Łatwiej o pieniądze z unijnej kasy

2008-11-21 15:50
Łatwiej o pieniądze z unijnej kasy
Autor: MMaszner Łatwiej o pieniądze z unijnej kasy

W październiku Sejm skierował do Senatu rządowy projekt nowelizacji pakietu ustaw związanych z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Przewiduje on m.in. możliwość odwołania się wnioskodawcy do sądu administracyjnego. Zgodnie z założeniami projektu, beneficjenci funduszy unijnych będą mogli otrzymać dodatkowe możliwości odwoływania się od decyzji o odrzuceniu wniosku o dofinansowanie.

Zaproponowane rozwiązanie dające taką możliwość w przypadku odmowy dofinansowania, dotyczy jedynie kwestii związanych z naruszeniem prawa w trakcie oceny wniosku. Wiąże się więc z samą procedurą, a nie jego wartością merytoryczną - podkreśla Konfederacja Pracodawców Polskich. Niemniej jednak, rozwiązanie to idzie w dobrym kierunku, gdyż coraz bardziej widoczny i uciążliwy staje się problem błędów popełnianych przez urzędników. Przedsiębiorcy zyskają w ten sposób kolejną możliwość ochrony. W tym kontekście korzystny jest także (będący przecież standardem) zapis stanowiący, że w rozstrzyganiu odwołania nie będą mogły brać udziału osoby zaangażowane w wydanie wcześniejszej decyzji.

KPP podziela jednak wątpliwości projektodawcy co do tego, czy sądy administracyjne są w pełni właściwe do rozstrzygania spraw w tych kwestiach. Bez wątpienia jednak zastąpienie sądownictwa powszechnego (stosownego według Konstytucji obecnie) to krok w dobrym kierunku - zwłaszcza, że włączenie to nastąpiło na szczególnych warunkach. Skróceniu ulegnie czas wydania decyzji, ponieważ procedury administracyjne są mniej czasochłonne niż w innych "trybach".

W opinii KPP, nowelizację tę należy ocenić pozytywnie: "Wyrażamy jednak obawę o wydolność nowego systemu - nowe przepisy mogą spowodować mały paraliż tych instytucji". Dobrze się jednak stało, że beneficjenci będą mogli na większą skalę niż dotychczas korzystać z możliwości odwołania się przed sądem, bowiem do tej pory było to rzadkością. Z drugiej strony, ponieważ koszt postępowania sądowego w całości będzie spoczywał na wnioskodawcach, nie zwiększy to liczby nieuzasadnionych odwołań. Ważne jest, że zmiana ta nie wpłynie na spowolnienie wydatkowania funduszy unijnych, ponieważ złożone przez jednego z beneficjentów odwołanie nie wstrzyma przyznanych w ramach tego samego konkursu dotacji innym. Nie opóźni też ogłaszania nowych konkursów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany