Bosch w Polsce i z Polakami

2008-05-07 14:36
Rexroth Bosch Group
Autor: BOSCH

Grupa Bosch musi czuć się dobrze w Polsce i osiągać na tyle dobry zysk, że rozwija tu działalność poprzez kolejne inwestycje. Firma przeznaczy na nie w najbliższym czasie 30 mln zł, wzrośnie też liczba zatrudnionych przez koncern Polaków. Jakby nie było - obrót polskich spółek Boscha to 23 proc. całego wschodnioeuropejskiego obrotu.

- Grupa Bosch w Polsce odnotowała w 2007 roku obrót na poziomie 868 mln euro, co jest wzrostem o blisko 11 proc. w stosunku do roku 2006 - referowała na konferencji Krystyna Boczkowska, prezes zarządu firmy Robert Bosch, reprezentanta grupy Bosch w Polsce. - Największy obrót (593 mln euro) odnotował co prawda dział techniki motoryzacyjnej, ale całkiem nieźle wypadł dział dóbr użytkowych i technicznego wyposażenia budynków (224 mln) - tu odnotowano największy wzrost obrotów, o blisko 25 proc., co było uwarunkowane dynamicznym rozwojem branży budowlanej w Polsce.

Dzisiaj grupa Bosch zatrudnia w Polsce blisko 1600 pracowników. Najwięcej - 910 osób - pracuje właśnie w dywizjach działu o największym wzroście, czyli dóbr użytkowych i technicznego wyposażenia budynków. Z motoryzacją związanych jest 500 osób, a działem techniki przemysłowej - 130 pracowników. Zatrudnienie to w najbliższych latach jeszcze wzrośnie. Do roku 2010 w Warszawie ma być zatrudnionych ponad 130 informatyków - zostanie tu bowiem utworzone "Centrum Kompetencyjne IT", jeden z trzech ośrodków odpowiedzialnych za rozwój i obsługę platformy SAP oraz wsparcie systemów CAD/CAM dla całego koncernu Bosch. O wyborze polskiej spółki zadecydowały m.in. wdrożone standardy i procedury dotyczące zarządzania projektami informatycznymi, wysokie kwalifikacje informatyków oraz efektywność projektów prowadzonych w Boschu przez polskich pracowników. Najważniejszym zadaniem nowego zespołu będzie całkowite przejęcie opieki informatycznej nad systemem księgowo-finansowym. W tym celu powstanie zespół konsultantów i programistów w całości rekrutowany z polskiej kadry.

Inwestycje

Nakłady na inwestycje w środki trwałe grupy Bosch w Polsce wyniosły w 2007 roku 21 mln euro. W latach 2005 i 2006 na cele te firma przeznaczyła 30 mln euro, zaś tylko na rok 2008 planowany jest wzrost wydatków na cele inwestycyjne do ponad 30 mln.
Ważną inwestycją jest budowa nowego zakładu, w którym od 2009 roku będą produkowane filtry cząstek stałych do pojazdów z silnikami Diesla. Powstanie on w Mirkowie koło Wrocławia, obok istniejącego już zakładu układów hamulcowych Boscha. Już rozpoczęła się rekrutacja pracowników.
Zaczyna się też budowa nowej siedziby dla warszawskiej spółki handlowej Boscha. W 2007 roku została kupiona działka przy ul. Jutrzenki (gdzie znajdują się już siedziby spółek Buderus i Bosch-Rexroth), na której powstanie biurowiec (ok. 9 tys. m2 powierzchni biurowej szkoleniowej). Już ruszają prace budowlane, które potrwają do końca 2009 roku. Wartość inwestycji wyniesie 13 mln euro.
W ubiegłym roku otwarto centrum szkoleniowe Junkersa w Poznaniu. Na dwukrotnie większej niż dotychczas powierzchni mieszczą się dwie przestronne sale szkoleniowe. Junkers od lat organizuje szkolenia dla instalatorów, serwisantów, projektantów i sprzedawców urządzeń grzewczych. Oprócz Poznania, centra szkoleniowe Junkersa działają w Warszawie, Krakowie i Gdyni. Z oferty szkoleniowej Junkersa korzysta każdego roku ponad 4 tysiące osób.

Uzupełnieniem oferty Boscha w zakresie sprzedaży produktów i serwisu posprzedażnego jest też sieć niezależnych warsztatów samochodowych Bosch-Service. Na całym świecie jest ich ponad 13 tysięcy, z czego w Polsce znajduje się ich ok. 300. Teraz jest w nich wprowadzany system zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000.

Polska ważnym partnerem

Koncern Boscha (początki miał pod koniec XIX wieku w Stuttgarcie) ma dzisiaj ok. 300 spółek zależnych, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz fabryki w 50 krajach świata. Trzy czwarte światowych obrotów Boscha pochodzi spoza granic Niemiec.
W 2007 roku grupa zwiększyła swoje światowe obroty o 6 proc. do 46,1 mld euro (zysk przed opodatkowaniem to blisko 8 proc. obrotów). Pod koniec roku 2007 w Boschu zatrudnionych było ok. 271 000 osób, czyli o 10 000 więcej, niż rok wcześniej. Na inwestycje w majątek trwały firma przeznaczyła ok. 2,8 mld euro (6 proc. obrotów).
Geograficznie najdynamiczniej rozwijał się region Azji i Pacyfiku, gdzie ponownie zanotowano dwucyfrowy wskaźnik wzrostu wynoszący 15 proc. Ameryka przyniosła przyrost na poziomie 7,5 proc., przy czym dynamiczniej rozwijała się Ameryka Południowa.
Sytuacja w Europie kształtowała się pomyślniej niż rok wcześniej - rynki europejskie zwiększyły swoje obroty o 6 proc. Obrót Boscha w Europie Środkowo-Wschodniej w 2007 roku wyniósł 3,74 mlr euro (8,1% całkowitego obrotu, o 16 proc. więcej niż rok wcześniej). Na 2008 rok firma planuje wzrost obrotu w Europie Środkowo-Wschodniej do 4 mld euro. Obrót polskich spółek Boscha to 23 proc. całego wschodnioeuropejskiego obrotu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany