BUD-GRYF i ENERGA - już po...

2008-04-01 17:20
BUD-GRYF i ENERGA - już po...
Autor: Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o. o. BUD-GRYF i ENERGA - już po...

Było naprawdę dobrze, zadowoleni wystawcy i zwiedzający, więcej firm nowych w tym tych zagranicznych. Widać wyraźnie, że poszukują odbiorców i partnerów biznesowych w naszym regionie - podsumowują organizatorzy targów. Poza przedsiębiorcami ze Szczecina i zachodniopomorskiego wystawę, jak co roku, odwiedzały misje gospodarcze niemieckich przedsiębiorców, dzięki czemu wystawcy mogli znaleźć partnerów również zza zachodniej granicy. Od wystawców dowiedzieliśmy się, że odbiorcy indywidualni (których nigdy nie brakuje na tych targach), są coraz bardziej konkretni i wymagający, wiedzą o co pytać , doskonale orientują się w branży, śledzą rynek i są bardzo dobrze zorganizowani.

Zakończyła się największa budowlana impreza targowa w regionie i jedną z większych w Polsce - XVII Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF SZCZECIN oraz XII Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA. Łącznie w targach wzięło udział ponad 260 wystawców - polskich i zagranicznych: z Niemiec, Ukrainy, Dani , Szwecji i Słowenii.

W trzech halach targowych można było znaleźć wszystko co niezbędne do budowy, remontu i ogrzania domu. Od projektów, materiałów budowlanych, stolarki otworowej, poprzez pompy ciepła, systemy solarne i przydomowe elektrownie wiatrowe, po elementy wyposażenia wnętrz.

Pierwszy dzień targowy minął pod znakiem rozmów biznesowych i konferencji " Energia odnawialna szansą na rozwój". Tu spotkało się koło 200. słuchaczy - przedsiębiorców, przedstawicieli gmin i powiatów, które chcą na swoim terenie uruchomić przedsięwzięcia umożliwiające pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych (z biomasy, biogazu, ze spalania odpadów, wiatru, wody).

Sobota i niedziela na targach to dni obfitujące w wizyty inwestorów indywidualnych. Targi Bud-Gryf i Energia tłumnie odwiedzali ci co planują budowę lub już budują dom.

Największą atrakcją targów była prezentacja multimedialna domu pasywnego. Pierwszy taki budynek, w Smolcu pod Wrocławiem, zbudowali państwo Lipińscy - właściciele specjalizującego się w budynkach energooszczędnych biura projektowego Lipińscy Domy. Zasada działania jest prosta - budynek (m.in. dzięki materiałom o najniższych stratach ciepła - np. certyfikowane okna pasywne) jest tak szczelny, że nie ucieka z niego ciepło. Dodatkowo wyposażony jest w pompę ciepła i rekuperator, który odzyskuje energię z wypompowanego na zewnątrz powietrza - nią ogrzewane jest świeże powietrze wtłaczane do budynku. Powietrze jest cały czas wymienianie przez wentylację mechaniczną.

Bardzo wielu zwiedzających poszukiwało sposobów ekologicznego ogrzewania. O pompach ciepła, piecach na brykiet i pellet, systemach solarnych można było posłuchać podczas seminarium "Energooszczędny Dom", które cieszyło się ogromnym powodzeniem.

Duża grupę wystawców stanowiły firmy oferujące stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycia dachowe. Wciąż widoczna jest tendencja wykorzystania naturalnych materiałów w wykończeniu i wyposażeniu wnętrz. Okna drewniane przeżywają swój renesans - twierdzą producenci.

Nie zabrakło maszyn budowlanych i narzędzi, chemii budowlanej i materiałów izolacyjnych, a ciekawe ekspozycje glazury i terakoty oraz armatury łazienkowej, a także kominków i wyrobów z kamienia były propozycją dla urządzających wykończone już wnętrza.

Targi odwiedziło w tym roku ok. 11 000 osób.

Targi - pod patronatem: Ministerstwa Infrastruktury, Prezydenta Miasta Szczecin i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - odbyły się w dniach 14-16 marca 2008 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej