Bądźmy bardziej zieloni

2009-09-07 13:06
PLGBC
Autor: PLGBC

Zielone, czyli eko-budownictwo to przyszłość. W Europie budynki odpowiedzialne są za zużycie energii w 40% oraz za emisję gazów cieplarnianych (36%), budownictwo ma również wpływ na nasze zdrowie. Dlatego wprowadzanie budownictwa zrównoważonego może pomóc w ograniczaniu szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Promowanie projektowania i budownictwa zgodnego z takimi właśnie zasadami rozwoju może przyspieszyć ten coraz bardziej popularny system. Przyczynia się do tego Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

Ekologia ponad wszystko

Ostatnio ekologia oraz bycie "zielonym" zaczęło być bardzo modne. Ekologia i rozwój zrównoważony są w chwili obecnej niewątpliwie jednymi z najprężniej rozwijających się dziedzin naukowych.
Budynki są odpowiedzialne m.in. za zużycie energii elektrycznej, za emisję gazów cieplarnianych, produkcję milionów ton odpadów budowlanych pochodzących z nowych budynków lub z rozbiórek, a także za wycinanie lasów.

Dlaczego warto stosować zasady budownictwa zrównoważonego?

  • korzyści dla środowiska naturalnego - zmniejszenie degradacji środowiska oraz ograniczenie zużycia zasobów naturalnych,
  • korzyści ekonomiczne - podniesienie wypracowanych zysków, (oszczędności związane ze zredukowanym zużyciem energii elekrtycznej i wody oraz ograniczenie ilości napraw i kosztów operacyjnych budynku),
  • korzyści dla zdrowia - poprawienie komfortu, wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników,
  • korzyści społeczne - odciążenie lokalnej infrastruktury.

Badanie, które przeprowadzone zostało wśród profesjonalistów z 45 krajów, wykazało iż budownictwo zrównoważone przynosi zyski. Badani przyznali także, że zielone budownictwo widoczne jest w ich krajach. Wg obserwacji stanowi ono 10 % całego sektora budowlanego. Przyznają również, że w przyszłości będę szli w kierunku "zielonych" projektów.

Zielone budynki napotykają na swej drodze do rozwoju przeszkody. Są to m.in. wyższe koszty początkowe oraz duże braki w świadomości społeczeństwa. Jednak można spodziewać się, że przeszkody te zostaną pokonane przez ważne czynniki pozytywne, m.in. coraz bardziej zauważalna chęć dbałości o środowisko, a co za tym idzie redukowanie zużycia energii.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC - Polish Green Building Council) 

Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Stowarzyszenie powstało w 2006 roku.
Do głównych zadań PLGBC należy ekologiczna ocena i klasyfikacja budynków oraz akredytacja osób do tego uprawnionych. Priorytetem dla PLGBC jest uporządkowanie kwestii certyfikacji budynków w Polsce. Organizacja chciałaby wdrożyć jeden z istniejących systemów oceny kryterialnej, takich jak LEED, BREEAM, czy DGNB lub stworzyć swój własny system. Pozwalają one wszystkim osobom mającym na uwadze dobro środowiska naturalnego (oraz swojej rodziny) dobrać materiały budowlane, produkty czy zakupić domy, co do których nie tylko będą oni mieli pewność, że są w pełni ekologiczne, ale mogą dowiedzieć się również w jakich aspektach budownictwa zrównoważonego dany obiekt może jeszcze polepszyć swoje rezultaty.

"PLGBC przyjęło zasadę potrójnej odpowiedzialności. Zrównoważony rozwój zakłada odpowiedzialność środowiskową, socjalną i ekonomiczną. W jej efekcie możliwa jest poprawa jakości życia społeczeństwa, między innymi poprzez odciążenie lokalnej infrastruktury oraz zmniejszenie szkodliwego wpływu budownictwa na środowisko, dzięki ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych. Chcielibyśmy wywrzeć pozytywny wpływ na sektor budownictwa i rozpropagować w Polsce ideę budownictwa zrównoważonego. Zielone budownictwo po prostu się opłaca, pozwala również zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku." - mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, założyciel, dyrektor wykonawczy oraz wiceprezydent ds. kontaktów z zagranicą i architektury PLGBC.

PLGBC jest otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do stowarzyszenia i propagować ideę zielonego budownictwa.

PLGBC
Autor: PLGBC


PLGBC organizuje sympozjum na temat budownictwa zrównoważonego.
Spotkanie połączone z seminarium odbędzie się 16 października 2009 r. w Krakowie w Hotelu Sheraton przy ul. Powiśle 7.

Sympozjum przeznaczone jest nie tylko dla architektów, projektantów, inżynierów czy wykonawców. Mogą w nim wziąć udział również deweloperzy, ekonomiści, specjaliści ochrony środowiska i specjaliści nieruchomości, ale także wykładowcy i studenci. Spotkanie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych budownictwem zrównoważonym oraz osób z nim związanym. Uczestnicy sympozjum otrzymają dyplomy ogólnej znajomości istniejących systemów wielokryterialnej oceny budynków ekologicznych.

W tym dniu odbędzie się także uroczysta gala PLGBC oraz EXPO produktów ekologicznych.

Program sympozjum

Jak się zarejestrować?

PLGBC
Autor: PLGBC
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej