Architekci i projektanci domagają się ambitnego prawa budowlanego

2010-06-15 12:51
 Title:Architekci i projektanci domagają się ambitnego prawa budowlanego
Autor: redakcja Title:Architekci i projektanci domagają się ambitnego prawa budowlanego - konferencja WWF

Na konferencji 14 czerwca 2010 zorganizowanej przez WWF architekci i projektanci podpisywali manifest skierowany do rządu o szybkie i efektywne wdrożenie do prawa budowlanego zapisów znowelizowanej w maju 2010 dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Organizacja ekologiczna WWF apeluje o wprowadzenie przepisów, które wymuszą budowanie domów energooszczędnych. Na konferencji 14 czerwca 2010 w Warszawie przedstawiciel WWF Wojciech Stępniewski przekonywał, że jak najszybciej należy zmienić fakt, że polskie budownictwo odpowiada w tej chwili za 1/4 zużycia energii w Polsce. Istnieje znaczny potencjał oszczędności kosztów, energii, a co za tym idzie możliwość zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jeśli Polska zacznie budować budynki w standardzie 70 kWh/mkw/rok (norma obowiązuje już teraz w Szwecji), a nie 120 kWh/mkw/rok jak projektuje się w Polsce obecnie.

Wślad za przedstawicielem WWF, Aleksander Panek, prezes NAPE, narzekał, że polski rząd wydaje się nie dostrzegać olbrzymiego potencjału oszczedności energii w budownictwie. A ostatnie decyzje Ministerstwa Infrastruktury (nowelizacja Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) nie tylko nie zbliżyły Polski do wzrostu efektywności energetycznej, ale wręcz stworzyły nowe przeszkody w tym pocesie.

Od stycznia 2010 w Polsce, tak jak w pozostałych krajach UE, istnieje obowiązek wydawania certyfikatów energetycznychdla wszystkich nowo budowanych budynków. Błędy w metodologii, sposób wprowadzenia certyfikatów, niejasne zasady ich stosowania spowodowały również niechęć opinii publicznej do mechanizmu który miał służyć ograniczeniu kosztów energii ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Dodatkowo Izba Notarialna w Warszawie wydała komunikat zwalniający notariuszu z obowiązku wymagania świadectw energetycznych. Tak więc mamy zapis w prawie, który nie jest w żaden sposób egzekwowany.

O tym, że warto budować domy energooszczędne oraz izolować już istniejące i że taniej jest budować energooszczędnie, niż później modernizować pzrekonywał w swoim wystąpieniu Henryk Kwapisz, ISOVER. Zdaniem Kwapisza to zadanie dla projektantów i architektów żeby przekonać Polaków że izolowanie domów jest trendy.

Zobacz koniecznie: Apel WWF w sprawie nowych zapisów w prawie budowlanym

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej