11 ton surowca zamiast śmieci

2009-07-08 16:37
Folia znika z budowy
Autor: Xella Polska

Po sześciu miesiącach trwania proekologicznej akcji pilotażowej "Folia znika z budowy" organizatorzy podjęli decyzję o jej kontynuowaniu. Xella Polska, we współpracy z firmą Interseroh Organizacja Odzysku, zebrała w tym czasie 11 ton folii z całej Polski.

Folia znika z budowy
Autor: Xella Polska

W ostatnich miesiącach wiele regionalnych skupów folii i makulatury rezygnowało z odbierania surowców, ze względu na brak możliwości ich zbytu w Polsce oraz za granicą. Najbardziej boleśnie odczuły ją najmniejsze, lokalne przedsiębiorstwa, które najczęściej skoncentrowały się na skupie złomu lub całkowicie wstrzymywały działalność związaną z odbieraniem surowców.
- Pomimo trudności staraliśmy się proponować rozwiązania alternatywne - wskazywaliśmy punkty, w których można było oddawać folię, organizowaliśmy jej odbiór na nasz koszt, a w przypadku, gdy sytuacja z lokalnymi skupami była krytyczna, zachęcaliśmy do gromadzenia większych partii folii, by koszty transportu skompensować ilością odebranego surowca -  mówi Anna Grom-Parsons, koordynator ds. rynku z ramienia Interseroh.

Przypomnijmy, że w ramach akcji “Folia znika z budowy" każdy klient, który zakupi bloki SILKA lub bloczki YTONG, może zgłosić pod numer telefonu (022) 742 10 22 chęć oddania zbędnych opakowań foliowych. Ponieważ sa problemy na rynku surowców wtórnych, organizatorzy ustalają termin odbioru folii indywidualnie, w ciągu 5 dni od telefonicznego zgłoszenia. Warunkiem wzięcia udziału w akcji jest zebranie przynajmniej 1m3 czystej folii po materiałach budowlanych SILKA i YTONG, a przy okazji można też oddać folię z materiałów innych producentów.

W ciągu sześciu miesięcy takich zgłoszeń było ponad 50 zgłoszeń. Połowa z nich pochodziła od przedsiębiorstw budowlanych, pozostałe - od hurtowni materiałów budowlanych i inwestorów indywidualnych. Niektóre hurtownie oraz firmy budowlane prowadzące kilka inwestycji oddawały folię kilkakrotnie. Wśród nich znalazły się m.in.: Stalbud II z Sulejówka, Inżpol z Bydgoszczy, Polbud z Radomia, Barwa i Dydactor z Warszawy oraz Termochem z Puław.
- Budujące są zaangażowanie i świadomość ekologiczna zgłaszających, którym nie jest obojętne, gdzie trafi gromadząca się na placu budowy folia - mówi Monika Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu Xella Polska. - Aby jednak folia mogła być pełnowartościowym surowcem wtórnym, należy pamiętać o tym, że musi ona być czysta. Najlepiej, jeśli już na początku budowy odkłada się ją w oddzielny worek, by nie brudziła się i nie mokła na deszczu.

Szeroki pozytywny odzew ze strony firm i osób prywatnych zachęcił organizatorów do kontynuowania i rozszerzania zasięgu akcji.
- Aby móc w pełni odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, poszukujemy partnerów zainteresowanych odbiorami folii z budów. Do współpracy zapraszamy zarówno małe, lokalne skupy surowców wtórnych, jak również większe firmy działające w tej branży - mówi Maria Józefacka, kierownik biura Interseroh. - Szczególnie zależy nam na pozyskaniu partnerów w regionach, w których do tej pory napotkaliśmy trudności ze znalezieniem odbiorców, czyli w zachodniej i północnej części województwa mazowieckiego oraz w województwach śląskim i dolnośląskim.

Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w akcji proszeni są o kontakt z Interseroh - nr tel. (022) 742 10 22.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej