Budowlane bez barier?

2009-08-27 14:08
Konferencja Polska bez barier – Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich (26 sierpnia, 2009)
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Konferencja "Polska bez barier – Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich" (26 sierpnia 2009)

Konferencja "Polska bez barier – Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich" (26 sierpnia 2009), pod patronatem Marszałka Sejmu RP, przyciągnęła "najważniejszych". Niezapowiedziany Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński przedstawił propozycje zawarte w rządowym projekcie nowelizacji Prawa budowlanego.

Projekt rządu dotyczący nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i zmianie innych ustaw, wprowadza w Prawo budowlane artykuł 5 ustęp 1a, który mówi o tym, że gdy następuje przebudowa lub remont budynku i jest to technicznie możliwe, należy zapewnić rozwiązania, które mają ułatwić dostępność dla osób z niepełnosprawnością.

- Postulujemy rozważenie w dalszych pracach legislacyjnych wprowadzenie audytu w zakresie dostosowania budynku do potrzeb niepełnosprawnych, który to audyt mógłby stanowić obowiązek zarządcy nieruchomości, posiadającej książkę obiektu budowlanego. Rozważamy także celowość rozstrzygnięcia w pracach legislacyjnych zdecydowanego zwiększenia odpowiedzialności zawodowej, dyscyplinarnej i finansowej wobec uczestników procesu budowlanego w przypadku niewykonania przez nich wymogów zawartych w warunkach technicznych, a dotyczących dostępności dla osób z niepełnosprawnością - poinformował wiceminister Olgierd Dziekoński.

W wyniku ponad rocznych prac nad projektem koordynowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i zainicjowanym przez Kancelarię Sejmu RP, posłowie niepełnosprawni mogą zabierać głos z trybuny sejmowej, przodem do sali obrad. Ponadto  dostosowano m.in. podjazd do mównicy, wejścia do budynków sejmowych oraz toalety.
- Chcemy wykorzystać ten projekt do promocji dobrych rozwiązań i dobrych postaw – powiedział podczas konferencji Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. - Mam nadzieję, że udostępnienie kompleksów sejmowych będzie inspiracją do działań na rzecz zapewnienia powszechnej dostępności innych obiektów i przestrzeni w Polsce.
A do zrobienia jest wiele, tylko ok. 8% budynków administracji rządowej i samorządowej w Polsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W swoim wystąpieniu, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski przypomniał zebranym, że w Polsce jest 6,2 mln osób z niepełnosprawnością, co oznacza 14% ogólnej liczby ludności.
- Chciałbym, aby przykład Sejmu służył innym miastom w dalszych działaniach na rzecz budowania Polski bez barier – dodał.

Podczas uroczystości zainaugurowany został konkurs "Polska bez barier" organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP. Konkurs ma na celu promocję wzorcowych rozwiązań architektonicznych na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz popularyzację zasad projektowania dla wszystkich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej