Bezpieczne cementownie

2008-07-28 18:55
Cementownia Kujawy
Autor: Lafarge Cement SA Cementownia Kujawy.

Pracownicy cementowni są narażeni przede wszystkim na pyły przemysłowe, hałas, wibrację, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, pochwycenie przez urządzenia rotujące. Bezpieczeństwo to nasz priorytet - mówią przedstawiciele grupy Lafarge. By to udowodnić, zapraszają na dni otwarte i otwierają podwoje swoich zakładów.

Czerwiec to Miesiąc Bezpieczeństwa, choć tylko umownie. O tym, jak zmienił się przemysł cementowy w Polsce, 14 czerwca 2008 roku naocznie mogły się przekonać osoby, mieszkające w sąsiedztwie cementowni Kujawy (woj. kujawsko-pomorskie). W przypadku cementowni Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) podobna impreza odbyła się 10 maja 2008 roku. Obchodom dni otwartych towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. seminaria, wystawy i konkursy. Były pokazy ratownictwa PCK, zakłady można też było po prostu zwiedzać.

- Wiedzę o tym, jak funkcjonuje branża cementowa, chcemy szerzyć nie tylko wśród społeczności lokalnej, ale i rodzin naszych pracowników, dostawców i firm współpracujących. Pokazujemy i promujemy przy tym wszelkie zasady bezpiecznego zachowania, np. trzymanie się poręczy przy schodzeniu ze schodów czy zakładanie opasek odblaskowych przez dzieci, które idą bądź wracają ze szkoły - mówi Joanna Ciesielska, szefowa komunikacji Lafarge Cement SA.

Ponieważ w polskich zakładach grupy Lafarge w ciągu ostatnich dwóch lat nie doszło do ani jednego wypadku, Lafarge Cement SA został przyjęty do wewnątrzkorporacyjnego klubu Health & Safety Excellence Club. Poza Polską należą do niego oddziały tylko z czterech krajów: Malezji, Mołdawii, Meksyku i Chile. - To nagroda za wieloletnie zaangażowanie w stosowanie standardów bezpieczeństwa. Zdrowie pracowników jest dla nas najwyższą wartością - mówił Luc Callebat, prezes Lafarge Cement SA.

Od listopada 2007 roku producent widnieje też na złotej liście polskich pracodawców, prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy. W cementowni Małogoszcz procesy technologiczne są w pełni zhermetyzowane i zautomatyzowane, urządzenia same blokują się na wypadek niezamierzonego uruchomienia podczas prac remontowych. Pracownicy nie muszą już wchodzić do zbiorników w czasie ich czyszczenia, zamontowano też podesty do załadunku cementu. - Wydajemy pieniądze na różne działania, związane z ochroną środowiska pracy, ale dzięki temu mamy mniej zwolnień lekarskich. Wiemy też, że u naszych pracowników rzadziej pojawiają się choroby zawodowe - podkreśla Luc Callebat.

Cementownia Małogoszcz
Autor: Lafarge Cement SA Cementownia Małogoszcz.

Dni otwarte zorganizowały w swoich zakładach również inne koncerny: 17 maja 2008 roku HeidelbergCement i Polen Cement (w cementowniach - odpowiednio - Górażdże w Choruli koło Opola i Warta SA w Trębaczewie), 18 maja 2008 roku Dyckerhoff Polska, w Nowinach. We wrześniu swoje podwoje otworzą zakłady Cemexu: w Rudnikach i Chełmie. Do akcji najprawdopodobniej przystąpi też cementownia Ożarów, należąca do międzynarodowej grupy CRH. Akcja dni otwartych, zainicjowana przez Europejskie Stowarzyszenie Cementu Cembureau, odbyła się po raz pierwszy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej