Prawie 1,5 mld zł w odnawialne źródła energii i obiekty wysoko sprawnej kogeneracji

2009-02-26 13:00

Programu wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii i obiekty wysoko sprawnej kogeneracji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2009-2012 został przedłożony przez Ministra Środowiska Radzie Ministrów. Budżet programu opiewa na ok. 1,5 mld zł.

Program zakłada, że dofinansowaniem będzie objęta budowa lub modernizacja dużych inwestycji związanych z:

  • budową odnawialnych źródeł energii (OZE) o mocy łącznej ok. 300 MW, 
  • budową lub modernizacją obiektów wysoko sprawnej kogeneracji o mocy ok. 50 MW.

Wśród przedsięwzięć objętych Programem wymienić należy np.: inwestycje obejmujące wytwarzanie energii cieplnej przy użyciu biomasy, elektrownie wiatrowe, pozyskiwanie energii z wód geotermalnych, elektrownie wodne o mocy poniżej 5 Mwe czy wysoko sprawną kogenerację bez użycia biomasy.

Środki na realizację ww. inwestycji i przedsięwzięć gromadzone są na specjalnym subfunduszu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pochodzą one z kar oraz opłat zastępczych wpłacanych przez przedsiębiorstwa energetyczne, które nie wywiązują się z obowiązku podaży określonej ilości elektryczności otrzymanej z OZE.

Ideą Programu jest udzielanie pożyczek inwestycyjnych z możliwością ich znacznego umorzenia. Inwestorzy będą mogli otrzymać pożyczkę długoterminową, rozłożoną na 15 lat, w wysokości do 50 mln zł, która pokryje 75% kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia. Stała stopa oprocentowania pożyczki będzie wynosić 6% (banki komercyjne dla tego typu inwestycji stosują oprocentowanie w wysokości 9-12%).
Dodatkowym, bardzo korzystnym czynnikiem, jest możliwość umorzenia pożyczki do 50% kwoty w zależności od rentowności przedsięwzięcia. Umorzenie będzie dotyczyć tylko tych inwestycji, dla których nie jest możliwe domknięcie montażu finansowego bez silnego czynnika dotacyjnego, np. instalacji geotermalnych. O umorzenie nie będą mogli występować inwestorzy realizujący przedsięwzięcia rentowne, np. dogodnie zlokalizowane farmy wiatrowe.

W ramach Programu, realizowanego w latach 2009-2012, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosi co najmniej trzy konkursy. Pierwszy z nich ogłoszony zostanie już w marcu br. Informacje o trybie konkursu, obowiązujących formularzach oraz wnioskach zostanie przekazany do publicznej wiadomości na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej