Budownictwo mieszkaniowe 2023 - pozwoleń na budowę mniej o 34,3%

2023-03-31 16:40
budownictwo mieszkaniowe 2023
Autor: Getty Images W dwóch pierwszych miesiącach 2023 rozpoczęto budowę 20,3 tys. mieszkań, tj. o 31,7% mniej niż przed rokiem. W styczniu 2023 to było 9400 mieszkań

O kondycji budownictwa mieszkaniowego wciąż nie można mówić optymistycznie. W okresie styczeń-luty 2023 roku oddano do użytkowania o 2,9% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku 2022. Pozwoleń na budowę lub zgłoszeń wydano o 34,3% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Podobnie sytuacja wygląda z mieszkaniami, których budowę rozpoczęto.

Spis treści

  1. Budownictwo mieszkaniowe marzec 2023
  2. Mniej pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym
  3. Mniej nowych mieszkań w budowie
  4. Czy zabraknie nowych mieszkań za 2 lata?

Budownictwo mieszkaniowe marzec 2023

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni wciąż zwalniają z realizacją nowych inwestycji, co potwierdzają dane GUS.

W okresie styczeń-luty 2023 roku oddano do użytkowania 34,1 tys. mieszkań, tj. 2,9% mniej niż w analogicznym okresie roku 2022.

  • deweloperzy przekazali do eksploatacji 18 800 mieszkań – o 2,4% mniej niż przed rokiem,
  • inwestorzy indywidualni – 14 800 mieszkań, tj. o 1,7% mniej.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,7% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 0,5 tys. mieszkań (wobec 0,8 tys. przed rokiem)

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania osiągnęła wartość 96,5 m².

Mniej pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym

W okresie styczeń-luty 2023 wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 31 400 mieszkań, tj. o 34,3% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (20 900 - spadek o 37,3% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (9600 - spadek o 31,4%).

Mniej nowych mieszkań w budowie

W dwóch pierwszych miesiącach 2023 rozpoczęto budowę 20 300 mieszkań, tj. o 31,7% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 12 400 mieszkań (aż o 33,5% mniej), a inwestorzy indywidualni 7500 (o 28,9% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,3% ogólnej liczby mieszkań.

W przypadku mieszkań komunalnych i socjalnych rozpoczęto budowę niecałych 400 mieszkań.

Szacuje się, że na koniec lutego 2023 roku w budowie pozostawało 819,2 tys. mieszkań, tj. o 5,4% mniej niż w analogicznym miesiącu 2022.

Czy zabraknie nowych mieszkań za 2 lata?

Średni czas budowy, jak podają fachowcy, wynosi 2 lata. Jeśli w tej chwili budowy stają, to za 2 lata może brakować nowych mieszkań - twierdzą analitycy. A jeśli nawet sytuacja się poprawi na rynku kredytów mieszkaniowych, może być jeszcze gorzej. Deficyt mieszkań spowoduje, że ich ceny wystrzelą jeszcze bardziej.

Czasy bez wątpienia nastały trudne.  Konsekwentnie spada liczba mieszkań, na których powstanie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy. GUS alarmuje, że inwestorzy zaciągają hamulec, a deweloperzy ograniczają nowe budowy. Oczywiście w głównej mierze odpowiada za to szalejąca inflacja, rosnące koszty budowy i wyższe ceny materiałów budowlanych. Jednak kluczowym problemem jest w tej chwili spadek przyznawalności kredytów. Można zaryzykować stwierdzenie – nastąpiła zapaść w branży pożyczek hipotecznych. Trudno liczyć, że sytuacja odwróci się w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy, zarówno w kontekście cen surowców i materiałów budowlanych, jak i znacznej poprawy sytuacji konsumentów. Tu wszyscy zerkają  z nadzieją w kierunku rządzących, ich odpowiednie decyzje mogą oczywiście poprawić sytuację - ocenia Michał Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.

Michał Korwin-Małaszyński zauważa też, że deweloperzy coraz częściej decydują się na wiążące się z niższymi kosztami modernizacje przestrzeni biurowych, co ma zawiązek z ograniczoną ilość gruntów w centralnych lokalizacjach miast.

Ten trend jest bardzo rozwojowym kierunkiem dla firm o naszym profilu, bo w dobie mniejszej podaży projektów typowo mieszkaniowych, można odnaleźć swoje miejsce i wykorzystać szerokie kompetencje budowlane czy inżynieryjne. Zakładamy, że takie kierunki będą rozwijane. Jestem niemal pewny, że za jakiś czas obecna negatywna tendencja w sektorze mieszkaniowym również się odwróci, spowolnienie nie będzie trwać wiecznie, i ten segment nieruchomości czeka również w perspektywie dalszy rozwój - mówi Michał Korwin-Małaszyński z APP-Projekt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej