Mali przedsiębiorcy coraz odważniej sięgają po kredyt. Na co potrzebują pieniędzy?

Dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców finansuje działalność firmy własnymi środkami. Jednak coraz częściej sięgają oni także po kredyt, głównie inwestycyjny. To efekt rosnącego wśród przedsiębiorców optymizmu – wynika z badania "Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych", którego wyniki ogłosiło 3 lipca 2017 Centrum Badań Marketingowych INDICATOR.

- Tego typu badanie prowadzimy od 20 lat. Ostatnie zrobiliśmy w drugim kwartale 2017 r. we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i Związkiem Banków Polskich – poinformował prof. Jan Garlicki, dyrektor generalny CBM INDICATOR. Zaś kierownik projektu w tej firmie badawczej Wojciech Terlikowski dodał, że w tym badaniu dotyczącym finansowania przedsiębiorstw uczestniczyło 1210 firm z 13 branż, także budowlanej.
Prezesa Związków Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza cieszy, że kredyt jest wymieniany jako najbardziej powszechne zewnętrzne źródło finansowania przedsiębiorstw. Dopiero w dalszej kolejności są leasing, pożyczki rodzinne czy fundusze pomocowe Unii Europejskiej. Z danych ZBP wynika, że na koniec kwietnia 2017 r. zadłużenie przedsiębiorców w bankach przekroczyło 360 mld zł, z czego 201 mld zł przypadało na małe i średnie firmy. Pietraszkiewicz podkreśla równoczesnie, że poprawiła się jakość kredytów udzielonych przedsiębiorcom. W 2015 r. zagrożonych było 11,1% kredytów, a w tym roku – 8,7%.
Autor: CBM INDICATOR
W finansowaniu przedsiębiorstw rośnie rola kredytu
Badanie CBM INDICATOR wykazało, że co prawda zdecydowana większość przedsiębiorstw – aż 89% – w finansowaniu swojej działalności w dalszym ciągu preferuje wykorzystanie środków własnych. Jednak w tym roku już 48% średnich firm (roczne obroty w przedziale 3,6 mln – 30 mln zł) oraz 37% mikro i małych przedsiębiorstw (obroty do 3,6 mln zł) skorzystało z kredytu bankowego. Prof. Jan Garlicki podkreśla, że jego znaczenie w finansowaniu przedsiębiorstw, zwłaszcza inwestycji, szybko rośnie. W kwietniu 2017 r. 44% średnich firm oraz 29% mikro i małych firm sięgnęło właśnie po kredyt inwestycyjny.
- W przypadku średnich firm oznacza to 2-krotny wzrost, a w przypadku mikro i małych firm 2,5-krotny wzrost liczby firm korzystających z tego rodzaju kredytu bankowego porównaniu z 2015 r. – komentuje Wojciech Terlikowski.
Autor: CBM INDICATOR
Rośnie optymizm i skłonność do inwestowania
W CBM INDICATOR wykluczają więc, że w tym roku skłonność przedsiębiorców do zaciągania kredytu wzrosła z powodu odwrotnego obciążenia w rozliczeniu podatku VAT. Przypomnijmy, że mogą oni go odzyskać dopiero poprzez zwrot z urzędu skarbowego, czyli nawet po kilku miesiącach. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, tzw. odwrócony VAT grozi wielu firmom utratą płynności finansowej.
Z badania wynika natomiast, że w mikro i małych przedsiębiorstwach w ostatnich dwóch latach z 22 do 43% wzrósł udział tych, które dobrze lub bardzo dobrze oceniają koniunkturę na swoje produkty i usługi. W średnich firmach odsetek optymistów jest jeszcze większy, bo wynosi 54% (w 2015 r. - 31%). Ponadto przedsiębiorcy oceniają, że w Polsce kurczy się szara strefa. To wszystko skłania ich do inwestowania. W kwietniu 2017 zamierzenia inwestycyjne zadeklarowało 53% mikro i małych firm oraz 69% - średnich. Dodajmy, że w 2015 r. było to odpowiednio: 38 i 49%.
Autor: CBM INDICATOR
Wciąż niewiele firm korzysta ze wsparcia UE
Co ważne, przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają dostępność kredytów bankowych – blisko 57% średnich firm i 44% mikro i małych firm pozytywnie ocenia możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego, a jedynie co dziesiąta firma widzi trudności w dostępie do tego źródła finansowania przedsiębiorstwa.
Dodajmy, że spośród badanej populacji zaledwie 24% średnich oraz 12% małych przedsiębiorstw skorzystało ze środków Unii Europejskiej w finansowaniu swojej działalności. Większość przedsiębiorców, którzy jeszcze z nich nie skorzystali uzasadnia to brakiem takiej potrzeby lub zniechęceniem barierami związanymi z dostępem do tych środków. Spośród barier zaś wymieniane są m.in. biurokracja i skomplikowane procedury oraz czasochłonność obsługi dotacji w firmie. Z drugiej strony, przeważająca większość firm, które posiłkowały się środkami z Unii Europejskiej przy realizacji projektu – odpowiednio 85% średnich oraz 75% mikro i małych – przyznaje, iż bez wsparcia środkami unijnymi projekt nie zostałby zrealizowany lub zrealizowany w mniejszym zakresie. Ponad połowa zarówno mikro i małych jak i średnich przedsiębiorstw informuje, iż wsparcie unijne zostało przeznaczone na cel inwestycyjny, w przypadku zaś co trzeciej firmy wsparcie to wykorzystano także na finansowanie działalności bieżącej.