Architektura jak akupunktura - o konkursie dla studentów

2007-05-18 18:53
Nagroda
Autor: brak danych

Porządkowanie przestrzeni wokół miejsc pustych, niebezpiecznych, zaniedbanych - to cel dorocznego konkursu dla studentów, organizowanego przez "Architekturę-murator". Tematami były już kontenery na segregowane śmieci, brama do miasta czy punkt widokowy w mieście. 25 kwietnia 2007 roku ogłoszono wyniki dziesiątej edycji konkursu. Prace, pokazujące dorobek całego przedsięwzięcia, oglądać można codziennie do 29 kwietnia.

Laureatami nagrody głównej zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Rafał Stachowiak, Maciej Józefiak i Krzysztof Bolek. Ich praca, zatytułowana "Przepis na lepsze miasto", to w opinii jury najlepsze nawiązanie do idei akupunktury, definiowanej przez Haime Lernera jako drobne, lokalne działania, mające na celu odzyskiwanie zdegradowanych fragmentów miasta. Idea zwycięskiego projektu zawiera się w stwierdzeniu: "Jestem odpowiedzialny za to, co naprawdę jestem w stanie zrobić". Bardzo ważnym elementem tej pracy jest brak przymusu, bo pozytywne działanie jednego człowieka może, ale nie musi wywołać reakcji społeczeństwa - twierdzą autorzy.

 
Nagroda I

Tematem tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu była właśnie akupunktura miasta. Studenci mieli za zadanie przygotować projekty, które dalej mogłyby wcielać lokalne wspólnoty, organizacje czy pojedynczy ludzie. Akupunkturę miasta można realizować w różny sposób: od projektowania elementów urbanistycznych i architektonicznych, poprzez stałe formy przestrzenne i instalacje czasowe, aż po happeningi - takie było założenie organizatorów.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Jacek Rynio i Paulina Krauza z Gdańska - za projekt, obrazujący powszechne dylematy mieszkańców wielkich miast, w tym nostalgię za wolnością, Tadeusz Fic i Michał Gierszanow - za ożywienie wymarłej przestrzeni poprzemysłowej. Grupa z dwóch krakowskich uczelni, w składzie: Małgorzata Szczygieł, Celina Gołębiowska, Dawid Hajok, Zuzanna Oleś, Joanna Florczak (Uniwersytet Jagielloński), Mikołaj Iwańczuk, Łukasz Sztuka i Maciej Jagielak (Politechnika Krakowska) została wyróżniona za podjęcie problemów ważnych dla przestrzeni miejskiej. Praca nosi tytuł: "Podejdź do płota inaczej". Dwa wyróżnione projekty studentów Politechniki Śląskiej to: praca zwycięska oraz praca nawiązująca do koncepcji laureatów, jednak koncentrująca się na przestrzeniach instytucjonalnych i prywatnych. Jej autorkami są: Anna Gralka, Agnieszka Bolkiewicz, Roma Skuza i Bogna Świerkot. Wśród prac nagrodzonych znalazły się też równorzędne, tzw. honorowe wzmianki. Oceniono w sumie 179 prac. W ręce zwycięzców trafi 12 tys. zł.

Wyróżnienie

W tym roku po raz pierwszy plebiscyt przeprowadzono wśród internautów. Osoby, głosujące za pomocą portalu http://www.architektura-murator.pl/, wybrały pracę studentek z Łodzi: Ewy Wilkowskiej i Kamili Kaweckiej z Politechniki Łódzkiej oraz Katarzyny Fortuny z łódzkiej ASP. Ich projekt jest zatytułowany: "Kolor Kleks Kuracja". Swojego faworyta uhonorował również sponsor, firma Velux. Nagroda trafiła w ręce studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Tomasza Wieczorka i Krzysztofa Żółtowskiego. Nauczyciele akademiccy, którzy jak co roku zasiedli w jury, reprezentowali różne regiony Polski. W grupie tej byli: Daniel Załuski - adiunkt w Zakładzie Rozwoju Miasta na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Piotr Lewicki z Wydziału Architektury i Sztuk Plastycznych w Krakowskiej Szkole Wyższej, Wojciech Małolepszy i Bogna Świątkowska z Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP oraz Michał Stangiel, który prowadzi zajęcia z urbanistyki i planowania miast na Wydziale Architektury Politechniki Ślaskiej.

Nagroda w Plebiscycie Internautów

Począwszy od 1998 roku, na konkurs nadesłano 1839 projektów. Ocenia się, że udział wzięło w nim 5-6 tys. osób. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski i jest skierowane do studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz wszystkich ośrodków akademickich. Wystawę z okazji jubileuszu konkursu można oglądać do 29 kwietnia w Pawilonie Wystawowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (codziennie od godz. 10:00 do 18:00). Czasopismo "Architektura-murator" ukazuje się od 1994 roku.

mst
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany