30 czerwca 2023 sprawdź licznik prądu, jeśli nie chcesz dopłacać do rachunku za energię elektryczną!

2023-06-15 11:30
jak oszczędzać prąd
Autor: Getty Images Jest decyzja rządu w sprawie limitu zużycia energii elektrycznej

Na koniec czerwca warto wiedzieć, czy zużyliśmy więcej, czy mniej niż połowę rocznego limitu energii elektrycznej po zamrożonych cenach. W większości gospodarstw domowych to 1000 kWh. Sprawdź licznik prądu, żeby wiedzieć, czy będziesz dopłacać za prąd za 2023 r. Przypominamy limity na prąd dla gospodarstw domowych.

Spis treści

  1. Jak sprawdzić zużycie prądu?
  2. Jakie są limity prądu na 2023 r.
  3. Jak oszczędzać prąd?
  4. Jaki jest bonus za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej?

30 czerwca 2023 mija połowa roku. W bieżącym jest to ważny termin dla użytkowników energii elektrycznej. Odbiorcy w gospodarstwach domowych korzystający z taryfy G 11 lub G12 są objęci zamrożeniem cen prądu na poziomie z 2022 r. Jednak obniżka jest obwarowana limitem zużycia, powyżej którego cena prądu będzie znacznie wyższa. Dlatego warto w połowie roku sprawdzić, ile prądu już zużyliśmy i czy grozi nam podwyższona cena za prąd. Jeśli przekroczyliśmy połowę limitu, jest czas na wdrożenie rozwiązań oszczędnościowych.

Jak sprawdzić zużycie prądu?

Jeśli sami kontrolujemy zużycie prądu, spisując dane z licznika w określonych terminach, należy pamiętać o dacie 30 czerwca i tego dnia sprawdzić stan licznika, a następnie porównać go z danymi na dzień 31 grudnia 2022 r. Warto przestudiować uważnie faktury za prąd. Są tam podane wskazania licznika w dniach odczytu, na podstawie których (oraz średniego zużycia dobowego) zostały oszacowane wskazania między innymi na dzień 1 stycznia bieżącego roku.

Można także skorzystać z danych przedstawianych na stronach internetowych poszczególnych dostawców energii. Jest tam na przykład podawane średnie dobowe zużycie prądu w poszczególnych miesiącach. Na wykresach jest przedstawiane zużycie w określonych odcinkach czasu, które można zsumować do roku albo nieco dłuższego okresu. Można też spojrzeć na dane za rok ubiegły. Jeśli nie zmieniliśmy swoich nawyków i liczby urządzeń korzystających z prądu, możemy przyjąć, że w tym roku nasze zużycie energii elektrycznej będzie podobne.

Jakie są limity prądu na 2023 r.

Dla przypomnienia podajemy roczne limity zużycia prądu dla odbiorców korzystających z taryfy G11 lub G12:

  • gospodarstwa domowe – 2000 kWh,
  • gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami – 2600 kWh,
  • rolnicy oraz duże rodziny (z Kartą Dużej Rodziny) – 3000 kWh.

Za prąd powyżej tego limitu możemy zapłacić nawet 0,693 netto za 1 kWh. To jest maksymalna stawka za energię czynną w 2023 r.

Jak oszczędzać prąd?

Pół roku to jeszcze dużo czasu, żeby wprowadzić zmiany w sposobie korzystania z urządzeń elektrycznych. Na stronach internetowych spółek dostarczających prąd do naszych domów działają kalkulatory zużycia prądu, przygotowane są listy urządzeń najbardziej prądożernych, a także podpowiedzi, jak zmniejszyć wskazania licznika w najbliższych miesiącach. Warto z nich skorzystać, ponieważ zmniejszenie zużycia prądu to nie tylko mniejsze nasze rachunki, lecz także obciążenie dla środowiska.

Jaki jest bonus za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej?

Wraz z przepisami o zamrożeniu cen prądu przygotowano dodatkową zachętę, żeby oszczędzać, to jest upust w 2024 r. Jeżeli w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużycie energii przez gospodarstwo domowe nie będzie większe niż 90% zużycia w analogicznym poprzednim okresie, czyli od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., to w fakturze za energię elektryczną w 2024 r. dla tego gospodarstwa zostanie uwzględniony rabat. Jego wysokość to 10% kosztów energii pobranej z sieci (cena energii + usługa jej dystrybucji) w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Rabat będzie naliczany automatycznie przez spółki energetyczne, jeśli zostaną spełnione ku temu warunki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej