Bosch wzmacnia dział elektronarzędzi
Urządzenia pomiarowe były w minionym roku jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin w branży elektronarzędzi na świecie. Przejęcie segmentu przyrządów pomiarowych od firmy Stanley to kolejny krok Boscha w stronę dalszego umocnienia swojej pozycji na rynku.
Przejęcie działu CST/berger od notowanego na giełdzie przedsiębiorstwa amerykańskiego The Stanley Works pozwoli na dalsze rozszerzenie portfolio segmentu przyrządów pomiarowych, w szczególności na rynku amerykańskim. Transakcja wymaga zgody odpowiednich organów antymonopolowych. Kwota transakcji wynosi 205 mln dolarów (ok. 132 mln euro).
CST/berger z siedzibą w West Lafayette (Indiana, USA) jest producentem techniki pomiarowej dla rzemieślników i majsterkowiczów. Firma zatrudnia ok. 350 pracowników w USA, Niemczech oraz Włoszech, a jej ubiegłoroczne obroty wyniosły 90 mln dolarów. Przedsiębiorstwo prowadzi takie marki jak CST/berger, David White i Rolatape, oferuje m.in. urządzenia do prac niwelacyjnych i pomiarowych.
Przyrządy pomiarowe dla profesjonalistów i majsterkowiczów były w 2007 roku jednym z najlepiej rozwijających się segmentów elektronarzędziowych. Stopa wzrostu osiągnęła na całym świecie wskaźnik dwucyfrowy. Jest to też grupa produktów bardzo dobrze rozwijająca się w Polsce - sprzedaż przyrządów laserowych marki Bosch wzrosła w naszym kraju w minionym roku przeszło trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Na początku roku Bosch przejął spółkę RoboToolz, produkujcą innowacyjne, laserowe przyrządy niwelacyjne. Przyrządy pomiarowe, takie jak dalmierze laserowe, detektory oraz urządzenia do prac niwelacyjnych wykorzystujące technikę laserową ułatwiają planowanie oraz wykonanie robót. Umożliwiają np. dokładny pomiar nachylenia, kątów lub długości. Bosch oferuje już wiele rozwiązań na rynku techniki pomiarowej, m.in. najmniejszy na świecie dalmierz laserowy, którego długość wynosi tylko 10 cm.
Wysokość obrotów działu elektronarzędzi ze sprzedaży elektronarzędzi, osprzętu, urządzeń ogrodowych i techniki pomiarowej wyniosła w 2007 roku 3,1 mld euro. Z tego 90 procent koncern uzyskał poza granicami Niemiec. Dział elektronarzędzi Boscha zatrudnia na całym świecie ok. 16 000 pracowników.