Batimat, czyli siedem w jednym

2007-06-15 18:23
Paryż
Autor: Maison de la France/ Thierry

5-10 listopada 2007 roku to termin, który polscy przedsiębiorcy powinni wpisać do swoich kalendarzy spotkań. W Paryżu odbędą się bowiem 27. Międzynarodowe Targi Budowlane BATIMAT. Poza możliwością wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych krajów, zobaczenia i sprawdzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, dla Polski to wydarzenie o tyle ważne, że będzie na nim gościem honorowym.

Zawdzięcza to wysokiej jakości swojego przemysłu i produktów. Poza tym wiadomo, że tak jak w 2005 roku nasze usługi firmował nad Loarą hydraulik, dziś sprawdzonym specjalistą jest polski budowlaniec (np. z badań firmy ASM wynika, że Francja jest dziś czwartym w kolejności krajem, który dopomina się o pracowników fizycznych z Polski, bez względu na to, czy są oni wyspecjalizowani, czy też nie mają kwalifikacji - przyp. red.). O tym, że współpraca polsko-francuska się zacieśnia, świadczy ilość imprez, organizowanych w Polsce przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową i pozwalających lepiej poznać tamtejszy rynek, w tym cykl spotkań "Kierunek Francja", seminariów-konferencji zahaczających o tematykę prawną jak "Niezbędnik procesu budowlanego", czy choćby francuskie Futurallia we Wrocławiu w 2006 roku. Na targach Batimat przedsiębiorcy z Polski będą mieli okazję zaprezentować swoje wyroby międzynarodowej prasie branżowej. Organizatorzy zapewniają też, że chcieliby się przyczynić do rozwoju budownictwa w naszym kraju.

- Ponad 60 proc. rynku europejskiego należy dziś do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii, ale Polska to obok Czech i Węgier jeden z najszybciej rozwijających się rynków budowlanych w Europie Środkowej. Wzrost na tym rynku szacujemy na 35 proc. - mówił na konferencji 13 czerwca 2007 roku Dominique Tarrin, dyrektor targów Batimat 2007. - Buduje się głównie mieszkania, choć jest już potrzeba i widać trend odnowy budynków. Modernizacja to konieczność w przypadku 7,5 miliona obiektów. Spory udział w rynku ma też budownictwo biurowe - dodaje dyrektor Tarrin.

Z analiz Euroconstructu wynika, że w 2006 roku europejski rynek budowlany wzrósł o 3,2 proc. i dziś wart jest 1300 miliardów euro. Stowarzyszenie szacuje, że przez najbliższe trzy lata wzrost może się kształtować na poziomie 2 proc. rocznie.

Na targach Batimat 2007 wiodącymi tematami będą energooszczędność, bezpieczeństwo oraz odnowa budynków, mająca na celu dostosowanie ich do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Tak jak podczas ostatnich targów w 2005 roku nadbudową do wszystkich dyskusji ma być hasło zrównoważonego rozwoju. Właśnie takiego sposobu myślenia o budownictwie i projektowaniu dotyczyć będzie organizowana po raz pierwszy Międzynarodowa Konferencja Architektów. Planowane tematy rozmów to m.in. budynki o pozytywnej energii, wielofunkcyjne fasady, wpływ nowych urządzeń na ogólną koncepcję budynków czy mieszkania zaadaptowane dla wszystkich. Tradycyjnie powierzchnia wystawowa zostanie podzielona na specjalistyczne sektory. Będzie ich siedem: roboty budowlane, stolarka i ślusarka, wykończenie i dekoracja, materiały i narzędzia, systemy zintegrowane (podobnie jak w 2005 roku w dziale tym prezentowane będą rozwiązania, wspomagające zarządzanie i kontrolę w budownictwie - przyp. red.), informatyka, usługi. Wystawcy - spośród których czterystu ma być nowych, a 60 proc. działa na rynkach międzynarodowych - zajmą powierzchnię 230 tys mkw.

Logo
Autor: brak danych
Wystawcy na Batimacie
Autor: Krajowa Izba Gospodarcza

Rozstrzygnięte zostaną też konkursy: Innowacji oraz Nagrody Wzornictwa. To przedsięwzięcia, które w ramach targów stały się niezależnymi instytucjami i firmują już same siebie. Organizatorzy targów Batimat stawiają na innowacyjność, czego dowodem jest to, że w 2005 roku wystawcy przedstawili 900 nowości, a w tym roku liczba nowości prezentowanych w każdym dziale może sięgnąć nawet 300. Zachętą do udziału dla polskich przedsiębiorców jest gwarancja zwrotu części poniesionych kosztów, związanych z dojazdem, transportem, zakwaterowaniem (do 50 proc., o ile kwota nie przekracza 20 tys. zł - przyp. red.). Na liście Ministerstwa Gospodarki Batimat to jedna z dwudziestu czterech imprez, które podlegają dofinansowaniu w ramach programu SPO-WKP. Zapisywać można się już od lipca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany