Budować w Polsce stadiony? Oczywiście, ale na podstawie czego?

2011-03-18 14:06
Stadion w Poznaniu został uroczyście otwarty 20 września 2010
Autor: EURO Poznań 2012 Stadion w Poznaniu został uroczyście otwarty 20 września 2010

Gdy zostaliśmy wybrani na współgospodarzy EURO 2012 było wiadomo, że musimy wybudować to czego akurat w Polsce nie ma, czyli stadiony. Na świeczniku postawiono ich na początku sześć, teraz cztery, a w ich blasku powstają również mniejsze obiekty rozsiane po całym kraju. Doświadczeń w tej dziedzinie nie mieliśmy, nie mówiąc o przepisach regulujących wymagania wobec takich przedsięwzięć. Stąpamy więc nadal po nieznanym gruncie, wyznaczając tym samym standardy dla przyszłych inwestorów. Zachęcamy do lektury, co w tej sprawie ma do powiedzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Poznania.

BUDOWAĆ W POLSCE STADIONY? OCZYWIŚCIE, ALE NA PODSTAWIE CZEGO?

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat spełnienia bądź niespełnienia przez inwestora, a obecnie przez zarządcę Stadionu Miejskiego w Poznaniu wymagań UEFA. Postanowiłem zabrać głos w tej sprawie po to, aby, być może, uchronić innych inwestorów i zarządców takich obiektów w całej Polsce przed podobnymi problemami. Ufam bowiem, że w końcu powstaną w naszym kraju przepisy regulujące sprawy związane z budową i eksploatacją stadionów – przepisy powszechnie obowiązujące i uwzględniające wymogi stawiane przez UEFA.

W polskim systemie prawnym nie ma bowiem przepisów określających warunki techniczno-budowlane niezbędne do projektowania i budowy stadionów! W szczególności nie ma rozporządzenia wykonawczego do ustawy Prawo budowlane “w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać stadiony i ich usytuowanie”. Nie ma również rozporządzenia “w sprawie warunków technicznych użytkowania stadionów”. W ustawie Prawo budowlane powinny znaleźć się delegacje do opracowania takich rozporządzeń! Rodzi się zatem pytanie: na podstawie jakich przepisów projektowane i budowane są stadiony w naszym kraju? Jedynym przepisem zawartym w ustawie Prawo budowlane jest artykuł 5 ustęp 1 który mówi, że obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować zgodnie z zasadami wiedzy technicznej.

Ponadto, w odniesieniu do części użytkowych stadionu, takich jak biura, pomieszczenia gastronomii, sanitariaty, szatnie itp., należy stosować przepisy dotyczące budynków. Inne przepisy nie mają zastosowania, albowiem stadion jako całość techniczno-użytkowa jest budowlą, a nie budynkiem. Niestety, to wszystko co reguluje polski system prawny w zakresie projektowania i budowy stadionów. W tej sytuacji ktoś może powiedzieć, że są przecież normy. Owszem są Polskie Normy dotyczące obiektów widowiskowych, ale ich stosowanie nie jest w Polsce wymagane. Ich stosowanie byłoby obowiązkowe, gdyby normy te były powołane w rozporządzeniu ministra, którego w odniesieniu do stadionów nie ma. Mało tego, normy te nie są nawet powołane w rozporządzeniu ministra infrastruktury, dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki – mówię o tym na wypadek, gdyby ktoś zaryzykował tezę, że stadion jest budynkiem.

Wracając do dyskusji o spełnieniu, bądź nie, przez Stadion Miejski w Poznaniu wymagań UEFA w zakresie zarówno funkcjonalności samego obiektu, jak i organizacji imprez masowych, to w mojej ocenie dyskusja ta, choć bardzo potrzebna, spóźniona jest o wiele lat. Uważam, że najpóźniej w momencie, w którym przyznano Polsce status gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – Polski Związek Piłki Nożnej powinien skorzystać z ogromnego doświadczenia UEFA i z własnej inicjatywy wystąpić do tej organizacji o przekazanie pełnego katalogu wymogów, wytycznych, dobrych praktyk itp., dotyczących zarówno samych stadionów, jak i zasad organizacji zawodów piłkarskich na tego typu arenach. Taki materiał byłby wówczas podstawą do wkomponowania go w polski porządek prawny. Porządek, który nadaje obligatoryjność przepisom rozporządzeń ministrów. W tak skonstruowanym rozporządzeniu, którego nazwa mogłaby na przykład brzmieć: “w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać stadiony i ich usytuowanie” należałoby powołać Polskie Normy, dotyczące obiektów widowiskowych. Dzięki temu stosowanie tych norm stałoby się również obowiązkowe.

W ten sposób powstałyby ogólnie obowiązujące przepisy, które uporządkowały by cały proces budowlany i eksploatacyjny tego typu obiektów w naszym kraju. Uniknęlibyśmy bezsensownych sporów i sensownych zarzutów. Zarzutów, których można było uniknąć, albowiem wiadomym było, że po uzyskaniu statusu gospodarza EURO 2012 Polska stanie się wielkim placem budowy stadionów.

Paweł Łukaszewski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Poznań, 14 marca 2011 roku

Stadion Lech Poznań, trybuny
Autor: Bartosz Wiśniewski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany