Batimat, czyli siedem w jednym

2007-06-15 18:23
Paryż
Autor: Maison de la France/ Thierry

5-10 listopada 2007 roku to termin, który polscy przedsiębiorcy powinni wpisać do swoich kalendarzy spotkań. W Paryżu odbędą się bowiem 27. Międzynarodowe Targi Budowlane BATIMAT. Poza możliwością wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych krajów, zobaczenia i sprawdzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, dla Polski to wydarzenie o tyle ważne, że będzie na nim gościem honorowym.

Zawdzięcza to wysokiej jakości swojego przemysłu i produktów. Poza tym wiadomo, że tak jak w 2005 roku nasze usługi firmował nad Loarą hydraulik, dziś sprawdzonym specjalistą jest polski budowlaniec (np. z badań firmy ASM wynika, że Francja jest dziś czwartym w kolejności krajem, który dopomina się o pracowników fizycznych z Polski, bez względu na to, czy są oni wyspecjalizowani, czy też nie mają kwalifikacji - przyp. red.). O tym, że współpraca polsko-francuska się zacieśnia, świadczy ilość imprez, organizowanych w Polsce przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową i pozwalających lepiej poznać tamtejszy rynek, w tym cykl spotkań "Kierunek Francja", seminariów-konferencji zahaczających o tematykę prawną jak "Niezbędnik procesu budowlanego", czy choćby francuskie Futurallia we Wrocławiu w 2006 roku. Na targach Batimat przedsiębiorcy z Polski będą mieli okazję zaprezentować swoje wyroby międzynarodowej prasie branżowej. Organizatorzy zapewniają też, że chcieliby się przyczynić do rozwoju budownictwa w naszym kraju.

- Ponad 60 proc. rynku europejskiego należy dziś do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii, ale Polska to obok Czech i Węgier jeden z najszybciej rozwijających się rynków budowlanych w Europie Środkowej. Wzrost na tym rynku szacujemy na 35 proc. - mówił na konferencji 13 czerwca 2007 roku Dominique Tarrin, dyrektor targów Batimat 2007. - Buduje się głównie mieszkania, choć jest już potrzeba i widać trend odnowy budynków. Modernizacja to konieczność w przypadku 7,5 miliona obiektów. Spory udział w rynku ma też budownictwo biurowe - dodaje dyrektor Tarrin.

Z analiz Euroconstructu wynika, że w 2006 roku europejski rynek budowlany wzrósł o 3,2 proc. i dziś wart jest 1300 miliardów euro. Stowarzyszenie szacuje, że przez najbliższe trzy lata wzrost może się kształtować na poziomie 2 proc. rocznie.

Na targach Batimat 2007 wiodącymi tematami będą energooszczędność, bezpieczeństwo oraz odnowa budynków, mająca na celu dostosowanie ich do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Tak jak podczas ostatnich targów w 2005 roku nadbudową do wszystkich dyskusji ma być hasło zrównoważonego rozwoju. Właśnie takiego sposobu myślenia o budownictwie i projektowaniu dotyczyć będzie organizowana po raz pierwszy Międzynarodowa Konferencja Architektów. Planowane tematy rozmów to m.in. budynki o pozytywnej energii, wielofunkcyjne fasady, wpływ nowych urządzeń na ogólną koncepcję budynków czy mieszkania zaadaptowane dla wszystkich. Tradycyjnie powierzchnia wystawowa zostanie podzielona na specjalistyczne sektory. Będzie ich siedem: roboty budowlane, stolarka i ślusarka, wykończenie i dekoracja, materiały i narzędzia, systemy zintegrowane (podobnie jak w 2005 roku w dziale tym prezentowane będą rozwiązania, wspomagające zarządzanie i kontrolę w budownictwie - przyp. red.), informatyka, usługi. Wystawcy - spośród których czterystu ma być nowych, a 60 proc. działa na rynkach międzynarodowych - zajmą powierzchnię 230 tys mkw.

Logo
Autor: brak danych
Wystawcy na Batimacie
Autor: Krajowa Izba Gospodarcza

Rozstrzygnięte zostaną też konkursy: Innowacji oraz Nagrody Wzornictwa. To przedsięwzięcia, które w ramach targów stały się niezależnymi instytucjami i firmują już same siebie. Organizatorzy targów Batimat stawiają na innowacyjność, czego dowodem jest to, że w 2005 roku wystawcy przedstawili 900 nowości, a w tym roku liczba nowości prezentowanych w każdym dziale może sięgnąć nawet 300. Zachętą do udziału dla polskich przedsiębiorców jest gwarancja zwrotu części poniesionych kosztów, związanych z dojazdem, transportem, zakwaterowaniem (do 50 proc., o ile kwota nie przekracza 20 tys. zł - przyp. red.). Na liście Ministerstwa Gospodarki Batimat to jedna z dwudziestu czterech imprez, które podlegają dofinansowaniu w ramach programu SPO-WKP. Zapisywać można się już od lipca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej