Chcesz szybciej wynająć lub sprzedać mieszkanie – zainwestuj w klimatyzację. Popyt rośnie w niewiarygodnym tempie

2023-06-28 6:15
Mieszkanie z klimatyzacją - wyższa cena za najem i sprzedaż
Autor: getty images Mieszkania zarówno od dewelopera jak i z rynku wtórnego szybciej sprzedają się lub wynajmują gdy są wyposażone w klimatyzację, a na dodatek za lepszą cenę

Już nie tylko bardzo wymagający najemcy czy nabywcy dopytują o klimatyzację w mieszkaniu. Na dodatek nie jest to kwestia sezonowa, bo skokowy popyt na najem i kupno mieszkań z instalacją dostarczającą chłód dał się zauważyć w maju. Można więc sądzić, że to już trwały trend, a do trendu trzeba się po prostu dostosować

Spis treści

  1. Klimatyzacja poszukiwana nie tylko w wakacje
  2. Mieszkanie z klimatyzacją: gdzie najłatwiej kupić lub wynająć?
  3. Mieszkanie z klimatyzacją: ile można zyskać na cenie

Dane z wcześniejszych lat przeanalizowane przez serwis Otodom wskazują, że zainteresowanie mieszkaniami z klimatyzacją rosło zazwyczaj w lipcu i sierpniu oraz dotyczyło głównie najmu.

Klimatyzacja poszukiwana nie tylko w wakacje

Inaczej jest w 2023 roku. Otodom już w maju br. odnotował aż 91-procentowy, licząc rok do roku, wzrost zapytań o mieszkania i domy z klimatyzacją. Na dodatek nie tylko na wynajem, ale i na sprzedaż. Wyszukiwania wskazują na 38-procentowy wzrost r/r mieszkań na sprzedaż wyposażonych w klimatyzację.

– To może sugerować, że w tegorocznym sezonie wakacyjnym, popularność mieszkań z klimatyzacją również wśród nabywców będzie większa niż przed rokiem – komentuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Niestety, dane ofertowe pokazują z kolei, że rynek nie jest wcale przygotowany na tak dynamiczny wzrost zainteresowania nieruchomościami z klimatyzacją. I to nawet w tak dużych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Mieszkanie z klimatyzacją: gdzie najłatwiej kupić lub wynająć?

Z danych zgromadzonych przez Otodom wynika, że najwięcej, bo 70-80% lokali z klimatyzacją na sprzedaż dostępnych było w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Ujmując zaś kwestię w perspektywie całego regionu, zarówno w woj. mazowieckim, jak i w śląskim do dyspozycji poszukujących było po 1,6 tys. mieszkań spełniających ich oczekiwania w zakresie klimatyzacji.

Analitycy Otodom zauważyli przy tym pewną ciekawą prawidłowość – zarówno w odniesieniu do mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego liderem podaży  mieszkań z klimatyzacją jest województwo śląskie. Tam oferta na koniec maja była niemal dwukrotnie większa niż w drugim pod tym względem województwie małopolskim. Na samym tylko rynku wtórnym najwięcej ofert znajdowało się w województwie mazowieckim.

Na drugim miejscu pod tym względem z niemal taką samą ofertą były województwa małopolskie i dolnośląskie.

– Ciekawe jest to, że ogłoszeń dotyczących lokali z klimatyzacją na sprzedaż było w naszym serwisie na koniec maja ponad dwukrotnie więcej niż tych na wynajem. Może to wynikać z tego, że zwykle lokale tego typu znajdują się w inwestycjach z najwyższych segmentów jakościowych, czyli istotnie droższych. Wyższa cena i jednocześnie często większy metraż sprawiają, że lokale te dłużej czekają na nabywcę. Dla porównania mediana wieku ogłoszenia sprzedaży w II kwartale 2023 roku wynosiła 88 dni, a mieszkań z klimatyzacją aż 96 – zauważa Karolina Klimaszewska.

Mieszkanie z klimatyzacją: ile można zyskać na cenie

Dane Otodom wskazują, że osoby zainteresowane zakupem mieszkania z klimatyzacją najczęściej poszukiwały ofert na rynku wtórnym.

W Krakowie i w Warszawie sprzedający na rynku wtórnym mogli zyskać najwięcej na klimatyzacji. W Krakowie wyposażony w nią lokal mógł osiągnąć przeciętnie o 330 zł wyższą wycenę za mkw., podczas gdy klimatyzacja w mieszkaniu od dewelopera podwyższała jego cenę jedynie o 72 zł za mkw.

Nie inaczej było w Warszawie. W stolicy za mieszkanie z klimatyzacją z rynku wtórnego można było uzyskać więcej za mkw. średnio 297 zł, a nowy lokal z takim wyposażeniem kosztował za mkw. średnio o 182 zł za więcej.

To prosta wskazówka, zwłaszcza dla osób, które nie sprzedają mieszkania „z marszu”, ale odpowiednio je do takiej transakcji szykują, podobnie zresztą jak do najmu. Warto rozważyć zainwestowanie w klimatyzację. Przemawia za tym zarówno trend zasygnalizowany przez analityków Otodom, jak i powszechnie dostępne dofinansowanie z kilku rządowych programów, które minimalizują koszty takiego przedsięwzięcia czyniąc inwestycję jeszcze bardziej opłacalną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej