40 ton folii zniknęło z budowy

2010-07-21 13:33
Akcja Folia znika z budowy
Autor: Xella Polska

Od osiemnastu miesięcy firma Xella Polska we współpracy z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzi proekologiczną akcję na rzecz ochrony środowiska - "Folia znika z budowy". Efekt – 40 ton folii budowlanej zniknęło z polskich placów budów!

- Według ostatnich dostępnych danych GUS z 2008 roku - w Polsce wprowadzono na rynek 669,932 ton opakowań z tworzyw sztucznych, w tym podlegających obowiązkowi recyklingu 667,891 ton. – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska Sp. z o.o. - Recyklingowi poddano jedynie 159,845 tys. ton. Osiągnięty poziom recyklingu w podanym roku 2008 wyniósł zaledwie 23,9% wszystkich wprowadzonych na rynek opakowań z tworzyw sztucznych w tym roku. Jestem pewna, że zainicjowana przez nas akcja przyczyni się do znaczącego wzrostu tego poziomu. 

Akcja w liczbach
Akcja „Folia znika z budowy” została uruchomiona na początku 2009 roku. Już w połowie roku 2009 organizatorzy mogli pochwalić się oczyszczeniem z folii 50 placów budowy na terenie całego kraju. Po upływie roku liczba ta wzrosła 2,5-krotnie – 135 placów budowy zostało objętych akcją. Wiosną 2010 akcja ponownie zaczęła się dynamicznie rozwijać.

Podczas trwania akcji odebrano łącznie 40 000 kg folii ze 178 budów z całej Polski. W ostatnim kwartale roku 2010 najwięcej zgłoszeń odnotowano z województw: mazowieckiego, pomorskiego oraz kujawsko – pomorskiego. Najczęściej odbiór folii zgłaszały osoby prywatne lub deweloperzy prowadzący małe budowy ale nie brakowało również zgłoszeń ze strony firm prowadzących duże inwestycje.

- Drugi kwartał roku 2010 wskazuje na trend wzrostowy w liczbie zgłoszeń, z przewagą budów prywatnych. Warunki pogodowe jak też ustabilizowana sytuacja na rynku znajdują odzwierciedlenie w branży budowlanej. Dzięki temu spodziewamy się dużego odzewu w kolejnym kwartale. – mówi Anna Grom–Parsons, koordynator ds. rynku ze strony Interseroh. – Sytuacja na rynku surowców wtórnych nadal pozostaje sprzyjająca i nie przewidujemy większych trudności wśród lokalnych odbiorców folii.

Z zużytej folii można wyprodukować granulat, małe formy plastikowe, paliwa alternatywne, a nawet energię. Potraktowanie odpadów z tworzyw sztucznych jako wartościowy materiał do dalszego wykorzystywania przyczynia się także do oszczędzania ograniczonych zasobów naturalnych m.in. ropy naftowej i gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany