Nominowane obiekty to:
- Tyskie Muzeum Piwowarstwa, zaprojektowane przez zespół autorski KONIOR STUDIO z Katowic,
- Budynek Muzeum w obrębie Założenia Pomnikowego na terenie byłego hitlerowskiego Obozu Zagłady w Bełżcu, zaprojektowany przez zespół autorski z pracowni DDJM BIURO ARCHITEKTONICZNE z Krakowa,
- Apartamentowiec przy ul. Kupa 12 w Krakowie - projekt zespołu autorskiego "DUDA & KRAUS" z Krakowa,
- Państwowa Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi, zaprojektowana przez zespół autorski ATELIER LOEGLER z Krakowa,
- Centrum Hydroterapii w Nałęczowie - projekt zespołu autorskiego z Biura Projektowego Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne z Lublina,
- SOLAR COMPANY LTD. - praca zespołu autorskiego: arch. Eugeniusz Skrzypczak, arch. Filip Buszkiewicz, arch. Krzysztof Sikorski z Poznania,
- Stacja Metra A-18 Plac Wilsona - projekt zespołu autorskiego: AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Warszawy.
Nagrodę Główną Roku 2004 przyznano CENTRUM HYDROTERAPII w Nałęczowie.
Inwestorem jest Zakład Leczniczy UZDROWISKO NAŁĘCZÓW SA, generalnym wykonawcą - MITEX SA.
Jury uznało, że autorzy projektu wykazali się ponadprzeciętnymi umiejętnościami kształtowania nowej zabudowy w wymagającym otoczeniu historycznym i przyrodniczym kompleksu Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów". Odważne decyzje projektowe i konsekwencja w ich realizacji dały wysokiej klasy efekty plastyczne i przestrzenne, dzięki którym nowy budynek kompleksu nie tylko doskonale wpisuje się w kontekst miejsca, ale w odczuwalny sposób podnosi jego jakość. Zarówno bryła budynku, jak i zastosowane materiały elewacyjne i kolorystyka nie nawiązują bezpośrednio do historycznej zabudowy będąc swoistym łącznikiem pomiędzy przyrodą parku zdrojowego a jego budynkami. Ten efekt jest szczególnie widoczny w rzadko spotykanej zgodności charakteru wnętrza i zewnętrza budynku, co przy dobrze przeprowadzonych relacjach budynku z jego otoczeniem daje przekonywujący efekt przenikania się tych dwóch przestrzeni.
Nagrodą Specjalną uhonorowano Założenie Pomnikowe wraz z budynkiem Muzeum na terenie byłego hitlerowskiego Obozu Zagłady w Bełżcu.
Inwestorem tego przedsięwzięcia jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Amerykański Komitet Żydowski, współpraca - Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Wykonawcą jest "Hydrobudowa 6" SA.
W opinii jury wyróżniony projekt muzeum jest przykładem dobrego zrozumienia idei powstania Założenia Pomnikowego. Jest także dowodem udanej współpracy zespołów rzeźbiarskiego i architektonicznego, dzięki czemu architektura muzeum stała się adekwatnym dopełnieniem założenia pomnikowego. Jury szczególnie podkreśliło fakt, że autorzy koncepcji Pomnika i projektanci muzeum uniknęli pokusy zbędnego patosu poprzez ograniczenie zakresu użytych środków i skupienie się na samej idei Założenia.
Jakość uzyskanych rozwiązań przestrzennych Założenia Pomnikowego i detali muzeum stawia tę realizację na równi z jej odpowiednikami w architekturze europejskiej i światowej.
Najlepszym obiektem architektonicznym wzniesionym ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu RP okazała się Państwowa Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi.
Generalnym wykonawcą obiektu jest VARITEX SA.
Jury konkursu w uzasadnieniu decyzji podkreśliło fakt, że nagrodzony budynek zwraca na siebie uwagę zarówno czytelną strukturą funkcjonalną, jak i adekwatną do przeznaczenia budynku siłą wyrazu. Oszczędność środków dała efekt elegancji i spójności całości założenia. Jury doceniło konsekwentne poszukiwanie oryginalnego detalu elewacji dla budynku projektowanego w pierzei historycznej zabudowy. Zwróciło także uwagę na umiejętne operowanie światłem naturalnym i sztucznym w kształtowaniu fasad i wnętrz budynku.
Zdaniem jury szczególnie godnym podkreślenia jest sposób połączenia tradycyjnych, naturalnych materiałów wykończeniowych jak drewno, szkło i stal we wnętrzach sal koncertowych z elementami ich wyposażenia technicznego i technologicznego.