Ile zarabia inżynier budowy - sprawdź zarobki inżyniera w maju 2023. Czy w 2023 ma szansę na podwyżkę?

2023-05-17 12:44
Inżynier budowy
Autor: getty images Po wzroście o 10-15% w ubiegłym roku płace inżynierów budowy obecnie wyhamowały. A jakie są progozny co do ich wynagrodzeń w najbliższej przyszłości?

Ile obecnie zarabia inżynier budownictwa? Przez dłuższy czas zarobki w budownictwie znacząco rosły, a inżynier budowy był zawodem dobrze opłacanym. Jednak, najpierw pandemia, a teraz okres dekoniunktury, wyhamowały inwestycje budowlane. To ma wpływ na zarobki w budownictwie. Z drugiej strony firmy budowlane stale sygnalizują problem z wykwalifikowanymi pracownikami. Ile więc teraz zarabiają inżynierowie budownictwa i jakie rysują się dla nich perspektywy w 2023 roku?

Spis treści

  1. Inżynier budowy - ile zarabia w 2023 roku
  2. Od czego zależą zarobki inżyniera budowy?
  3. Inżynier budowy: czy w 2023 znajdzie pracę i gdzie najszybciej?

Dane historyczne pokazują, że w minionym, 2022 roku, przez branżę budowlaną, podobnie jak przez wiele innych, przeszła fala podwyżek płac, wynikająca z wysokiej inflacji i zmian przepisów podatkowych. Jak wynika z Raportu Płacowego 2023 Hays Poland, przyznawane podwyżki najczęściej oscylowały w przedziale 5-15%.

W bieżącym roku jednak nie jest już tak optymistycznie. Analitycy wskazują, że pogarszająca się sytuacja na rynku budowlanym nie sprzyja wzrostom wynagrodzeń w roku 2023, z czego pracownicy zdają się sobie zdawać sprawę, stąd i presja z ich strony na podwyżki jest znacznie mniejsza niż rok wcześniej.

Inżynier budowy - ile zarabia w 2023 roku

Z najobszerniejszego badania płac autorstwa agencji Sedlak&Sedlak – Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (prawie 2,2 mln badanych) wynika, że w styczniu 202 średnia płaca inżyniera budowy wynosiła 6420 zł brutto. Jednocześnie 25% zatrudnionych zarabiało w przedziale 5490-6420 zł brutto, a pozostałe 25% w przedziale 6420-7500 zł brutto.

Podobnie jak w innych zawodach budowlanych, ostateczna płaca osoby zatrudnionej w charakterze inżyniera budownictwa zależy od wielu zmiennych, w tym zwłaszcza stażu pracy, wykształcenia – w tym posiadanych dodatkowych uprawnień, wielkości firmy a nawet regionu.

Spośród tzw. benefitów płacowych kierownicy budowy mogli liczyć najczęściej na telefon komórkowy (36%), komputer przenośny (35%) - oba do użytku prywatnego oraz prywatną opiekę medyczną.

Według ustaleń agencji Jobted inżynier budownictwa na poziomie początkującym, czyli osoba mająca mniej niż trzy lata doświadczenia, może liczyć na całkowite wynagrodzenie 4570 zł brutto miesięcznie. Z kolei inżynier budowy z wieloletnim stażem – dziesięć-dwadzieścia lat – może oczekiwać zarobków na poziomie 6320 zł.

Z danych rynkowych tej agencji wynika, że aktualnie średnie miesięczne wynagrodzenie inżyniera budowy wynosi 5470 zł brutto, a średnie premie dla tej grupy zawodowej wynoszą 1720 zł miesięcznie.

Od czego zależą zarobki inżyniera budowy?

Zróżnicowanie płac związane jest też z konkretnymi zadaniami jakie wykonuje inżynier budowy. Jego obowiązki są bowiem rozległe. Ogólnie jest on ekspertem z zakresu nadzoru budowlanego i budownictwa. Zarządza zespołem i kontroluje postępy wszystkich prac w czasie ich realizacji, sprawdza czy są zgodne z prawem budowlanym i projektem. Według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności inżynierowie budownictwa mogą mieć wiele specjalności – od budownictwa ogólnego czy budownictwa przemysłowego, po budownictwo okrętowe, budowy dróg czy wyburzania obiektów.

Z przywołanego już Raportu Płacowego 2023 Hays Poland wynika, że zarobki inżyniera budowy wynoszą obecnie:

  • minimalne 6000 zł brutto,
  • średnie 7000 zł brutto,
  • a maksymalne 9000 zł.

A w zależności od konkretnego rodzaju nadzorowanych płac mogą się kształtować następująco:

  • inżynier robót elektrycznych: minimalne wynagrodzenie 6000 zł brutto, średnie 7000 zł brutto a maksymalne 9000 zł,
  • inżynier robót sanitarnych tyle samo: minimalne wynagrodzenie 6000 zł brutto, średnie 7000 zł brutto a maksymalne 9000 zł.

Jak widać, nie ma zasadniczych rozbieżności, poza wyższym nawet o 2000 zł maksymalnym wynagrodzeniem inżynierów budowy nadzorujących prace o określonej specjalności.

Inżynier budowy: czy w 2023 znajdzie pracę i gdzie najszybciej?

Według oceny analityków rynku pracy w budownictwie firmy Hays Poland specjaliści w dziedzinie budownictwa, w tym inżynierowie budowy mogą liczyć nadal na ciekawe oferty pracy. O podwyżkę wynagrodzeń jednak jest znacznie trudniej niż przed rokiem.

Największe wyzwania wiążą się z budowami realizowanymi w ramach rządowych planów dotyczących infrastruktury. Oczywiście najbardziej pożądani są tam inżynierowie budowy ze specjalnościami: budowle i drogi wodne  (kod 214201 w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności) czy – linie, węzły i stacje kolejowe (kod 214204), ale praca znajdzie się także dla inżynierów budowy o specjalności budownictwo ogólne (kod 214202).

Wyzwaniem może się okazać szeroki rozrzut geograficzny inwestycji, co będzie wymagało od pracowników wysokiej mobilności – komentuje Karolina Białowarczuk Business Manager w Hays Poland. Największych trudności rekrutacyjnych doświadczają wykonawcy w województwach wschodnich oraz przy zachodniej granicy kraju – dodaje.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej