BASF spółką europejską

2008-01-18 11:52

Wraz z wpisaniem do rejestru handlowego Sądu Rejonowego w Ludwigshafen oficjalnie zakończył się proces przekształcania BASF Aktiengesellschaft w Spółkę Europejską (Societas Europaea, SE). Od 14 stycznia 2008 roku spółka występuje pod nazwą BASF SE.

Procedura przekształceniowa trwała niecały rok. Walne Zgromadzenie podjęło 26 kwietnia 2007 roku uchwałę o przekształceniu w SE, a w połowie listopada 2007 roku zawarto z przedstawicielami pracowników wymagane w przypadku SE porozumienie, regulujące kwestie udziału pracowników w zarządzaniu. Na początku grudnia nowo ukonstytuowana Rada Nadzorcza BASF SE powołała członków zarządu BASF SE. Nowy numer rejestru handlowego brzmi HRB 6000.

W trakcie uroczystości, w Sądzie Rejonowym w Ludwigshafen, wiceprezes zarządu BASF SE, Eggert Voscherau podziękował wszystkim osobom uczestniczącym za dobrą współpracę: "Dla firmy BASF, jej pracowniczek i pracowników dzisiejszy dzień jest historyczny. Jako pierwsze przedsiębiorstwo w naszej branży realizujemy w życiu myśl europejską również poprzez naszą formę prawną. Jednocześnie umacniamy uczestnictwo europejskich pracobiorców w Grupie BASF i ulepszamy nasz kodeks Corporate Governance."

Rada Nadzorcza BASF SE składa się od tej pory z dwunastu członków: sześciu udziałowców i sześciu przedstawicieli pracowników. Kadencja pierwszej Rady Nadzorczej potrwa do Walnego Zgromadzenia w roku 2009. Jednocześnie przy BASF SE utworzone zostaje nowe europejskie przedstawicielstwo pracownicze: "BASF Europa Betriebsrat" (Rada Zakładowa BASF Europa). Będzie ono liczyć 23 członków z dwunastu krajów europejskich. Siedzibą BASF SE pozostaje Ludwigshafen.

Zakres działalności firmy obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki uszlachetniające i ochrony roślin, wysokowartościowe chemikalia oraz ropę i gaz ziemny. Ponadto BASF opracowuje i wykorzystuje nowe technologie. Gospodarczy sukces firma łączy z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością. Firrma BASF zatrudnia około 95 tysięcy pracowników, w roku 2006 osiągnęła obroty w wysokości 52,6 miliardów #. Firma BASF jest notowana na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej