Bezpieczne cementownie
Pracownicy cementowni są narażeni przede wszystkim na pyły przemysłowe, hałas, wibrację, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, pochwycenie przez urządzenia rotujące. Bezpieczeństwo to nasz priorytet - mówią przedstawiciele grupy Lafarge. By to udowodnić, zapraszają na dni otwarte i otwierają podwoje swoich zakładów.
Czerwiec to Miesiąc Bezpieczeństwa, choć tylko umownie. O tym, jak zmienił się przemysł cementowy w Polsce, 14 czerwca 2008 roku naocznie mogły się przekonać osoby, mieszkające w sąsiedztwie cementowni Kujawy (woj. kujawsko-pomorskie). W przypadku cementowni Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) podobna impreza odbyła się 10 maja 2008 roku. Obchodom dni otwartych towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. seminaria, wystawy i konkursy. Były pokazy ratownictwa PCK, zakłady można też było po prostu zwiedzać.
- Wiedzę o tym, jak funkcjonuje branża cementowa, chcemy szerzyć nie tylko wśród społeczności lokalnej, ale i rodzin naszych pracowników, dostawców i firm współpracujących. Pokazujemy i promujemy przy tym wszelkie zasady bezpiecznego zachowania, np. trzymanie się poręczy przy schodzeniu ze schodów czy zakładanie opasek odblaskowych przez dzieci, które idą bądź wracają ze szkoły - mówi Joanna Ciesielska, szefowa komunikacji Lafarge Cement SA.
Ponieważ w polskich zakładach grupy Lafarge w ciągu ostatnich dwóch lat nie doszło do ani jednego wypadku, Lafarge Cement SA został przyjęty do wewnątrzkorporacyjnego klubu Health & Safety Excellence Club. Poza Polską należą do niego oddziały tylko z czterech krajów: Malezji, Mołdawii, Meksyku i Chile. - To nagroda za wieloletnie zaangażowanie w stosowanie standardów bezpieczeństwa. Zdrowie pracowników jest dla nas najwyższą wartością - mówił Luc Callebat, prezes Lafarge Cement SA.
Od listopada 2007 roku producent widnieje też na złotej liście polskich pracodawców, prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy. W cementowni Małogoszcz procesy technologiczne są w pełni zhermetyzowane i zautomatyzowane, urządzenia same blokują się na wypadek niezamierzonego uruchomienia podczas prac remontowych. Pracownicy nie muszą już wchodzić do zbiorników w czasie ich czyszczenia, zamontowano też podesty do załadunku cementu. - Wydajemy pieniądze na różne działania, związane z ochroną środowiska pracy, ale dzięki temu mamy mniej zwolnień lekarskich. Wiemy też, że u naszych pracowników rzadziej pojawiają się choroby zawodowe - podkreśla Luc Callebat.
Dni otwarte zorganizowały w swoich zakładach również inne koncerny: 17 maja 2008 roku HeidelbergCement i Polen Cement (w cementowniach - odpowiednio - Górażdże w Choruli koło Opola i Warta SA w Trębaczewie), 18 maja 2008 roku Dyckerhoff Polska, w Nowinach. We wrześniu swoje podwoje otworzą zakłady Cemexu: w Rudnikach i Chełmie. Do akcji najprawdopodobniej przystąpi też cementownia Ożarów, należąca do międzynarodowej grupy CRH. Akcja dni otwartych, zainicjowana przez Europejskie Stowarzyszenie Cementu Cembureau, odbyła się po raz pierwszy.