Baltic Arena - czas na II etap

2009-04-14 14:31
Na Letnicy trwa wymiana gruntu.
Autor: www.bieg2012.pl Na Letnicy trwa wymiana gruntu. Dzięki specjalnej kamerze na stronach PL.2012 i spółki BIEG 2012 (www.bieg2012.pl) można podglądać budowę gdańskiej areny.

W Gdańsku podpisano umowę z generalnym wykonawcą stadionu - areny piłkarskich zmagań na EURO 2012. Obiekt, kosztem 521 mln 794 tys. zł brutto, ma powstać do końca 2010 roku.

Dokładnie o północy 6 kwietnia 2009 roku minął termin na składanie ewentualnych protestów w przetargu na II etap budowy stadionu w Gdańsku. Żadna z firm, które złożyły ofertę wyższą od zwycięskiego konsorcjum nie odwołała się od wyniku przetargu. W piątek 10 kwietnia, w siedzibie Rady Miasta Gdańska o godzinie 12:00, w obecności prezydenta miasta oraz zaproszonych gości, została podpisana umowa z konsorcjum złożonym z firm: Hydrobudowa Polska SA, Hydrobudowa 9, Alpine Bau Deutschland AG Berlin, Alpine Bau GmbH Austria i Alpine Construction Polska Sp z o.o.

- Za tydzień miną dwa lata od Cardiff i decyzji, na mocy której przyznano nam mistrzostwa. Dwa tygodnie temu minął rok od podpisania umowy na wykonanie projektu stadionu. Pierwotnie zakładaliśmy, że podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi 27 kwietnia, mamy więc nieco wyprzedzenia - mówi Ryszard Trykosko, szef spółki BIEG 2012, odpowiedzialnej w Gdańsku za inwestycje związane ze stadionem. - Cieszę się, że na tych przetargach zaoszczędziliśmy dla budżetu miasta około 140 mln zł. To nie bez znaczenia. Jesteśmy najtańszym stadionem wbrew wszystkim, którzy nam tutaj zarzucali, że budujemy jakieś pomniki...  - dodał. 

Generalny wykonawca ma 30 dni od daty podpisania umowy na wejście na plac budowy. Prace ziemne, które prowadzi firma WAKOZ, nie będą miały wpływu na prace budowlane, ponieważ wszystkie działania zostały zaplanowane w taki sposób, aby firmy nie przeszkadzały sobie w procesie realizacji zadań. Budowa stadionu zakończy się w grudniu 2010 roku.
Pierwszy etap prac, roboty ziemne, rozpoczęto już w połowie grudnia minionego roku.

- W przyszłym tygodniu gościmy delegację UEFA i myślę, że dzięki takim dniom jak dzisiaj możemy powiedzieć, że Polska jest wiarygodnym partnerem UEFA i Polska to, do czego się zobowiązała, dzisiaj realizuje - tak podsumowuje dzień podpisania umowy na generalnego wykonawcę gdańskiego stadionu Marcin Herra, szef PL.2012.

Pod jakim względem budowa stadionu jest dla Państwa wyzwaniem? - pytamy Michała Kruszyńskiego z Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.
- Tego typu obiekty w Polsce to absolutne novum. Mamy do wybudowania obiekt spełniający najwyższe standardy UEFA (stadiony klasy elite). Jego niepowtarzalna architektura i design będą wymagać od wykonawców precyzji. O to jednak jesteśmy spokojni, ponieważ gdański stadion będą budować bardzo doświadczone firmy. Wiele wyzwań mamy już za sobą: pozwolenia, decyzja lokalizacyjna, projekt – wszystko to dzięki sprawnej pracy i doskonałej komunikacji pomiędzy BIEG 2012 a gdańskim magistratem i Urzędami Wojewódzkim oraz Marszałkowskim. Podpisaliśmy właśnie umowę z wykonawcą. Organizacja pracy i nasza determinacja pozwala spać spokojnie. Jeśli pojawią się przeszkody, to zawsze znajdzie się sposób aby je pokonać.

Czy podczas budowy mogą wystąpić jakieś trudności?
-
Każda budowa to duże przedsięwzięcie logistyczne, dlatego zanim przystąpiliśmy do pracy określiliśmy ryzyka – szereg zagrożeń, jakie możemy spotkać po drodze oraz ustaliliśmy możliwe warianty ich neutralizacji. Trudności na budowie pojawiają się zawsze – mniejsze i większe. Jednak firma WAKOZ bardzo dobrze wywiązuje się z prac ziemnych (wymiana gruntu), i dlatego już niedługo generalny wykonawca, który ma wielkie doświadczenie i wiele dobrych opinii, rozpocznie wylewanie fundamentów. Nie spodziewamy się tu większych przeszkód, a jeśli się pojawią przeciwstawimy im doświadczenie i sprawny zespół. Do 2010 roku wybudujemy wspaniały, nowoczesny stadion piłkarski w Gdańsku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany