26 nieruchomości PKP S.A. o wartości 270 mln zł

2010-08-03 8:00

... przekazały Polskie Koleje Państwowe S.A. samorządowej spółce Przewozy Regionalne. Tym samym Przewozy Regionalne przejeły na własność cały niezbędny majątek od PKP S.A. PKP S.A. przekazała już wszystkim spółkom Grupy PKP nieruchomości o wartości 6 mld zł.

Lista aportowanych nieruchomości została wspólnie uzgodniona przez Przewozy Regionalne i PKP S.A. Przekazywane obiekty to grunty, zaplecza techniczne, pomieszczenia administracyjne w trzynastu województwach. Wśród nich, dwa największe kompleksy to: hale naprawcze i zaplecza techniczne w Idzikowicach (województwo łódzkie) o wartości 20 mln zł oraz we Wrocławiu o wartości 28 mln zł.

Grunty i budynki wnoszone do innych spółek muszą mieć tzw. zdolność aportową. Aby PKP S.A. mogła je przekazać muszą one zostać: uwłaszczone na rzecz PKP S.A., wydzielone z terenów zamkniętych, naniesione na mapy geodezyjne, oraz oszacowane przez niezależnych rzeczoznawców. Proces przygotowania jednej nieruchomości do aportu trwa od pół do półtora roku. Polskie Koleje Państwowe S.A. zgodnie z ustawą o restrukturyzacji i komercjalizacji PKP wnoszą do obecnych i byłych spółek Grupy PKP niezbędny dla ich funkcjonowania majątek.

Nieruchomości wniesione przez PKP S.A. do spółek kolejowych mają wartość 6 mld zł. W tym roku PKP S.A., poza aportem do Przewozów Regionalnych, wniesie nieruchomości o wartości ponad 400 mln zł między innymi do spółek: PKP CARGO S.A., PKP Energetyka S.A., Telekomunikacja Kolejowa Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury Sp. z o.o. Łącznie w 2010 roku PKP S.A. wniesie do spółek nieruchomości o wartości około 700 mln zł.

Przekazanie nieruchomości samorządowej spółce Przewozy Regionalne umożliwiła nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Nowelizacja ustawy umożliwia PKP SA wniesienie do spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o. aportu w postaci nieruchomości niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich, odkupienie udziałów objętych przez PKP SA z tego tytułu przez Skarb Państwa oraz nieodpłatne przekazanie udziałów przez Skarb Państwa na rzecz samorządów województw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej