6,8 mln zł na termomodernizację dla Lublina

2009-12-11 14:39
Od lewej: prezydent Miasta Lublin; podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Od lewej: Adam Wasilewski - prezydent Miasta Lublin; Adam Zdziebło - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Jan Wiater - wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Łącznie mieszkańcy województwa lubuskiego mają szansę tylko w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na prawie 6 mld złotych dofinansowania różnego rodzaju inwestycji. Nasz program kojarzy się przede wszystkim z budową dróg i autostrad czy może z budową sieci kanalizacyjnych, ale to są właśnie także projekty termomodernizacyjne..." - 9 grudnia 2009 r. w Lublinie powiedział Adam Zdziebło, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

W tym dniu bowiem podpisana została umowa o dofinansowanie projektu "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Lublinie”" który uzyskał 6,8 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację tej inwestycji jest Miasto Lublin. Rozliczenie inwestycji planowane jest na koniec roku 2010.

Inwestycja obejmie  Gimnazjum nr 1 i nr 2 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie. W zakres realizacji projektu wchodzą: docieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów; wymiana okien i drzwi zewnętrznych; modernizacja centralnego ogrzewania; modernizacja węzłów cieplnych, instalacja solarna.  Zmniejszenie zużycia energii w ilości 3141,1 MWh/rok oraz uniknięcie emisji CO2 w ilości 1 502,5 ton/rok - taki będzie ekologiczny wynik realizacji projektu.

W Programie Infrastruktura i Środowisko na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej przeznaczono około 230 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Refundowane są wydatki na: ocieplenie obiektu; wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne; przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji.
W kraju podpisano dotychczas 5 umów termonodernizacyjnych na kwotę dofinansowania z Unii Europejskiej prawie 68 mln zł. Odbył się jeden nabór wniosków, w ramach którego wpłynęło 135 aplikacji. W ocenie merytorycznej II stopnia znajduje się obecnie 18 wniosków.
W połowie 2010 r. planuje się podpisanie kolejnych umów o dofinansowanie inwestycji. Ze względu na wykorzystanie całej alokacji na realizację projektów w zakresie termomodernizacji, nie planuje się kolejnych naborów wniosków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej