Biopaliwo z Barlinka

2007-05-15 16:48

Na początku czerwca br. w zakładach Barlinka SA ruszyła budowa nowoczesnej fabryki produkującej biopaliwo stałe, w postaci tzw. pelet, z poprodukcyjnych odpadów drzewnych. To już kolejna inwestycja Barlinka mająca na celu racjonalizację produkcji ze szczególnym uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska.

Po zakończonej w grudniu 2002 roku blisko trzyletniej modernizacji zakładów, w marcu 2003 roku podjęto decyzję o kolejnej inwestycji: jeszcze w tym roku powstanie fabryka do produkcji granulatu paliwowego - pelet - z odpadów biomasy.

-Jednym z priorytetów naszej działalności jest dbałość o środowisko naturalne - mówi Paweł Wrona, prezes firmy Barlinek SA - Temu właśnie w dużej mierze służyła zakończona modernizacja zakładu, w tym miedzy innymi budowa nowoczesnej lakierni i kotłowni. Obecna inwestycja ma na celu rozwiązanie problemów składowania odpadów poprodukcyjnych. Wiąże się z nią również stworzenie nowych miejsc pracy, co nas zawsze bardzo cieszy.

W Barlinku postanowiono wykorzystać fakt, że więcej niż jedna trzecia przerabianego drewna jest odrzucana w procesie przetwórczym jako trociny, ścinki, wióry i itp. Odpady te to zarazem najcenniejszy surowiec do produkcji pelet. Biorąc pod uwagę technologię granulacji biomasy, jest to taki sam rodzaj drewna jak grubizna, ale dzięki swojej formie i budowie schnie dużo szybciej i daje się łatwiej rozdrabniać. Wysuszony i rozdrobniony do postaci zrębków materiał, poddawany jest następnie zabiegowi kondycjonowania, który jest główną tajemnicą produkcji pelet. Proces polega na podgrzewaniu trocin, w wyniku którego lignina - jeden z podstawowych składników drewna - zaczyna wykazywać właściwości kleju. Powstała w ten sposób gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy, kierowana jest do granulatora, gdzie w wyniku przeciskania przez kanały wypustowe, ulega trwałemu sprężeniu i wychodzi w postaci gotowych pelet.

Pelety są najczystszym ze wszystkich znanych paliw. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest wolny od pyłów i nie zawiera substancji toksycznych. Pelety są ponadto jednym z najtańszych paliw - ponad dwa razy tańszym od oleju opałowego i prawie dwa razy tańszym od gazu. Mają wysoką gęstość własną dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnią składową.

Fabryka pelet w zakładach Barlinka SA rozpocznie produkcję z końcem lipca br. Jej moce produkcyjne będą wynosiły 25 tysięcy ton rocznie. Głównymi odbiorcami pelet będą Niemcy i Szwedzi, nie wykluczone jest jednak, iż przy rosnącej popularności tej metody pozyskiwania energii, już wkrótce będą one dostarczane także rodzimym odbiorcom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej