GUS: w sierpniu 2023 wciąż dwucyfrowa inflacja w Polsce! Wracamy do szybkich podwyżek cen?

2023-08-31 12:24
Inflacja w sierpniu 2023 - dwucyfrowa inflacja w Polsce
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator GUS wyliczył, że ceny w sierpniu w ujęciu ogólnym nie wyhamowały – w sumie zatrzymały się na poziomie lipcowych; co to onacza dla naszych portfeli?

W sierpniu mieliśmy się pożegnać z dwucyfrową inflacją. Niestety, mimo sezonowych obniżek cen żywności, nie udało się tego osiągnąć. Głównie przez drożejące znów paliwa. To źle wróży dla naszych zakupów po wakacjach, a także dla spłacających kredyty mieszkaniowe.

Spis treści

  1. Dwucyfrowa inflacja w Polsce - ceny od września 2023 znów w górę?
  2. Czy inflacja 10,1 proc. wykluczy obniżkę stóp już we wrześniu?
  3. Inflacja w sierpniu 2023: kiedy będą niższe ceny i raty

Tradycyjnie ostatniego dnia miesiąca, w czwartek 31 sierpnia Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał tak zwany szybki szacunek inflacji w sierpniu. Liczona w skali rocznej (dwunastu miesięcy) wynosi ona 10,1 proc. i jest niższa od inflacji z lipca 2023, wynoszącej 10,8 proc. Jednak ceny w sierpniu w ujęciu ogólnym nie wyhamowały – w sumie zatrzymały się na poziomie lipcowych.

Dwucyfrowa inflacja w Polsce - ceny od września 2023 znów w górę?

Szybki szacunek GUS nie pokazuje szczegółowych zmian cen, ale sygnalizuje ruchy dla trzech ważnych kategorii: żywność, energia i paliwa dla prywatnych samochodów. Sierpniowe dane pokazują, że za wyhamowanie spadku dynamiki inflacji – czyli sprawienie, że wciąż nie jest ona jednocyfrowa – winę ponoszą rosnące ponownie ceny na stacjach paliw.

O ile w sierpniu ceny żywności i napojów alkoholowych były o 1 proc. niższe (wskaźnik 99 proc.) niż w lipcu, a ceny nośników energii pozostały na tym samy poziomie (wskaźnik 100 proc.), o tyle ceny paliw do prywatnych środków transportu w sierpniu były o 1,9 proc. wyższe niż w lipcu (wskaźnik 101,9 proc.).

Te bardziej szczegółowe liczby oraz informacje z trzech sektorów nie rokują dobrze na wrzesień i kolejne miesiące.

Symptomów odwrócenia trendu wzrostowego na rynku paliw nie widać. Co gorsza, ceny nośników energii – w tym zwłaszcza gazu – po okresie względnej stabilizacji, w końcu sierpnia znów notują wzrosty na światowych giełdach. To zaś może sugerować, że w najbliższym czasie w drugiej składowej wskaźnika inflacji (ceny nośników energii) we wrześniu w stosunku do sierpnia może być wzrost cen.

W przypadku cen żywności z kolei dużą rolę odgrywa sezonowość. Znaczne wyhamowanie trendów wzrostowych w wakacje to efekt tradycyjnej obniżki cen owoców i warzyw. Niestety od września ich wpływ na obniżanie cen a tym samym wskaźnika inflacji maleje.

Ekonomiści, analizujący pod koniec sierpnia lipcowe indeksy cen w sklepach dla agencji MondayNews, byli zgodni, że trendy spadkowe cen żywności mocno hamują.

– Jeśli już ceny będą spadać, to w przypadku pojedynczych kategorii, np. nabiału czy produktów tłuszczowych, gdzie doszło do odbudowania podaży przy spadku popytu – uważa Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska.

Marcin Luziński ostrzega, że nie powinniśmy zakładać znaczącego spadku cen warzyw, co będzie pokłosiem niekorzystnych zjawisk pogodowych u nas w kraju i na świecie.

Niesprzyjająca aura sprawiła np., że zbiory zbóż w Polsce, choć zdaniem ministerstwa rolnictwa na zbliżonym poziomie co w roku ubiegłym, są gorsze od zakładanych ze względu na gorszą jakość ziarna.

Być może dlatego ceny pieczywa znów zaczęły znacząco rosnąć – w lipcu były o prawie 5 proc. wyższe niż w sierpniu. Oby to nie było hasło do wzrostów dla innych kategorii żywności, przestrzegają eksperci.

Czy inflacja 10,1 proc. wykluczy obniżkę stóp już we wrześniu?

Szybki szacunek inflacji w sierpniu to jeden z kluczowych parametrów, który może zadecydować o losach obniżki stóp procentowych dla złotego. Po sierpniowej przerwie od decyzji w sprawie stóp, 5-6 września Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie debatować w sprawie ich dalszych losów.

Zdaniem ekonomistów o tym czy RPP zdecyduje się na cięcie stóp już we wrześniu czy jeszcze z tym poczeka, decydujące znaczenie powinny mieć trzy wskaźniki z przełomu sierpnia i września. Poznaliśmy już dwa z nich: szybki szacunek inflacji w sierpniu (10,1 proc.) oraz rewizję wzrostu PKB w drugim kwartale 2023. Jak podał GUS także 31 sierpnia, produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,6 proc. rok do roku. Pozostał jeszcze wskaźnik PMI dla przemysłu (wskaźnik zapowiadający zmiany w koniunkturze). Jeśli i on wypadnie mniej optymistycznie niż można by się spodziewać, obniżka stóp procentowych może być przez RPP przesunięta na październik albo i jeszcze późniejsze miesiące.

Inflacja w sierpniu 2023: kiedy będą niższe ceny i raty

Jak już tłumaczyliśmy to niejednokrotnie, spadek inflacji nie oznacza, że ceny w sklepach w tym samym tempie zaczną wracać do poziomów sprzed dwóch lat. Większość nowych cen ma już charakter nieodwracalny, podobnie jak zarobki i inne dochody, które w tym czasie wzrosły.

Teraz rzecz idzie o to, by wynagrodzenia znów rosły szybciej niż inflacja, bo na tym polega trend rozwojowy w gospodarce i nasza motywacja do starań o lepszą przyszłość – dla siebie i dla bliskich.

Gdy tempo spadku inflacji mocno wyhamuje, dalej będziemy więcej wydawać niż zarabiać, co oznacza konieczność sięgania po oszczędności lub po nowe pożyczki i kredyty.

Nieco inaczej ma się sprawa z ratami kredytów, zwłaszcza hipotecznych i innych długoterminowych, których oprocentowanie jest ustalane według wskaźników rynkowych – WIBOR czy nowego WIRON. One po części już skonsumowały oczekiwaną obniżkę stóp, są niższe niż przed kwartałem, co oznacza, że banki zmieniające oprocentowanie zgodnie z umową kredytową (co trzy lub co sześć miesięcy) już to oprocentowanie – a tym samym raty odsetkowe – wielu kredytobiorcom obniżyły.

Oczywiście, jeśli nie dojdzie do obniżki stóp decyzją RPP we wrześniu, ten spadków trend wysokości wskaźników procentowych, w szczególności WIBOR, może się odwrócić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej