6,8 mln zł na termomodernizację dla Lublina

2009-12-11 14:39
Od lewej: prezydent Miasta Lublin; podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Od lewej: Adam Wasilewski - prezydent Miasta Lublin; Adam Zdziebło - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Jan Wiater - wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Łącznie mieszkańcy województwa lubuskiego mają szansę tylko w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na prawie 6 mld złotych dofinansowania różnego rodzaju inwestycji. Nasz program kojarzy się przede wszystkim z budową dróg i autostrad czy może z budową sieci kanalizacyjnych, ale to są właśnie także projekty termomodernizacyjne..." - 9 grudnia 2009 r. w Lublinie powiedział Adam Zdziebło, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

W tym dniu bowiem podpisana została umowa o dofinansowanie projektu "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Lublinie”" który uzyskał 6,8 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację tej inwestycji jest Miasto Lublin. Rozliczenie inwestycji planowane jest na koniec roku 2010.

Inwestycja obejmie  Gimnazjum nr 1 i nr 2 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie. W zakres realizacji projektu wchodzą: docieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów; wymiana okien i drzwi zewnętrznych; modernizacja centralnego ogrzewania; modernizacja węzłów cieplnych, instalacja solarna.  Zmniejszenie zużycia energii w ilości 3141,1 MWh/rok oraz uniknięcie emisji CO2 w ilości 1 502,5 ton/rok - taki będzie ekologiczny wynik realizacji projektu.

W Programie Infrastruktura i Środowisko na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej przeznaczono około 230 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Refundowane są wydatki na: ocieplenie obiektu; wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne; przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji.
W kraju podpisano dotychczas 5 umów termonodernizacyjnych na kwotę dofinansowania z Unii Europejskiej prawie 68 mln zł. Odbył się jeden nabór wniosków, w ramach którego wpłynęło 135 aplikacji. W ocenie merytorycznej II stopnia znajduje się obecnie 18 wniosków.
W połowie 2010 r. planuje się podpisanie kolejnych umów o dofinansowanie inwestycji. Ze względu na wykorzystanie całej alokacji na realizację projektów w zakresie termomodernizacji, nie planuje się kolejnych naborów wniosków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej