A2 Stryków-Konotopa także oszczędnie...

2009-08-28 15:43
GDDKiA rozstrzygnęła przetargi na projekt i budowę autostrady A2 od Strykowa do Konotopy
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Podzielony na pięć odcinków fragment autostrady A2 od Strykowa do Konotopy, zbudują China Overseas Engineering Group Co. Ltd, Mostostal-Warszawa SA, Strabag Sp. z o.o. i Budimex-Dromex SA. GDDKiA na rozstrzygniętym przetargu zaoszczędziła nawet 2,5 mld zł. Czy rzeczywiście? Jak zwykle czas pokaże...

Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt inwestycji od Strykowa do Konotopy na poziomie 5,7 mld złotych. Po zsumowaniu zwycięskich ofert na poszczególne odcinki, prognozowany koszt inwestycji to 3,2 mld zł. Oszczędność zatem może wynieść 2,5 mld zł.

Proces projektowania i budowy A2 na odcinku od Strykowa do Konotopy ruszy w 2009 roku. Autostrada zostanie oddana do użytku do końca maja 2012 roku i połączy się z północną obwodnicą Warszawy S8 (obecnie na etapie budowy), a potem z południową obwodnicą S2 (na etapie przetargu).

Projektowany fragment autostrady został podzielony na pięć odcinków (od A do E, przy czym A jest najbliżej Łodzi, E – najbliżej Warszawy). Dla każdego odcinka prowadzone było oddzielne postępowanie przetargowe:

Nieważną ofertę na odcinek B złożyło konsorcjum firm z liderem SRB Civil Engineering Ltd (Irlandia) na czele – 706,5 mln zł. Również nieważną - na odcinek E – złożyło także konsorcjum firm z liderem SRB Civil Engineering Ltd na czele – 330,6 mln zł. Oferty SRB Civil Engineering Ltd zostały odrzucone, ponieważ kosztorysy prac projektowych odcinków B i E przekraczały dopuszczalny limit kosztów zawartych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dla przetargu na autostradę A2 Stryków-Konotopa.

Projekty mogły kosztować maksymalnie do 5% wartości zamówienia, tymczasem w ofertach SRB Civil Engineering Ltd próg 5% został przekroczony. W związku z tym, w oparciu o art.89 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych, zamawiający, czyli GDDKiA, był zmuszony odrzucić te oferty.

Od chwili rozstrzygnięcia przetargów wykonawcy mają czas na składanie protestów. Mają na to 10 dni. Od chwili złożenia protestów GDDKiA ma również 10 dni na ich rozstrzygnięcie. Następnie wykonawcy mają 10 dni na złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej