Na jakie wynagrodzenie może liczyć kierownik budowy? Czy ma szansę na podwyżkę płacy w 2023 roku?

2023-05-17 16:35
Kierownik budowy
Autor: getty images Zarobki kierowników budowy należą do najwyższych w branży budowlanej, ale też i wymagania od pracowników na tym stanowisku są ponadprzeciętne

Kierownik budowy to najważniejsza funkcja na placu budowy. Zakres jego odpowiedzialności jest bardzo obszerny. Na wysokość zarobków kierownika budowy ma wpływ jego staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy i województwo w jakim pracuje. Na jakie zatem wynagrodzenie może liczyć kierownik budowy w 2023?

Spis treści

  1. Kierownik budowy - czy może nim być każdy inżynier?
  2. Na jakie zarobki kierownik budowy może liczyć w 2023 roku
  3. Praca kierownika budowy: gdzie o nią najłatwiej

Kierownik budowy zgodnie definicją w prawie budowlanym jest osobą, która kieruje wykonywaniem obiektu budowlanego w określonym miejscu lub jego odbudową, rozbudową czy też nadbudową. Oprócz niego bardzo często dodatkowo są kierownicy robót o określonym zakresie, np. instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.

Kierownik budowy - czy może nim być każdy inżynier?

Bez zatrudnienia kierownika budowy inwestor nie może rozpocząć realizacji projektu. Kierownika budowy wybiera inwestor, bo to kierownik jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów i prowadzenie budowy zgodnie z pozwoleniem na budowę, projektem i prawem budowlanym.

Dlatego inżynier budowy zatrudniony w roli kierownika budowy zarabia odpowiednio więcej. Także dlatego, że ze względu na zakres odpowiedzialności musi być właściwie dyspozycyjny (pod telefonem) także w weekendy i niemal przez okrągłą dobę.

Posiadanie samego dyplomu inżyniera budownictwa to za mało, by zostać kierownikiem budowy. Wyższe studia – o kierunku budownictwo lub architektura – to oczywiście minimum.

Dalej jednak potrzebne są odpowiednie uprawnienia budowlane oraz staż pracy i doświadczenie na niższych szczeblach budowy, np. jako inżynier budowy.

 Jednak finalne zarobki inżyniera kierownika budowy zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, rodzaj i wielkość budowy.

Na jakie zarobki kierownik budowy może liczyć w 2023 roku

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń prowadzonego przez agencję Sedlak&Sedlak w styczniu 2023 r. (prawie 2,2 mln ankietowanych, w tym 2217 kierowników budowy) średnie zarobki kierowników budowy wynoszą 10 000 zł brutto. Przy czym dla 25% badanych mieszczą się one w przedziale 7930-10 000 zł brutto, a dla 25% w przedziale 10 000-12 840 zł brutto.

Poza stażem pracy i wykształceniem ważną rolę przy różnicowaniu wysokości ofert płacowych odgrywa wielkość firmy i miejsce pracy (województwo).

Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych fachów związanych z zarządzaniem w budownictwie, kierownikami budowy w 92% są mężczyźni.

Do benefitów na stanowisku kierownika budowy należą: telefon komórkowy do użytku prywatnego (51%), komputer przenośny do użytku prywatnego (46%) i samochód służbowy (42%).

Kolejne pod względem popularności są: ubezpieczenie NNW, karnet na siłownię i dofinansowanie do kursów zawodowych.

Z kolei według wyliczeń agencji Jobted kierownik budowy zarabia obecnie średnio 8910 zł brutto miesięcznie, przy czym 25% osób zatrudnionych na takim stanowisku zarabia w przedziale 6780-8910 zł brutto miesięcznie, a 25% w przedziale 8910-12 000 zł brutto miesięcznie.

Porównując zarobki inżynierów budowy łatwo dojść do wniosku, że w roli kierownika budowy zarobi on więcej o 30-40% niż na stanowisku o ogólnym charakterze budowlanym.

Potwierdzają to autorzy Raportu Płacowego 2023 Hays Poland. Według ich wyliczeń o ile zarobki inżynierów budowy mieszczą się w przedziale 6000-9000 zł brutto miesięcznie, o tyle w przypadku kierowników budowy w przedziale od 12 000 do nawet 20 000 zł.

Z tego raportu można dodatkowo poznać zarobki inżynierów budowy w zależności od roli w jakiej są zatrudnieni. I tak przykładowo:

  • kierownik robót elektrycznych może liczyć na zarobki 10-18 000 zł brutto,
  • kierownik robót sanitarnych: 11-17 000 zł brutto
  • kierownik robót posadowienia: 7-14 000 zł brutto.

Praca kierownika budowy: gdzie o nią najłatwiej

Podobnie jak w przypadku innych zawodów budowlanych kierownicy budowy najbardziej są poszukiwani obecnie przy inwestycjach związanych z infrastrukturą oraz budową obiektów użyteczności publicznej.

Słabsza koniunktura panuje w dziedzinach gdzie zazwyczaj najwięcej (ilościowo) realizuje się nowych budów: mieszkania, inwestycje w rolnictwie, nieruchomości komercyjne (handel, usługi, magazyny) czy w budownictwie przemysłowym.

Najpilniej poszukiwani są kierownicy budowy tradycyjnie w województwach wschodnich i blisko zachodniej granicy Polski – tu konkurencyjne są oferty pracy za granicą. Osoby z kwalifikacjami i znajomością języka mogą w charakterze kierownika budowy zarobić kilka razy więcej niż w Polsce.

Specjaliści w dziedzinie budownictwa nadal mogą liczyć na ciekawe oferty, jednak wielu ostrożniej podejmuje decyzję o udziale w rekrutacji i zmianie miejsca pracy. Oznacza to, że pozyskanie odpowiedniego kandydata nadal przysparza trudności – mówi Karolina Białowarczuk, Business Manager w Hays Poland.

Ta względna stabilizacja na rynku pracy także sprzyja osobom, które aktualnie są bez zajęcia i szukają pracy na stanowisku kierownika budowy. Zazwyczaj bowiem nowymi ofertami jednakowo z nimi zainteresowani są ci, którzy pracę mają, ale poważnie myślą o jej zmianie.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej