Ile zarabia architekt? Zarobki architekta w 2023

2023-05-23 15:25
Zarobki architekta
Autor: getty images Jakie są zarobki architektów w 2023 roku?

W zawodach kojarzonych z budownictwem profesja architekta należy do ścisłej elity – na pewno pod względem prestiżu, ale czy zarobków? Ile zatem zarabia architekt w 2023? Ile zarabia architekt budowlany, krajobrazu, a ile architekt wnętrz? Sprawdzamy zarobki architektów.

Spis treści

  1. Jaka jest praca architekta?
  2. Jakie kwalifikacje musi mieć architekt?
  3. Jakie są zarobki architektów w 2023 roku?
  4. Architekt wnętrz: zarobki wyższe od średniej?
  5. Ile zarabia architekt krajobrazu?
  6. Czy architekt to zawód z przyszłością?

Jaka jest praca architekta?

Praca architekta wydaje się niezwykle atrakcyjna, prestiżowa, ale jednocześnie wymaga wielu umiejętności, a nawet talentu. Gdy zaś przychodzi do analizy możliwych do osiągnięcia zarobków, to poza wybitnymi jednostkami projektującymi najsłynniejsze i najbardziej prestiżowe budowle, przewag nad innymi zawodami, w tym z branży budowlanej, nie dopatrzymy się aż tak wiele.

Jakie kwalifikacje musi mieć architekt?

Wyobrażenie co do tego, że aby zostać architektem, wystarczy skończyć studia na wydziale architektury i uzyskać stopień magistra są błędne. Do samodzielnego projektowania droga jeszcze daleka. Najpierw trzyletnia praktyka zawodowa kończąca się egzaminem przed Okręgową Izbą Architektów, a potem jeszcze wybór i przystąpienie do odpowiedniej izby architektów.

Ale i później praca nie sprowadza się tylko do czasu spędzanego w pracowni projektowej. W zależności od miejsca pracy, architekt musi umieć rozmawiać z klientami w celu jak najlepszego poznania ich oczekiwań, musi też umieć poruszać się po placu budowy, by pilnować projektu. Nierzadko też potrzebny jest w zespole negocjującym warunki projektu, w tym cenowe. Musi nadążać za nowymi technologiami i trendami w budownictwie, znać się na materiałach.

Jakie są zarobki architektów w 2023 roku?

Oczywiście przy takim zróżnicowaniu oczekiwań i możliwości, także wysokość zarobków w tym zawodzie cechuje duża rozbieżność. Podobnie jak w innych fachach branży budowlanej, architekci w ubiegłym roku mogli liczyć na podwyżki wynagrodzenia rzędu 10-15 proc.

Z Raportu Płacowego 2023 przygotowanego przez agencję Hays Poland wynika, że obecnie zarobki architektów mieszczą się w granicach 6-13 tys. zł brutto.

Młodszy architekt powinien spodziewać się wynagrodzenia rzędu 4,5-7 tys. zł brutto, natomiast Architekt Revit zarobi w granicach 6-13 tys. zł brutto.

Z kolei według agencji Jobted przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto architekta to 5 530 zł. Dodatkowo, w zależności od miejsca pracy, architekt może liczyć na: premię (średnio 1 360 zł brutto co miesiąc), prowizję (1600 zł brutto co miesiąc) albo udział w dochodach (średnio 1120 zł miesięcznie). Najniższe zarobki notowane przez Jobted wynoszą 3470 zł, a najwyższe są rzędu 9 tys. zł, przy czym rekordzista osiąga 21 390 zł.

To i tak niewiele, skoro w USA średnie miesięczne wynagrodzenie architekta ta agencja wylicza na 25 660 zł, w Anglii – 16 480 zł a w Niemczech na 15 870 zł.

Najbardziej zasięgowe Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak ze stycznia 2023 r. wykazuje, że osoba zatrudniając się na stanowisku architekta zarobi średnio 6 290 zł brutto, przy czym 25 proc. badanych otrzymuje zarobki niższe, do 4660 zł w dół, a 25 proc. wyższe – do 9830 zł brutto miesięcznie w górę.

