Budimex nowym właścicielem PNI. PKP sprzedały spółkę

2011-08-08 12:27
PNI i Budimex podpisanie umowy o sprzedaży
Autor: Budimex SA Podpisanie umowy sprzedaży

Budimex kupił od PKP Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury. Po uzyskaniu wymaganych prawem zgód, budowlana spółka oficjalnie stanie się właścicielem PNI. Wartość umowy wynosi ponad 225 mln złotych.

4 sierpnia PKP i Budimex podpisały umowę o sprzedaży należącego do PKP Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury (PNI). Zawarta umowa ma charakter warunkowy i obowiązuje od dnia podpisania.
Po zatwierdzeniu przez organy korporacyjne obu spółek oraz uzyskaniu zgody prezesa UOKiK dla Budimexu na koncentrację przedsiębiorstw, własność udziałów PNI przejdzie w posiadanie budowlanej spółki.

- To ważny krok w procesie prywatyzacji spółek Grupy PKP. Sprzedajemy na dobrych warunkach spółkę z dużym potencjałem rozwojowym i jestem przekonana, że trafia ona w naprawdę dobre ręce. - mówi Maria Wasiak, prezes zarządu PKP.

Zarząd Budimexu o przejęciu PNI

- Udało nam się sfinalizować rozmowy. Mamy do czynienia z sytuacją, w której obie strony są wygrane. Wynegocjowana kwota za takie przedsiębiorstwo jakim jest PNI jest w obecnych warunkach dobra dla sprzedającego i dla kupującego. Budimex powiększy się o spółkę wyspecjalizowaną w działalności w sektorze kolejowym, co było jednym z naszych celów strategicznych w perspektywie zmniejszenia się liczby kontraktów drogowych. Jestem przekonany, że na transakcji skorzysta zarówno Budimex jak i PNI.- komentuje Dariusz Blocher, prezes Budimexu.
Wartość nabytych udziałów opiewa na 225 016 573 złotych.

Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury - zakres działalności

PNI jest czołową spółką budowlaną, która specjalizuje się w projektowaniu, budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej na terenie kraju. Negocjacje miedzy PKP, a Budimexem trwały 4 miesiące.
W ramach zawartej umowy zarząd budowlanej spółki zobowiązał się do realizacji programu inwestycyjnego i umacniania konkurencyjnej pozycji firmy na rynku. Przypomnijmy, że 8 lipca Budimex podpisał pakiet gwarancji pracowniczych ze związkami zawodowymi działającymi w PNI.
Dokument gwarantuje zatrudnienie do końca 2016 roku oraz premię prywatyzacyjną w wysokości uzależnionej od stażu pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej