Budowanie z Habitat for Humanity i SOLBETEM
15 maja 2008 roku powstała kolejna część wielorodzinnego domu w Józefosławiu koło Piaseczna. W rolę budowniczych wcielili się przedstawiciele mediów branżowych, osoby reprezentujące zarząd SOLBETU oraz sympatycy firmy. Budowa domu jest akcją, prowadzoną razem z fundacją Habitat for Humanity.
Zamieszka w nim sześć rodzin. Zostały one starannie wyselekcjonowane spośród wielu zgłoszeń. Habitat for Humanity kierowało się jasnymi kryteriami: złe warunki mieszkaniowe lub po prostu brak mieszkania, stałe dochody pozwalające na spłacanie niskoprocentowych rat (zostały one rozłożone na dwadzieścia lat - przyp. red.) oraz chęć uczestnictwa w budowaniu.
Prace ruszyły 5 kwietnia 2008 roku. Idea jest taka, by - poza fachowcami - mogli w nich uczestniczyć laicy budownictwa. Są nimi m.in. przyszli mieszkańcy oraz wolontariusze. System, oferowany przez SOLBET, jest bardzo prosty. Wmurowanie jednego 42-centymetrowego bloczka zajmuje kilkanaście sekund, a wypoziomować ścianę, równie precyzyjnie jak murarz może nawet osoba, która całe dnie spędza przy komputerze. Dom ma być gotowy na wiosnę 2009 roku. W Józefosławiu, przy ul. Ogrodowej będzie to już drugi obiekt, zbudowany przez Habitat for Humanity - pierwszy, bliźniaczo wyglądający został oddany do użytku 15 października 2005 roku.
Obecnie już gotowy jest parter i dwie trzecie pierwszego piętra. Poza jego ukończeniem do zbudowania pozostaje drugie piętro wraz ze stropodachem. Całkowita powierzchnia wyniesie 318 mkw. SOLBET dostarcza trzy rodzaje bloczków: o szerokości 42 cm (IDEAL - na ściany zewnętrzne), 24 i 12 cm (OPTIMAL - odpowiednio - na ściany od wewnątrz i ścianki działowe), a ponadto zaprawy klejowe, nadproża zbrojone z betonu komórkowego, kształtki U - jako element obudowy nadproża i stropy Teriva - belkowe i pustakowe.
W akcję, mającą na celu pomoc innym, producent zaangażował się nie po raz pierwszy. Po tym, jak w lipcu 2007 roku przeszła trąba powietrzna nad powiatem częstochowskim, z fabryki w Solcu Kujawskim wyjechało dwadzieścia tirów, wypełnionych paletami bloczków i 450 kilogramami zaprawy klejowej do cienkich spoin (straty w powiecie oszacowano na blisko 26,5 mln zł: uszkodzonych zostało 813 budynków mieszkalnych i 1371 gospodarczych - przyp. red.). - Budowa domu w Józefosławiu to pierwsza inicjatywa, którą nagłaśniamy - mówi Tomasz Rybarczyk, ekspert budowlany SOLBETU, który z ramienia firmy nadzoruje przedsięwzięcie.
Autor: SOLBET Spółka z o.o.
Współpraca SOLBETU i Habitat for Humanity trwa od sierpnia 2007 roku. Wtedy właśnie producent bloczków został Słonecznym Partnerem fundacji. - W ciągu roku firma przekazała nam materiały i sprzęt na budowy wartości 130 tys. zł. Oczywiście nie skończyło się na jednorazowej pomocy - informuje Anna Czyż z Habitat for Humanity.
Z branży budowlanej wywodzą się również inni Słoneczni Partnerzy fundacji. Mowa o firmie deweloperskiej AIG/ Lincoln Polska oraz producencie płytek gresowych Ceramika Nowa Gala. Osoby, które chcą spróbować swoich sił jako budowniczowie i wesprzeć akcję, powinny zgłaszać się bezpośrednio do Habitatu. Tam otrzymają informację, kiedy jest najbliższy dzień wolontariatu.