Natomiast średnie wynagrodzenie liczone tylko dla najbardziej doświadczonych i poszukiwanych architektów to 7590 zł brutto.

Przeczytaj też:

Architekt wnętrz: zarobki wyższe od średniej?

Wbrew stereotypom, zarobki architektów wnętrz – zarówno tych pracujących na własną rękę jak i współpracujących albo wręcz będących na etacie firm deweloperskich czy oferujących produkty lub usługi wyposażenia wnętrz mocno nie odbiegają od średnie.

Może gdyby w tym segmencie zawód ten nie był tak sfeminizowany (80 proc. architektów wnętrz to kobiety) zarobki wypadałyby wyżej od średniej.

Według ustaleń Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie zarobki architekta wnętrz aktualnie wynoszą 5860 zł brutto miesięcznie i mieszczą się w przedziale 4750 zł – 8170 zł.

Z kolei portal Aplikuj.pl zwraca na dużą rozbieżność geograficzną w zarobkach architektów wnętrz. Najwięcej zarabiają oni w Warszawie, w trójmieście a nawet Koszalinie (średnio 7100 zł brutto), najsłabiej zaś są wynagradzani w Małopolsce i w woj. zachodniopomorskim – średnia poniżej 5500 zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia architekt krajobrazu?

Architekt krajobrazu to zawód coraz modniejszy i zarówno wśród samych poszukujących atrakcyjnej profesji jak i przyszłych zleceniodawców. Trzeba jednak wiedzieć, że wymaga kolejnych dodatkowych kompetencji: wiedzy o ogrodnictwie czy zasadach planowania przestrzeni publicznej.

Rekompensata finansowa za to jest niekoniecznie atrakcyjna. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wskazuje na średnią miesięczną płacę brutto w wysokości 4690 zł brutto, przy rozpiętości od 4010 zł do 6280 zł.

Znów dużo zależy od doświadczenia i formy zatrudnienia oraz popytu na tego rodzaju usługi, który zmienia się nie tylko w zależności od regionu, ale i często przejściowej mody.

Eksperci jednak uważają, że prawdziwe złote czasy dla architektów krajobrazu dopiero nadchodzą i wkrótce będą oni równie rozchwytywani jak architekci wnętrz.

Czy architekt to zawód z przyszłością?

Jak zauważa Karolina Białowarczuk, Business Manager Construction & Property w Hays Poland, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat można było zaobserwować znaczące zmiany w zakresie wysokości wynagrodzeń architektów. Pozytywne w perspektywie profesjonalistów trendy płacowe wynikały z pojawienia się w Polsce wielu zagranicznych pracowni architektonicznych, które często pracują na międzynarodowych projektach, rozwoju polskich inwestorów i wejścia na tutejszy rynek zagranicznych deweloperów, współpracujących ze znanymi polskimi pracowniami.

W konsekwencji wzrost wynagrodzeń odnotowali w szczególności doświadczeni architekci oraz upowszechniło się zatrudnienie architektów na podstawie umowy o pracę lub kontraktu B2B, bez udziału umów łączonych – zwraca uwagę ekspertka. Tak jak w przypadku każdego zawodu, wśród architektów również możemy zaobserwować różnice w wysokości wynagrodzenia w zależności od specjalizacji. Osoby, które mają doświadczenie przy dużych, skomplikowanych projektach mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Ważna czasami okazuje się również znajomość języka angielskiego – dodaje Karolina Białowarczuk.

Dla perspektyw zawodowych nie bez znaczenia jest tempo rozwoju poszczególnych branż. W ostatnim czasie zwiększone zapotrzebowanie dotyczy specjalistów posiadających doświadczenie w projektowaniu magazynów, obiektów przemysłowych czy wysokościowych.

Zobacz też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej