Autostrada A1: otwarcie odcinka Grudziądz - Toruń

2011-10-14 14:49
Autostrada A1 - ciąg dalszy
Autor: GDDKiA Autostrada A1

Kolejny odcinek autostady A1 zostanie oddany do ruchu. W piątek, 14 października 2011 r. autostrada A1 na odcinku Grudziądz - Toruń, zostanie otwarta. Kujawsko-pomorska trasa o długości 62 kilometrów, została zrealizowana przez spółkę Gdańsk Transport Company.

W dniu 14 października 2011 roku, w godzinach wieczornych, zostanie otwarty kolejny, północny odcinek Autostrady A1 relacji Grudziądz - Toruń.
Ten etap budowy A1 był zrealizowany przez Gdańsk Transport Company. Z chwilą otwarcia, kierowcy będą mogli pokonać trasę z Torunia do Gdańska zaledwie w 65 minut.

- Dzisiaj, spełniło się marzenie wielu z nas. Dwa wspaniałe miasta, Gdańsk i Toruń, zostały połączone nitką autostrady. Heweliusz i Kopernik, wielcy polscy wizjonerzy, byliby zapewne dumni, patrząc na korytarz drogi łączącej ich rodzinne miasta. Oddanie do eksploatacji drugiego etapu, prowadzonej przez nas inwestycji zakończyło ostatecznie realizację koncesyjnego odcinka autostrady A1. Przez następne 28 lat będziemy zarządzać projektem. Naszym priorytetem będzie zapewnienie kierowcom komfortu przejazdu, a w szczególności bezpieczeństwa w czasie podróży Amber One. - powiedział Torbjörn Nohrstedt, prezes zarządu Gdańsk Transport Company.

Autostrada A1 - zakres budowy

Budowa kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady A1, jest jednym z największych projektów drogowych w Europie.
Autostrada A1 na tym odcinku, była budowana przez 27 miesięcy. W ramach realizacji wykonano 10 mln m3 robót ziemnych, wyprodukowano 300 tys. m3 betonów oraz położono 1,3 mln ton mieszanek bitumicznych. Przez trzy kolejne sezony budowlane, w szczytowych momentach prac, na palcu budowy przebywało 4,5 tys. osób, w tym ponad tysiąc zatrudnionych przez generalnego wykonawcę, firmę Skanska-NDI. Przy budowie pracowało 500 maszyn oraz 500 aut transportowych. Roboty budowlane obejmowały wybudowanie nowego pasa autostarady od węzła Nowe Marzy do węzła Lubicz (51,72 km) oraz przeprawy przez Wisłę w okolicach Grudziądza.
Warto zaznaczyć, że w ramach II etapu budowy autostrady A1, wybudowano most na Wiśle pod Grudziądzem, mierzący 1 954 metry, który jest najdłuższym mostem w kraju. Ponadto, w ramach prac zmodernizowano częściowo zrealizowany odcinek od węzła Lubicz do Czerniewic (10,7 km) włącznie z dokończeniem budowy mostów przez Drwęcę oraz Wisłę koło Torunia.

Autostrada A1 - most na Wiśle
Autor: Kacper Kowalski, aeromedia.pl Autostrada A1 - most na Wiśle pod Grudziądzem

Autostarda A1 (Grudziądz - Toruń) : Węzły drogowe i MOP-y

Zgodnie z projektem wybudowano 5 nowych węzłów autostradowych, w tym powstały na trasie I etapu inwestycji (oddany w lutym 2011 roku) węzeł Warlubie. Na nowo otwartym odcinku pomiędzy Nowymi Marzami, a Czerniewicami czynne będą dwa wezły - w Lisewie i Lubiczu.
Pozostałe dwa (węzeł Grudziądz i węzeł Turzno), zostaną oddane do użytku w 2012 roku, po wybudowaniu lokalnych połączeń do zjazdów autostradowych. W ramach przedsiewzięcia zostały wybudowane 4 pary miejsc obsługi podróżnych (MOP) - Malankowo, Drzonowo, Nowy Dwór i Nowa Wieś.

Węzły drogowe:

  • Węzeł Warlubie (km 74+193), skrzyżowanie autostrady z drogą krajową nr 214 Warlubie – Kościerzyna. Węzeł zlokalizowany jest na trasie Etapu 1,
  • Węzeł Grudziądz (km 97+297), skrzyżowanie wynikające z ogólnego planu zagospodarowania dla miasta-gminy Grudziądz. Bezpośrednie połączenie pomiędzy Grudziądzem, a autostradą wymaga wybudowania około 2-kilometrowego odcinka nowej drogi. Do tego czasu węzeł będzie nieczynny.
  • Węzeł Lisewo (km 113+100), skrzyżowanie autostrady z drogą wojewódzką nr 548 Stolno – Wąbrzeźno;
  • Węzeł Turzno (km 135+619), skrzyżowanie wynikające z planu zagospodarowania dla gminy Chełmża, również wymaga wybudowania odcinka nowej drogi. Do tego czasu węzeł będzie nieczynny. 
  • Węzeł Lubicz (km 142+200), skrzyżowanie autostrady z nową trasą drogi krajowej nr 10, przebudowanej na drogę ekspresową Warszawa – Toruń - Bydgoszcz -Szczecin

MOPy

  • MOP Malankowo (km 106+550 i km 107+200) zlokalizowany na terenie gminy Płużnica,
  • MOP Drzonowo (km 116+500 i km 116+650) zlokalizowany na terenie gminy Chełmża,
  • MOP Nowy Dwór (km 129+650 i km 129+700) zlokalizowany jest na terenie gminy Łysomice,
  • MOP Nowa Wieś (km 144+550 i km 144+600) zlokalizowany na terenie gminy Lubicz. MOP zostały wybudowane, jako MOP typu I (parkingi, toalety, miejsca rekreacji), za wyjątkiem MOPu „Malankowo”, który został wybudowany, jako miejsce obsługi podróżnych o podwyższonym standardzie (stacja benzynowa).

Autostrada A1 (Grudziądz -Toruń) - parametry techniczne

  • prędkość projektowa 120 km/h,
  • liczba jezdni 2 Liczba pasów ruchu - 4,
  • szerokość pasa ruchu 3.75 m,
  • szerokość pasa dzielącego 4.00 m,
  • szerokość pasa awaryjnego 3.00 m,
  • szerokość korony drogi 28.50 m,
  • skrajnia pionowa 4.70 m,
  • obciążenie nawierzchni 115 kN/oś,
  • rodzaj nawierzchni- bitumiczna.

Autostrada A1 łącząca Pomorze ze Śląskiem budowana w systemie PPP

Łączna długość autostrady A1, która w przyszłości ma połączyć Trójmiasto ze Śląskiem, wyniesie około 570 km. Obecnie w budowie znajdują się jeszcze odcinki od granicy z Czechami do Świerklan pod Wodzisławiem (18 km), z Zabrza do Pyrzowic (34 km), ze Strykowa do Tuszyna (40 km) oraz z Czerniewic do Strykowa (144 km).
Przypomnijmy, że projekt A1 został zrealizowany w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Partnerami w tej inwestycji są Gdańsk Transport Company i Ministerstwo Infrastruktury.

Dobra współpraca sektora publicznego i prywatnego, okazała się gwarantem ekonomicznego i przedterminowego wykonania przedsięwzięcia. Koszt budowy II etapu inwestycji wyniósł 730 mln EUR, w tym 581 mln EUR/droga i 149 mln EUR/mosty.
Po wybudowaniu autostrady koncesjonariusz (Gdańsk Transport Company) będzie zarządzać całym 152-km odcinkiem autostrady, aż do roku 2039. Po wygaśnięciu koncesji autostrada A1 zostanie przekazana nieodpłatnie i w określonym standardzie stronie publicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany