25. BUDMA – czas na podsumowania

2016-02-23 14:25
BUDMA
Autor: brak danych

BUDMA 2016 była wydarzeniem jubileuszowym, gdyż minęło 25 lat, odkąd po raz pierwszy branża budowlana zaprezentowała swoją ofertę. W tym roku targi odnotowały setki nowości produktowych i rozwiązań technologicznych zaprezentowanych przez około 800 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata, w tym wiele rynkowych premier, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji...

Jak to bywa podczas jubileuszy, są one zwykle pretekstem do różnych podsumowań. W tym roku zatem 35 firm zostało uhonorowanych przez prezesów zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich okolicznościowymi statuetkami i osobistymi podziękowaniami za ogromny udział w tworzeniu targów BUDMA. Ponadto zwiedzający zapoznali się z 23 produktami nagrodzonymi Złotym Medalem MTP, potwierdzającym ich innowacyjność i wysoką jakość. 

BUDMIE w tym roku towarzyszyły równolegle targi KOMINKI. Dzięki specjalnej instalacji odprowadzania spalin, prezentowane urządzenia mogły płonąć prawdziwym ogniem. Tym targom towarzyszyła m.in. Wystawa Zduństwo Wczoraj i Dziś – kolekcję starych kafli, pieców żelaznych oraz kuchni, a także akcesoriów zduńskich zaprezentowało Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej. Wystawę uatrakcyjniły pokazy rzemiosła zduńskiego i technik budowy urządzeń grzewczych przygotowane przez Cech Zdunów Polskich. W czasie targów zduni „przywrócili do życia” także stary, zabytkowy piec.

Już po raz trzeci na BUDMIE zrealizowany został program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych sieci handlowych i grup zakupowych z 24 krajów z całego świata. Ponad 300 osób z zagranicznych rynków nawiązało nowe, intratne kontakty z wystawcami targów.
W czasie czterech targowych dni, tereny ekspozycyjne BUDMY i KOMINKÓW odwiedziło niemal 45 000 osób. Byli wśród nich architekci, kupcy, fachowcy i inwestorzy czyli przedstawiciele najważniejszych grup profesjonalistów, którym dedykowana była ekspozycja i program konferencyjny. Szczególnej uwadze zwiedzających polecane były m.in.:
● Dni Inżyniera Budownictwa – dwudniowe spotkanie poruszyło m.in. takie tematy jak zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego czy także wymagań w zakresie energooszczędności w budownictwie
● VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – wybitni specjaliści budownictwa energooszczędnego odpowiedzieli na główne pytanie - jak skutecznie zadbać o obniżenie rachunków?
● Nowoczesna stal –  „Stal w nowoczesnej architekturze – projektowanie i realizacja” – pod takim tytułem odbyła się konferencja poświęcona budownictwu opartemu na konstrukcjach stalowych.
● Forum Zielonej Infrastruktury DAFA– eksperci ze środowisk naukowych, delegaci niemieckiego Stowarzyszenia FBB oraz specjaliści z firm członkowskich Stowarzyszenia DAFA podjęli dyskusję na temat poprawnego projektowania i wykonania dachów i fasad zielonych oraz promocji idei zielonego budownictwa.
● „Jak przygotować firmę do unikania walki cenowej – oferta wartości” (2 lutego) – prelekcja Agnieszki Węglarz, dyrektor programu ICAN Total Marketing B2B w ICAN Institute, przyniosła odpowiedź m.in. na pytanie jak sprzedawać drożej dzięki koncepcji oferty wartości?

W ramach Forum ARCHITEKTURY i projektu Strada di Architettura, targowi goście mieli okazję spotkać się z jednymi z najwybitniejszych architektów tzw. młodego pokolenia. „Nie spodziewałem się, aż tak dużej skali tego wydarzenia” – od takich słów rozpoczął swój wykład jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów. W trakcie targów rozstrzygnięta została druga edycja konkursu Szkice Architektoniczne. Tegorocznym tematem były „Trzy kolory w przestrzeni”, a spośród ponad 70 nadesłanych prac, jury wyróżniło 10 szkiców..
Szczególną gratką dla architektów okazała się także gra miejska „Operacja di Quadro”, po raz pierwszy dołączona do programu wydarzeń targów BUDMA, w której wzięło udział ponad 40 osób. Miejscem tej ekscytującej i wymagającej gry były okolice poznańskiego Starego Rynku.
Trzeba też wspomnieć o MONTERIADZIE, czyli spotkaniach z monterami, dystrybutorami stolarki oraz odbiorcami końcowymi, podczas których odbywały się specjalne pokazy dobrego montażu drzwi, okien, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażowych, mocowań oraz narzędzi.

A skoro o specjalistach i dobrych praktykach mowa, to przypominamy, że podczas BUDMY 2016 zostały rozstrzygnięte
Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy,  VIII Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy,  III Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin oraz II Mistrzostwa Polski w Łupaniu Drewna. Oprócz zmagań konkursowych, każdy ze zwiedzających miał okazję do obejrzenia pokazów nowych technik montażu okładzin ceramicznych czy również skorzystać z porad i szkoleń organizowanych przez współpracujące z targami stowarzyszenia.

Jest już znany termin następnej BUDMY – 7-10 lutego 2017. Tym razem targom BUDMA towarzyszyć będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi Bram i Fasad WinDoor-Tech.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej