Budowlane bez barier?

2009-08-27 14:08
Konferencja Polska bez barier – Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich (26 sierpnia, 2009)
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Konferencja "Polska bez barier – Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich" (26 sierpnia 2009)

Konferencja "Polska bez barier – Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich" (26 sierpnia 2009), pod patronatem Marszałka Sejmu RP, przyciągnęła "najważniejszych". Niezapowiedziany Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński przedstawił propozycje zawarte w rządowym projekcie nowelizacji Prawa budowlanego.

Projekt rządu dotyczący nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i zmianie innych ustaw, wprowadza w Prawo budowlane artykuł 5 ustęp 1a, który mówi o tym, że gdy następuje przebudowa lub remont budynku i jest to technicznie możliwe, należy zapewnić rozwiązania, które mają ułatwić dostępność dla osób z niepełnosprawnością.

- Postulujemy rozważenie w dalszych pracach legislacyjnych wprowadzenie audytu w zakresie dostosowania budynku do potrzeb niepełnosprawnych, który to audyt mógłby stanowić obowiązek zarządcy nieruchomości, posiadającej książkę obiektu budowlanego. Rozważamy także celowość rozstrzygnięcia w pracach legislacyjnych zdecydowanego zwiększenia odpowiedzialności zawodowej, dyscyplinarnej i finansowej wobec uczestników procesu budowlanego w przypadku niewykonania przez nich wymogów zawartych w warunkach technicznych, a dotyczących dostępności dla osób z niepełnosprawnością - poinformował wiceminister Olgierd Dziekoński.

W wyniku ponad rocznych prac nad projektem koordynowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i zainicjowanym przez Kancelarię Sejmu RP, posłowie niepełnosprawni mogą zabierać głos z trybuny sejmowej, przodem do sali obrad. Ponadto  dostosowano m.in. podjazd do mównicy, wejścia do budynków sejmowych oraz toalety.
- Chcemy wykorzystać ten projekt do promocji dobrych rozwiązań i dobrych postaw – powiedział podczas konferencji Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. - Mam nadzieję, że udostępnienie kompleksów sejmowych będzie inspiracją do działań na rzecz zapewnienia powszechnej dostępności innych obiektów i przestrzeni w Polsce.
A do zrobienia jest wiele, tylko ok. 8% budynków administracji rządowej i samorządowej w Polsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W swoim wystąpieniu, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski przypomniał zebranym, że w Polsce jest 6,2 mln osób z niepełnosprawnością, co oznacza 14% ogólnej liczby ludności.
- Chciałbym, aby przykład Sejmu służył innym miastom w dalszych działaniach na rzecz budowania Polski bez barier – dodał.

Podczas uroczystości zainaugurowany został konkurs "Polska bez barier" organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP. Konkurs ma na celu promocję wzorcowych rozwiązań architektonicznych na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz popularyzację zasad projektowania dla wszystkich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany