37 chętnych do budowy jednego odcinka A2

2009-08-17 13:58
Ruch na A2
Autor: Autostrada Wielkopolska SA Ruch na A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, 14 sierpnia 2009 roku, otworzyła oferty złożone przez 37 uczestników przetargu na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 (91 km, odcinek od Strykowa do Konotopy). Wybór wykonawców - projektowany fragment A2 został podzielony na 5 odcinków i dla każdego prowadzone jest oddzielne postępowanie przetargowe - planowany jest na koniec września br.

Na odcinek A złożono 9 ofert, na odcinek B - 6, na odcinek C - 9, na odcinek D - 6, na odcinek E - 7. Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt inwestycji od Strykowa do Konotopy na poziomie 5,7 mld złotych. Po zsumowaniu poszczególnych najtańszych ofert na poszczególne odcinki, prognozowany koszt inwestycji to 3 mld zł. Oszczędność zatem może wynieść 2,7 mld zł.

Najtańszą ofertę na realizację odcinka A złożyło konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group Co. Ltd na czele – 754,5 mln zł przy kosztorysie 1,7 mld zł (firma ta jeszcze "walczy" o budowę centralnej cześci II linii warszawskiegio metra - red.).
Najtańszą ofertę na odcinek B złożyło konsorcjum firm z liderem SRB Civil Engineering Ltd (Irlandia) na czele – 706,5 mln zł, przy kosztorysie 1,04 mld zł.
W przypadku odcinka C ponownie bezkonkurencyjne okazało się China Overseas Engineering Group Co. Ltd. Oferta to 534 mln zł, przy kosztorysie 1,1 mld zł.
W przetargu na odcinek D najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum pod kierunkiem firmy Strabag Sp. z o.o. Przy kosztorysie 1 mld zł, oferta zamknęła się kwotą 643,8 mln zł.
Najkorzystniejszą ofertę na projekt i budowę odcinka E złożyło ponownie konsorcjum z SRB Civil Engineering Ltd.(Irlandia) , na czele – 330,6 mln zł przy kosztorysie 669 mln zł.

Wszyscy wykonawcy, którzy złożyli oferty przeszli wcześniej pozytywnie I etap weryfikacji formalnej pod kątem spełniania warunków udziału w postępowaniu i zdolności do należytego wykonania zamówienia. GDDKiA badała sytuację ekonomiczną i finansową wykonawców, zapewniającą wykonanie zamówienia, jak również oceniano niezbędną wiedzę i doświadczenie firm oraz weryfikowano kwalifikacje osób przewidzianych do pełnienia kluczowych funkcji przy realizacji projektu i budowy autostrady.

Warunki udziału w postępowaniu, które określiła GDDKiA w ogłoszeniach o zamówieniu zapewniają, iż wykonawcy biorący udział w II etapie przetargu posiadają doświadczenie w budowie lub przebudowie dróg klasy A lub S lub GP (autostrad, tras ekspresowych lub dróg głównych ruchu przyspieszonego) oraz budowie lub przebudowie obiektów mostowych, a także dysponują osobami na stanowisko Dyrektora Kontraktu oraz projektantami drogowymi i mostowymi.
Proces projektowania i budowy A2 na odcinku od Strykowa do Konotopy ruszy w 2009 roku. Autostrada zostanie oddana do użytku do końca maja 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej