Budma jest pełnoletnia!

2009-01-21 17:07
Budma_otwarcie
Autor: CzeM

O tym, że Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma uzyskały “pełnoletność" przypomniał podczas ich otwarcia Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. W uroczystości uczestniczył również Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Ich obecność na otwarciu Budmy nie powinna dziwić, wszak te największe targi branży budowlanej w Polsce zazwyczaj otwierali ministrowie budownictwa, teraz patronują im inne resorty.

Budma_otwarcie
Autor: CzeM Wygłoszenie formuły „Targi Budma 2009 ogłaszam za otwarte!”, Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, powierzył Olgierdowi Dziekońskiemu, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wygłoszenie formuły “Targi Budma 2009 ogłaszam za otwarte!”, Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, powierzył Olgierdowi Dziekońskiemu, gdyż to właśnie Ministerstwo Infrastruktury przejęło kompetencje zlikwidowanego dwa lata temu Ministerstwa Budownictwa. Przy okazji sekretarz stanu podsumował rok 2008, który dla branży był bardzo udany:
- W 2008 r. w Polsce oddano do użytku 165 tys. mieszkań, czyli o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.
Niestety, w swoim przemówieniu nie prognozował podobnych wyników na rok 2009.

Adam Szejnfeld podkreślił, że miniony rok był znakomity i dla budownictwa i dla całej gospodarki:
- Biliśmy wszystkie rekordy. W 2008 roku oddaliśmy do użytku kilkadziesiąt tysięcy mieszkań więcej niż rok wcześniej. Także w minionym roku rząd Donalda Tuska rozpoczął największą reformę prawa gospodarczego w historii ostatnich 20 lat. W jej ramach można wskazać na te ustawy, nad którymi pracujemy, a które bezpośrednio dotyczą budownictwa, jak ustawy o planowaniu przestrzennym czy prawo budowlane, a także na te, które już weszły w życie. Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki nie ukrywał, że obecny rok niesie ze sobą wiele niepewności.

Pełnoletnia Budma a.d. 2009 prezentuje się w świetle wyraźnej dekoniunktury całkiem nieźle. Na powierzchni ponad 41 tys. m2 (rok wcześniej ok. 46 tys.) swoją ofertę prezentuje 1314 (ok. 1600 w 2008 roku) wystawców z 35 krajów. Równolegle z Budmą na terenie targów odbywa się pierwsza edycja Targów Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad - WinDoor-tech 2009, a także czwarta edycja Centrum Budownictwa Sportowego. Wystawcy zapowiedzieli premiery ok. 200 nowości. Organizatorzy szacują, że targi zamkną się frekwencją około 65 tys. zwiedzających.

Pierwszy dzień Budmy, to tzw. dzień dla profesjonalistów. Jest wówczas nieco niższa frekwencja gości niż w kolejnych dniach, ale dzięki temu wyższy komfort w kontaktach z wystawcami. W tym dniu startuje także bogaty program imprez towarzyszących. W tegorocznej edycji targów hitem pierwszego dnia okazał się “Dzień inżyniera budownictwa”, przebiegający pod hasłem: Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne obiektów – wymagania i stan prawny. Moderatorem tego panelu był prof. Edward Szczechowiak, dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, współautor metodologii do obliczania zużycia energii przez budynki, stosowanej w obowiązującej od 1 stycznia 2009 roku certyfikacji energetycznej budynków. Podczas jego wykładu sala pękała w szwach, czyli temat certyfikatów jest wciąż gorący.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również konferencja “Bezpieczeństwo pracy w budownictwie. Zabezpieczenie pracowników przed upadkiem z wysokości”, zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu i Polską Izbę Gospodarczą Rusztowań. Zostały na niej przedstawione statystyki wypadków na budowach w województwie wielkopolskim oraz metody zabezpieczeń. Swoistą pointą tego spotkania było nieplanowane wystąpienie gościa konferencji, Tadeusza Zająca, Głównego Inspektora Pracy. - Koniec z przekupstwami, które kamuflują niedopuszczalne praktyki na budowach - zapowiedział. - Sam jestem po technikum budowlanym i mam kilkuletnie doświadczenie pracy na budowach. Wiem co się tam może zdażyć. Ale jestem też pod wrażeniem obecnych metod zabezpieczania ludzi przed wypadkami. Nie ma zgody na żadne oszczędności na życiu ludzi i uchybienia w pracy inspektorów.

Wśród zaplanowanych na 20 stycznia konferencji wymieńmy jeszcze “Promieniotwórczość naturalną w surowcach i materiałach budowlanych, techniki pomiarowe, aktualne przepisy prawne obowiązujące w Polsce i UE”. Jej organizatorem była Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Instytut Fizyki Jądrowej PAN Kraków, a patronatu udzieliła Państwowa Agencja Atomistyki. Tu uczestnikom m.in. zaprezentowano mobilne laboratorium spektrometrycznodozymetryczne CHIMERA Lab., pomiary promieniotwórczości materiałów budowlanych również tych dostarczonych przez wystawców Budmy.
A to był dopiero początek blisko 60 imprez towarzyszących już XVII targom budownictwa...

Budma 2009
Autor: CzeM Na Budmie swoją ofertę prezentują również wydawnictwa branżowe. MURATOR S.A. podczas "pełnoletniej" Budmy miał stoisko nr 19 w pawilonie 3.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej