building Manufacturing" (ang.), co w praktyce oznacza rozpowszechnienie systemu budownictwa prefabrykowanego. - Chodzi o to, by przy montażu poszczególnych gotowych elementów, jak płyty stropowe czy ścianki działowe ciężki sprzęt był używany w jak najmniejszym stopniu. Nowoczesność polega także na tym, by elementy były jak najprostsze w montażu - tłumaczy Agnieszka Giluń z Biura Analiz i Rozwoju w Mostostalu Warszawa, jednego z dwóch polskich partnerów projektu. - Korzyść ze stosowania nowoczesnych technologii i produktów jest taka, że skróci się czas pracy a zwiększy jej wydajność. Jak przypuszczamy, nie będzie już potrzeby zatrudniania wielu wysokowykwalifikowanych robotników. Obiekty maja być przy tym gwarancją bezpieczeństwa i wytrzymałości - dodaje specjalistka.

Poznań
Autor: Mariusz Maszner

Konferencja została pomyślana jako cykl wykładów i prelekcji. Tematami wiodącymi będą: koncepcja budynków prefabrykowanych (wytyczne, cykl życia obiektu, kluczowe produkty, połączenia), procesy biznesowe (zarządzanie jakością, modele procesowe), produkcja, technologia i automatyka (prefabrykacja, mobilne zakłady prefabrykacji, produkcja na budowie) oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (narzędzia i systemy ICT, otoczenie i skalowalność, technologia). Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się m.in. Michael A. Mullens, który będzie opowiadał o odbudowywaniu zniszczeń po huraganie Katrina w Stanach Zjednoczonych, a tym samym wykorzystaniu technologii tzw. mobilnych fabryk, Sverker Andreasson ze Szwecji - specjalista od budownictwa mieszkaniowego i wielokondygnacyjnego, John Habraken, holenderski architekt, założyciel fundacji SAR (Foundation for Architect's Research), autor wielu prac na temat adaptacji budynków na cele mieszkaniowe. Udział w konferencji jest płatny.

Agnieszka Giluń na razie nie chce zdradzać, z czym w Rotterdamie wystąpi Mostostal Warszawa: - Pracujemy nad wyposażeniem budynków w tzw. inteligentne systemy. Chodzi o sposób łączenia nowoczesnych materiałów.

Według jej zapewnień o efektach prac firm i instytucji naukowych, zrzeszonych w konsorcjum, będzie można jednak nie tylko słuchać, ale i ich dotknąć czy wręcz wypróbować. - W przypadku prezentacji nowych programów komputerowych, które mają wspomagać proces budowlany, zorganizowany zostanie specjalny trening - dodaje.

Projekt ManuBuild jest realizowany od 1 kwietnia 2005 roku. Unia Europejska przeznaczyła na niego 50 mln euro i finansuje go w ramach VI Programu Ramowego (obowiązujący w latach 2003-2006 miał być głównym narzędziem finansowania badań naukowych - przyp. red.). Kwietniowa konferencja ma być pierwszą z podobnych inicjatyw. O tym, że innowacyjność w budownictwie to nie pusty slogan, świadczyć będzie ponadto budowa obiektów demonstracyjnych. Do tego celu wybrano Szwecję i Hiszpanię - gdzie powstaną budynki mieszkalne oraz Wielką Brytanię, w której pojawią się rezydencje, szkoły i szpitale. Obecnie przygotowywane są szczegółowe plany obiektów. Proces technologiczny, związany z ich wznoszeniem, rozpocznie się za rok, czyli w pierwszym kwartale 2008 roku.

Z polskiej strony drugim partnerem projektu jest Instytut Techniki Budowlanej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej