25. BUDMA – czas na podsumowania

2016-02-23 14:25
BUDMA
Autor: brak danych

BUDMA 2016 była wydarzeniem jubileuszowym, gdyż minęło 25 lat, odkąd po raz pierwszy branża budowlana zaprezentowała swoją ofertę. W tym roku targi odnotowały setki nowości produktowych i rozwiązań technologicznych zaprezentowanych przez około 800 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata, w tym wiele rynkowych premier, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji...

Jak to bywa podczas jubileuszy, są one zwykle pretekstem do różnych podsumowań. W tym roku zatem 35 firm zostało uhonorowanych przez prezesów zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich okolicznościowymi statuetkami i osobistymi podziękowaniami za ogromny udział w tworzeniu targów BUDMA. Ponadto zwiedzający zapoznali się z 23 produktami nagrodzonymi Złotym Medalem MTP, potwierdzającym ich innowacyjność i wysoką jakość. 

BUDMIE w tym roku towarzyszyły równolegle targi KOMINKI. Dzięki specjalnej instalacji odprowadzania spalin, prezentowane urządzenia mogły płonąć prawdziwym ogniem. Tym targom towarzyszyła m.in. Wystawa Zduństwo Wczoraj i Dziś – kolekcję starych kafli, pieców żelaznych oraz kuchni, a także akcesoriów zduńskich zaprezentowało Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej. Wystawę uatrakcyjniły pokazy rzemiosła zduńskiego i technik budowy urządzeń grzewczych przygotowane przez Cech Zdunów Polskich. W czasie targów zduni „przywrócili do życia” także stary, zabytkowy piec.

Już po raz trzeci na BUDMIE zrealizowany został program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych sieci handlowych i grup zakupowych z 24 krajów z całego świata. Ponad 300 osób z zagranicznych rynków nawiązało nowe, intratne kontakty z wystawcami targów.
W czasie czterech targowych dni, tereny ekspozycyjne BUDMY i KOMINKÓW odwiedziło niemal 45 000 osób. Byli wśród nich architekci, kupcy, fachowcy i inwestorzy czyli przedstawiciele najważniejszych grup profesjonalistów, którym dedykowana była ekspozycja i program konferencyjny. Szczególnej uwadze zwiedzających polecane były m.in.:
● Dni Inżyniera Budownictwa – dwudniowe spotkanie poruszyło m.in. takie tematy jak zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego czy także wymagań w zakresie energooszczędności w budownictwie
● VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – wybitni specjaliści budownictwa energooszczędnego odpowiedzieli na główne pytanie - jak skutecznie zadbać o obniżenie rachunków?
● Nowoczesna stal –  „Stal w nowoczesnej architekturze – projektowanie i realizacja” – pod takim tytułem odbyła się konferencja poświęcona budownictwu opartemu na konstrukcjach stalowych.
● Forum Zielonej Infrastruktury DAFA– eksperci ze środowisk naukowych, delegaci niemieckiego Stowarzyszenia FBB oraz specjaliści z firm członkowskich Stowarzyszenia DAFA podjęli dyskusję na temat poprawnego projektowania i wykonania dachów i fasad zielonych oraz promocji idei zielonego budownictwa.
● „Jak przygotować firmę do unikania walki cenowej – oferta wartości” (2 lutego) – prelekcja Agnieszki Węglarz, dyrektor programu ICAN Total Marketing B2B w ICAN Institute, przyniosła odpowiedź m.in. na pytanie jak sprzedawać drożej dzięki koncepcji oferty wartości?

W ramach Forum ARCHITEKTURY i projektu Strada di Architettura, targowi goście mieli okazję spotkać się z jednymi z najwybitniejszych architektów tzw. młodego pokolenia. „Nie spodziewałem się, aż tak dużej skali tego wydarzenia” – od takich słów rozpoczął swój wykład jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów. W trakcie targów rozstrzygnięta została druga edycja konkursu Szkice Architektoniczne. Tegorocznym tematem były „Trzy kolory w przestrzeni”, a spośród ponad 70 nadesłanych prac, jury wyróżniło 10 szkiców..
Szczególną gratką dla architektów okazała się także gra miejska „Operacja di Quadro”, po raz pierwszy dołączona do programu wydarzeń targów BUDMA, w której wzięło udział ponad 40 osób. Miejscem tej ekscytującej i wymagającej gry były okolice poznańskiego Starego Rynku.
Trzeba też wspomnieć o MONTERIADZIE, czyli spotkaniach z monterami, dystrybutorami stolarki oraz odbiorcami końcowymi, podczas których odbywały się specjalne pokazy dobrego montażu drzwi, okien, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażowych, mocowań oraz narzędzi.

A skoro o specjalistach i dobrych praktykach mowa, to przypominamy, że podczas BUDMY 2016 zostały rozstrzygnięte
Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy,  VIII Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy,  III Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin oraz II Mistrzostwa Polski w Łupaniu Drewna. Oprócz zmagań konkursowych, każdy ze zwiedzających miał okazję do obejrzenia pokazów nowych technik montażu okładzin ceramicznych czy również skorzystać z porad i szkoleń organizowanych przez współpracujące z targami stowarzyszenia.

Jest już znany termin następnej BUDMY – 7-10 lutego 2017. Tym razem targom BUDMA towarzyszyć będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi Bram i Fasad WinDoor-Tech.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany