Czy dotrze do ciebie światłowód i kiedy? Możesz to teraz sprawdzić

2023-08-18 14:41
Szybki internet - świtłowód sprawdź dostępność zgłoś potrzebę
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło narzędzie, które pozwala łatwo i szybko sprawdzić, czy światłowód jest lub zostanie doprowadzony pod wskazaną lokalizację

Szybki internet to dziś medium równie ważne jak gaz czy kanalizacja. Teraz kupując działkę pod budowę domu czy mieszkanie od dewelopera, a nawet planując wynajem nieruchomości, można łatwo i szybko sprawdzić, czy będziemy mieli dostęp do szybkiego internetu – w tym w systemie światłowodów. Jak i gdzie to zrobić?

Spis treści

  1. Już miliony gospodarstw domowych z dostępem do światłowodu
  2. Internetowe białe plamy mają pierwszeństwo
  3. Gdzie sprawdzić dostępność światłowodu?

Światłowód to gwarancja najszybszego i najbardziej niezawodnego stacjonarnego korzystania z szybkiego Internetu. Do niedawna domena dużych miast, ten kanał dostępowy staje się coraz powszechniejszy także w mniejszych miejscowościach.

A szybki internet jest potrzebny nie tylko komfort płynący z możliwości korzystaniu z telewizji internetowej czy streamingu. Choć rozrywka jest ważna, to jeszcze ważniejsza możliwość pracy i nauki z domu, co nawet sceptykom udowodniły miesiące pandemii.

Już miliony gospodarstw domowych z dostępem do światłowodu

Budowa sieci dostępowych do szerokopasmowego Internetu ma bez mała dziesięcioletnią historię a jej filarem jest unijny program Polska Cyfrowa.

Od 2014 r. do dziś w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa rząd realizował zadania, które poprawiły dostęp do Internetu szerokopasmowego przede wszystkim w obszarach, w których przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dostarczali takich usług.  Umiejętne inwestowanie funduszy unijnych pozwoliło na zbudowanie sieci, która swoim zasięgiem obejmuje ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Ale to dopiero początek. Teraz czas na realizację zadań, w tym przede wszystkim budowę sieci światłowodowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Internetowe białe plamy mają pierwszeństwo

Nowe inwestycje finansowane ze środków europejskich i krajowych z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowego i Krajowego Planu Odbudowy są kontynuacją dotychczasowych działań.

W poprzednich latach rząd zainwestował ponad cztery miliardy złotych. Aktualne działania to największa w historii inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej podzielona na dwie części, dzięki której szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln internetowych białych plam.

Całość projektu szacowana jest na ponad 10 mld złotych – to niemal podwojenie kwoty, jaka od 2015 roku była przeznaczana na działania, których celem jest zwiększenie zasięgu sieci. Znamienna jest nazwa projektu: „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”.

Gdzie sprawdzić dostępność światłowodu?

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło też aplikację – narzędzie, pozwalające sprawdzić, czy światłowód jest lub zostanie doprowadzony pod wskazaną lokalizację. Można to sprawdzić pod adresem internet.gov.pl.

Jest to strona internetowa zawierająca informacje o dostępie do stacjonarnego internetu szerokopasmowego dla dowolnego adresu w Polsce.

Strona jest bezpłatna i każdy może z niej skorzystać. Dostęp do niektórych funkcji wymaga zalogowania. Konsument zrobi to wykorzystując Profil Zaufany. Zalogowanie jest niezbędne, by np. zgłosić zapotrzebowanie na szybki Internet pod wskazanym adresem, jeśli go tam nie ma.

Bez logowania na stronie można sprawdzić, czy pod danym adresem jest dostęp do internetu szerokopasmowego oraz jaka firma oferuje tam swoje usługi. Prezentowane są również informacje o planowanych budowach sieci szerokopasmowej.

Kupując czy wynajmując mieszkanie albo działkę pod budowę można sprawdzić czy jest tam szybki internet lub czy planowana jest jego budowa.

Jeśli nie, a będziemy potrzebowali szybkiego internetu, po zalogowaniu, można zgłosić takie zapotrzebowanie.

Dodatkowo na stronie działa interaktywna mapa dostępu do internetu. Wystarczy wpisać adres lub zezwolić na użycie swojej lokalizacji, jeśli chce się sprawdzić, czy jest tam dostępny Internet szerokopasmowy.

– Szybki internet pozwoli nam pracować, uczyć się, robić zakupy online i załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, ale też np. oglądać filmy bez straty jakości obrazu, czy grać w gry online bez opóźnień w transmisji – przekonuje Janusz Cieszyński, szef resortu cyfryzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany