Blokada funduszy UE na polskie drogi

2013-01-30 13:35
Komisja Europejska
Autor: ec.europa.eu

Podobno polskie władze wiedzą o tym od ponad miesiąca – Komisja Europejska (KE) wstrzymała wypłatę funduszy na projekty drogowe, bo podejrzewa zmowę 10 menedżerów firm budowlanych i 1 byłego dyrektora GDDKiA w realizacji kilku projektów drogowych.

Zmowa miała polegać na próbie utworzenia przez firmy budowlane kartelu przy realizacji trzech współfinansowanych przez UE inwestycji: rozbudowa drogi ekspresowej na odcinku Jeżewo-Białystok, przystosowanie do parametrów drogi ekspresowej drogi krajowej nr 8 na odcinku Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka oraz budowa autostrady A4 Radymno-Korczowa. W tej sprawie prowadzone jest dochodzenie. KE wstrzymała (jak podały Wiadomości TVP) wypłatę funduszy na drogi w wysokości 3,5 mld zł i zaleca polskim władzom wycofanie wszystkich wydatków związanych z tymi trzema projektami drogowymi. Polska powinna też przeprowadzić szczegółowo zbadać skalę potencjalnych nieprawidłowości.

KE uważa, że polskie władze (czyli dokładniej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Rozwoju Regionalnego) powinny dokonać nie tylko korekty finansowej, ale przede wszystkim na przyszłość uszczelnić system realizacji zamówień publicznych, by taka sytuacja nie powtórzyła się.

W piątek 1 lutego ministrowie Elżbieta Bieńkowska i Sławomir Nowak mają spotkać się w Brukseli z komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem w sprawie wykorzystania unijnych środków na kolej, ale zapewne w rozmowach pojawi się również temat blokady funduszy na drogi.

A w ogóle to przydałby się jakiś oficjalny komentarz polskich władz do tych newsów, bo jak dotąd przywołani ministrowie, zobligowani do udzielania odpowiedzi na pytania dziennikarzy, coś tam usiłują wyjaśniać, będąc zaskoczonymi i zbulwersowanymi decyzją KE.

A4 Radymno - Korczowa
Autor: GDDKiA Budowa autostrady A4 na odcinku Radymno - Korczowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej