Rolety antywłamaniowe ustąpiły miejsca monitoringowi. Jak zabezpieczamy domy na czas wyjazdów na urlop 2023

2023-07-11 11:37
Zabezpieczenie domu na urlop 2023 - kamery internet monitoring
Autor: getty images Inteligentne kamery działające online przez internet po latach panowania drzwi i rolet antywłamaniowych stały się obecnie najbardziej popularnym sposobem zabezpieczenia mieszkania na czas dłuższej nieobecności jego użytkowników

Solidne zamki w mieszkaniu i system monitoringu w domu – to najpopularniejsze formy zabezpieczenia nieruchomości na czas dłuższej nieobecności właścicieli, np. podczas letnich urlopów. W domach, zwłaszcza nowo budowanych prawdziwą furorę robi monitoring, który w ciągu kilku lat szybko przeskoczył solidne zamki i rolety antywłamaniowej oraz alarmy.

Spis treści

  1. Spokój o dom lub mieszkanie w czasie urlopu
  2. Zabezpieczenia antywłamaniowe już na etapie budowy domu
  3. Monitoring: rośnie popyt na inteligentne systemy

Monitoring sprawdza się w praktyce, czego najlepiej dowodzą policyjne statystyki – spada wyraźnie liczba domów, wyposażonych w kamery monitoringu, do których w ostatnim czasie włamują się przestępcy.

Spokój o dom lub mieszkanie w czasie urlopu

Oczywiście, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych nic tak dobrze nie gwarantuje bezpieczeństwa na czas nieobecności mieszkańców jak życzliwe obserwacje i opieka sąsiadów. Do tego dobra polisa – na ostateczność, czyli gdy jednak do włamania i kradzieży dojdzie. Tu nic się nie zmienia od lat.

No może poza treścią samych polis i mnogością tak zwanych ryzyk, które one obejmują. O tym, że ubezpieczyciele trzymają rękę na pulsie i szybko dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości niech świadczy fakt, że w ofercie pojawiły się niedawno dodatkowe opcje ubezpieczające przed skutkami oszustwa „na wnuczka”.

Absolutną nowością, która na dodatek szybko powszednieje są jednak kamery i monitoring – nie tylko zresztą w domach, gdzie troskliwość i baczne oko sąsiadów, zwłaszcza w nocy może zawodzić. To przede wszystkim zasługa rozwoju nowych technologii, które otwierają wciąż nowe, coraz bardziej doskonalsze metody nadzoru – na dodatek wygodne, dające możliwość korzystania z nich na odległość i całkiem niedrogie.

Przy tym mogące mieć zastosowanie na różne sposoby. Od małych kamerek obsługiwanych online przez internet z dowolnego miejsca w Polsce a nawet i świecie, po klasyczne kamery przemysłowe sprzężone z solidnym systemem alarmowym i klasyczną usługą agencji ochrony.

To cię może zainteresować: Gdzie znajdziesz aktualną i rzetelną wiedzę o cenach transakcyjnych mieszkań i domów we wszystkich miejscowościach w Polsce

Zabezpieczenia antywłamaniowe już na etapie budowy domu

Z raportu portalu Oferteo.pl wynika, że w 2022 r. aż 85 proc. właścicieli domów w budowie zdecydowało się na montaż instalacji antywłamaniowych w swoich nowych domach

W poprzednich latach odsetek osób, które nie montowały żadnych zabezpieczeń przed włamaniem, oscylował w okolicy 30 proc.

Obecnie widoczny jest wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami.

Najczęściej wybieraną formą zabezpieczenia przed włamaniem są kamery monitoringu. Urządzenia takie zamontowane zostały w 59 proc. nowych domów. Co drugi z nich wyposażony został w drzwi, okna lub rolety antywłamaniowe. Podobny odsetek dotyczył montażu systemów alarmowych.

Rzadziej decydowano się na instalacje dodatkowych zabezpieczeń bram garażowych  – takiej odpowiedzi udzieliło 17proc. inwestorów. Niektóre osoby decydowały na bardziej kompleksowe rozwiązania. Na pełną obsługę firmy ochroniarskiej zdecydowało się 14 proc. ankietowanych

Bezpieczny dom
Autor: Materiały prasowe - Oferteo.pl

Monitoring: rośnie popyt na inteligentne systemy

Łatwym sposobem na zabezpieczenie domu przed włamaniem może być zakup urządzeń smart home. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami stale rośnie.

W 2022 roku jednymi z najczęściej kupowanych inteligentnych sprzętów były smart kamery monitoringu i systemy alarmowe. Może to być dobry wybór dla osób wyjeżdżających na wakacje, gdyż pozwalają one użytkownikowi na zdalne sprawdzenie sytuacji w domu za pomocą smartfona lub laptopa.

Zainteresowanie zabezpieczeniem domu widoczne jest również w rosnącym zapotrzebowaniu na usługi firm ochroniarskich. Od dwóch lat Oferteo odnotowuje wzrost liczby zapytań z tej kategorii.

 – Po okresie pandemii branża turystyczna odżyła, a coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazdy urlopowe, również te zagraniczne. Polacy chcą zabezpieczać swoje domy w tym okresie, nie dziwi nas zatem rosnące zapotrzebowanie na usługi firm ochroniarskich. Porównując najnowsze dane z pierwszej połowy 2023 roku z analogicznym okresem rok wcześniej, liczba zapytań w tej kategorii wzrosła o przeszło 70 proc.  – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl

Podobną sytuację odnotowano w przypadku zapotrzebowania na usługi montażu systemów monitoringu. Liczba zapytań o nie wzrosła o 36 proc. na przełomie 2021 i 2022 roku.

Z danych policji wynika, że rocznie odnotowywanych jest około 300 tysięcy włamań mniej niż pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. W 2022 roku w samej Warszawie odnotowano około 6,6 tys. włamań.  Dlatego nie warto wciąż rezygnować z zakupu systemów antywłamaniowych, a co najwyżej – idąc z duchem czasu – zainwestować w systemy, które złodzieje wolą omijać.

Zobacz też: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej