270 mln zł na uniwersytecki CeNT

2009-07-09 12:49
Centrum Nowych Technologii
Autor: Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o.

Uniwersytet Warszawski podpisał 8 lipca 2009 roku umowę w sprawie dofinansowania budowy dwóch gmachów Centrum Nowych Technologii "Ochota" Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT I oraz CeNT II) z unijnego programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Na mocy porozumienia podpisanego przez prof. Katarzynę Chałasińską-Macukow, rektor UW oraz dr. Olafa Gajla, dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji (instytucji wdrażającej unijny program IiŚ), uczelnia otrzyma ponad 270 mln zł.

Prowadzona w ramach Centrum Nowych Technologii (CeNT) działalność dotyczyć będzie przede wszystkim dziedzin związanych z nowymi technologiami (biotechnologią, technologiami biomedycznymi, informatycznymi i informacyjnymi) oraz nowymi materiałami.

- Pięć lat temu zaczęliśmy myśleć o stworzeniu na Uniwersytecie interdyscyplinarnej jednostki łamiącej bariery pomiędzy wydziałami i dyscyplinami - wspominała podczas uroczystości prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. - Wtedy pomysł utworzenia centrum badawczego, powiązanego z dydaktyką na najwyższym poziomie, czyli elitarnymi studiami magisterskimi i doktoranckimi, wydawał się awangardowy. Obecnie okazał się spójny z planami rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce. - Powstanie CeNT I oraz CeNT II to dopiero początek rozbudowy uniwersyteckiego kampusu Science na Ochocie. Mamy już wstępną obietnicę dotyczącą finansowania Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, czyli CeNT III. W przyszłości na Ochocie powstanie też nowy budynek Wydziału Psychologii. Wszystkie te przedsięwzięcia wpisują się w strategię rozwoju Uniwersytetu i jego koncentracji w ramach trzech kampusów - podkreśliła rektor UW, odwołując się do niedawnej decyzji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o przeznaczeniu na budowę CeNT III 282 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

O sukcesach UW w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych mówiła także prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, uczestnicząca w uroczystości podpisania umowy pomiędzy UW i OPI:
- Bardzo się cieszę, że na liście projektów, które otrzymają dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka jest projekt CeNT III. Uniwersytet Warszawski uzyskał też 49,7 mln złotych w konkursie na dofinansowanie projektów z programu operacyjnego "Kapitał Ludzki". Oznacza to, że władze UW i poszczególnych wydziałów potrafią bardzo skutecznie pozyskiwać fundusze strukturalne na rozwój najlepszej uczelni w Polsce.

Na terenie znajdującym się między ulicami Żwirki i Wigury, Wawelską, Grójecką oraz Banacha, zwanym campusem "Ochota" znajduje się dziś kilkanaście budynków, które powstawały w różnym okresie i mają bardzo różną wartość architektoniczną. Między budynkami brak miejsc służących integracji studentów. Widać też, że budynki nie były projektowane jako część większej całości. Wkrótce ma się to zmienić. Władze Uniwersytetu chcą, by za kilka lat ten blisko 12 hektarowy teren był wizytówką polskiej nauki. W lutym 2007 r. Uniwersytet wspólnie z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił konkurs na opracowanie nowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej tego terenu. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście pracowni architektonicznych. Ostatecznie prace złożyło pięć z nich. Sąd konkursowy - w którym zasiedli przedstawiciele Uniwersytetu i architektów - ogłosił swą decyzję 30 lipca 2007 r. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Kuryłowicz & Associates.

Park na terenie kampusu Ochota
Autor: Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. Park na terenie kampusu "Ochota"

Projekt przewiduje modernizację istniejących akademików, budynku laboratoryjno-technicznego Wydziału Fizyki oraz gmachu Radiochemii. Wyburzone zostaną prowizoryczne baraki oraz klub Proxima. W ich miejscu powstanie Centrum Kultury Studenckiej. Zbudowane zostaną również gmachy Wydziału Fizyki, budynek dla nauk biologiczno-chemicznych oraz dla Wydziału Psychologii.
W centrum kampusu powstanie park wyprofilowany w taki sposób, aby tworzył naturalny amfiteatr. Jednym z głównych elementów założeń architektonicznych jest zieleń - trawniki, zieleń wysoka i niska, żywopłoty oraz zielone ściany stworzą wrażenie campusu - ogrodu nawiązującego do terenu sąsiadującego Pola Mokotowskiego. Rośliny przykryją m.in. dach budynku Centrum Kultury Studenckiej.
Przeszklone bryły budynków wyposażonych w nowoczesne laboratoria, otoczone zielenią będą doskonałym miejscem do nauki oraz wypoczynku. Cały kompleks, doskonale wkomponowany w otaczający go miejski krajobraz.

W sierpniu 2008 r. rozpoczęły się prace budowlane polegające na przygotowaniu terenu pod budowę pierwszego, zaprojektowanego już wcześniej budynku - Centrum Nowych Technologii I. W 2010 r. rozpocznie się budowa dwóch kolejnych budynków: Centrum Nowych Technologii II - CeNT II (przeznaczonego dla Wydziału Fizyki) oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych - CeNT III. Projekty finansowane będą ze środków unijnych, CENT I oraz CeNT II z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", z kolei Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych z programu "Innowacyjna Gospodarka". W sumie Uniwersytet otrzyma na budowę trzech centrów ponad 550 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej