Zakończyła się największa budowlana impreza targowa w regionie i jedną z większych w Polsce - XVII Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF SZCZECIN oraz XII Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA. Łącznie w targach wzięło udział ponad 260 wystawców - polskich i zagranicznych: z Niemiec, Ukrainy, Dani , Szwecji i Słowenii.
W trzech halach targowych można było znaleźć wszystko co niezbędne do budowy, remontu i ogrzania domu. Od projektów, materiałów budowlanych, stolarki otworowej, poprzez pompy ciepła, systemy solarne i przydomowe elektrownie wiatrowe, po elementy wyposażenia wnętrz.
Pierwszy dzień targowy minął pod znakiem rozmów biznesowych i konferencji " Energia odnawialna szansą na rozwój". Tu spotkało się koło 200. słuchaczy - przedsiębiorców, przedstawicieli gmin i powiatów, które chcą na swoim terenie uruchomić przedsięwzięcia umożliwiające pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych (z biomasy, biogazu, ze spalania odpadów, wiatru, wody).
Sobota i niedziela na targach to dni obfitujące w wizyty inwestorów indywidualnych. Targi Bud-Gryf i Energia tłumnie odwiedzali ci co planują budowę lub już budują dom.
Największą atrakcją targów była prezentacja multimedialna domu pasywnego. Pierwszy taki budynek, w Smolcu pod Wrocławiem, zbudowali państwo Lipińscy - właściciele specjalizującego się w budynkach energooszczędnych biura projektowego Lipińscy Domy. Zasada działania jest prosta - budynek (m.in. dzięki materiałom o najniższych stratach ciepła - np. certyfikowane okna pasywne) jest tak szczelny, że nie ucieka z niego ciepło. Dodatkowo wyposażony jest w pompę ciepła i rekuperator, który odzyskuje energię z wypompowanego na zewnątrz powietrza - nią ogrzewane jest świeże powietrze wtłaczane do budynku. Powietrze jest cały czas wymienianie przez wentylację mechaniczną.
Bardzo wielu zwiedzających poszukiwało sposobów ekologicznego ogrzewania. O pompach ciepła, piecach na brykiet i pellet, systemach solarnych można było posłuchać podczas seminarium "Energooszczędny Dom", które cieszyło się ogromnym powodzeniem.
Duża grupę wystawców stanowiły firmy oferujące stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycia dachowe. Wciąż widoczna jest tendencja wykorzystania naturalnych materiałów w wykończeniu i wyposażeniu wnętrz. Okna drewniane przeżywają swój renesans - twierdzą producenci.
Nie zabrakło maszyn budowlanych i narzędzi, chemii budowlanej i materiałów izolacyjnych, a ciekawe ekspozycje glazury i terakoty oraz armatury łazienkowej, a także kominków i wyrobów z kamienia były propozycją dla urządzających wykończone już wnętrza.
Targi odwiedziło w tym roku ok. 11 000 osób.
Targi - pod patronatem: Ministerstwa Infrastruktury, Prezydenta Miasta Szczecin i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - odbyły się w dniach 14-16 marca 2008 roku.